RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Pilna wiadomość dla pszczelarzy. Poważne zmiany w prawie, rozporządzenie uchwalone
unsplash.com

Pilna wiadomość dla pszczelarzy. Poważne zmiany w prawie, rozporządzenie uchwalone

9 listopada 2023
Autor tekstu: Magdalena Maffioli

17 października 2023 roku światło dzienne ujrzało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które radykalnie zmienia dotychczasowe przepisy dotyczące znakowania miodów. Te ważne zmiany, zainicjowane celem poprawy identyfikacji miodów na rynku, wkraczają w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Jakie rewolucyjne nowości czekają na producentów i konsumentów miodów?

Nowe zasady znakowania miodów. Dowiesz się, z jakiego kraju pochodzi miód

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, producenci miodów są zobowiązani do precyzyjniejszego wskazywania kraju pochodzenia. Nie będzie już możliwe ogólne określenie "mieszanki miodów pochodzących z UE" czy "mieszanki miodów niepochodzących z UE". Zamiast tego, etykieta musi zawierać "nazwę państwa pochodzenia, w którym miód został zebrany, a w przypadku gdy miód pochodzi z więcej niż jednego państwa, nazwy państw pochodzenia, w których miód został zebrany".

Odpowiedź na postulaty pszczelarzy. Więcej informacji dla konsumentów

Zmiana przepisów wynika z postulatów pszczelarzy, którzy domagali się skuteczniejszych działań informacyjnych dotyczących pochodzenia miodu. Nowe zasady wkraczają w życie 18 kwietnia 2024 roku i mają poprawić przejrzystość dla konsumentów, umożliwiając im lepsze zrozumienie, skąd pochodzi produkt, który znajduje się na ich stołach.

Okres przejściowy po uchwaleniu rozporządzenia

Nowe przepisy przewidują okres przejściowy, pozwalając producentom na stopniowe dostosowanie się do zmian. Produkty oznakowane według dotychczasowych zasad mogą pozostawać w obrocie do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy od wejścia w życie nowego rozporządzenia. To ważna łagodząca klauzula, umożliwiająca płynne wprowadzenie zmian i minimalizację wpływu na istniejące zapasy miodów.

Kraj, w którym konsumenci chcą jaj z chowu klatkowego. Powód jest jeden
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Maffioli
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś