RolnikInfo.pl
orlen

Marek BAZAK/East News

PKN Orlen chce związać się z rolnictwem. Podpisano list intencyjny

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

PKN Orlen podejmuje działania mające na celu nawiązanie współpracy z branżą rolniczą - chodzi dokładnie o wykorzystanie biomasy będącej efektem ubocznym produkcji cukru i produktów zbożowych do tworzenia biometanu i wodoru.

W tym celu PKN Orlen podpisał list intencyjny z Krajową Spółką Cukrową. 

PKN Orlen i Krajowa Spółka Cukrowa

PKN Orlen, koncern paliwowo-energetyczny i jedna z największych spółek w naszym państwie, ustawicznie stara się rozszerzać spektrum swojego działania. Firma, w której Skarb Państwa ma aż 27,52% wpływów, rozważa wykorzystanie biomasy pozostałej z produkcji cukru i produktów zbożowych do tworzenia biometanu i wodoru.

Działanie to, zaproponowane w duchu rozwoju tzw. ekologicznej petrochemii, ma być częścią strategii o nazwie ORLEN2030. Chodzi o to, by w najbliższych latach spółka zdywersyfikowała źródła energii potrzebne do wytwarzania produktów petrochemicznych w taki sposób, by zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

Jak można przeczytać na stronie internetowej PKN Orlen, podejmowane dyskusje na temat wykorzystania biomasy mają przybliżać nasze państwo do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-14]

Opisywane wykorzystanie biomasy, która jest efektem ubocznym wytwarzania cukru i produktów zbożowych, otwiera Orlenowi drogę do ścisłej współpracy z branżą rolniczą. Na oficjalnej stronie internetowej Krajowej Spółki Cukrowej możemy przeczytać, iż firma wraz z Orlenem podpisała list intencyjny dotyczący współpracy przy wytwarzaniu zielonej energii. 

Rozwój zielonej energetyki

Prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej Krzysztof Kowa zaznaczył, że choć produkcja cukru i produktów zbożowych była, jest i będzie główną działalnością prowadzonej przez niego firmy, to współpraca z PKN Orlen przyniesie dodatkowe korzyści finansowe i środowiskowe.

Podobnego zdania jest prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, który stwierdził, że podpisanie listu intencyjnego jest początkiem procesu transformacji zmierzającej do zmniejszenia negatywnego wpływu przemysłu na środowisko naturalne.

Na oficjalnym portalu Krajowej Spółki Cukrowej na temat treści listu intencyjnego możemy przeczytać następujące słowa: 

Na temat kolejnych etapów rozwoju współpracy między PKN Orlen a Krajową Spółką Cukrową na razie nie ma dodatkowych wiadomości. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: firma.cukier-polski.pl, kalendarzrolnikow.pl, orlen.pl

Podobne artykuły

truskawki

Biznes

Od 17 zł/h przy zbiorze truskawek. Skąpstwo rolników czy jedyna rozsądna opcja?

Czytaj więcej >
UOKiK - Tomasz Chróstny

Biznes

Umowy zawierane z rolnikami wzbudziły zastrzeżenia. Prezes UOKiK wszczął postępowanie

Czytaj więcej >
Jaja - Polska

Biznes

Nie tylko na Wielkanoc. Krajowy rynek jaj

Czytaj więcej >
opłacalność gospodarstw rolnych

Biznes

Smutny rekord pobity. Wypłacalność gospodarstw rolnych pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >
mrirw

Biznes

Spółdzielnie energetyczne na wsiach? MRiRW rusza z nowym projektem

Czytaj więcej >
Podatek od mięsa - Sylwia Spurek

Biznes

Propozycja Sylwii Spurek ws. wprowadzenia nowego podatku. "To, co jemy, nie jest prywatną sprawą"

Czytaj więcej >