Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna (skrót PKN ORLEN S.A.) – polski koncern paliwowo-energetyczny, lider wśród przedsiębiorstw petrochemicznych w Europie środkowo-wschodniej.
Władze Orlenu ogłosiły plany budowy największej tłoczni oleju rzepakowego w Polsce. Inwestycja o wartości 850 mln zł ma być zrealizowana w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim w ciągu dwóch lat.
Zarówno rolnicy, jak i branża transportowa zgłasza w ostatnim czasie poważne problemy z dostępem do paliw na rynku hurtowym. Skierowano apel o pilną interwencję w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który nadzoruje działanie spółki Orlen.
Polska Agencja Prasowa informuje, że spółki GAZ-SYSTEM i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji LNG w terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Ten pływający gazoport będzie ważnym elementem infrastruktury importowej gazu ziemnego dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Grupa Azoty S.A. w odpowiedzi na próby politycznego wykorzystywania sytuacji spółki, wydała oświadczenie, w którym jasno przedstawia swoją opinię na temat burzliwych dyskusji co do swojej przyszłości.
We wtorek 6 czerwca 2023 roku PKN Orlen podpisał list intencyjny, który rozpoczął etap badań nad akwizycją Grupy Azoty Puławy. Jak mówi Prezes Zarządu Grupy Azoty Tomasz Hinc ,,To szczególny moment w historii polskiego przemysłu chemicznego. Zainteresowanie wyrażone przez PKN Orlen Grupie Azoty Puławy dowodzi jej wartości i dużego potencjału rozwojowego tej spółki’’.
W piątek 17 września w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. Zmiany będą dotyczyły zwiększania limitu paliwa wykorzystywanego na hektar z dotychczasowych 100 litrów do 110 litrów, a także zwiększenia limitu zużycia paliwa w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła z 30 litrów do 40 litrów. Wedle zapowiedzi posłów, zmiany prawne mają wejść w życie od 1 stycznia 2021 roku. Zwrot podatku akcyzowego za większe ilości oleju napędowego w gospodarstwach rolnychWedle zapowiedzi posłów już od 1 stycznia 2022 roku rolnicy będą mogli korzystać z nowych zapisów ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. W praktyce oznacza to, że zwiększą się limity ilości oleju napędowego, za które producenci żywności będą mogli otrzymać zwrot podatku akcyzowego. Jak stwierdził wiceminister MRiRW Ryszard Bartosik, wprowadzane zmiany są zgodne z obietnicami złożonymi w ramach Nowego Ładu. Limit paliwa (na hektar przeliczeniowy gruntów), za który rolnicy otrzymają zwrot podatku akcyzowego zwiększy się z dotychczasowych 100 do 110 litrów. W przypadku hodowców bydła granica zostanie przesunięta z 30 na 40 litrów na dużą jednostkę przeliczeniową bydła.
W piątek 1 października 2021 roku Sejm przegłosował nowelizację ustawy dotyczącej zwiększenia wysokości zwrotu podatku akcyzowego zawartego w paliwie rolniczym. Wedle uchwalonych przepisów limit ilości oleju napędowego, za który rolnicy otrzymają zwrot akcyzy, wzrośnie z dotychczasowych 100 do 110 litrów w przeliczeniu na 1 hektar gruntów. Warto dodać, że wzrośnie też limit zużycia paliwa w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła z 30 do 40 litrów. Sejm uchwalił nowelizację dotyczącą podatku akcyzowego dla rolnikówInformacje o rychłym zwiększeniu limitów oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolniczej, za który przyznany będzie zwrot podatku akcyzowego, pojawiał się w mediach od dłuższego czasu. W piątek 1 października 2021 roku Sejm uchwalił nowelizację, zgodnie z którą producenci żywności otrzymają większe kwoty za zużycie paliwa niezbędnego do pracy w gospodarstwach. Nowe przepisy przewidują zwiększenie limitu wykorzystania paliwa rolniczego z dotychczasowych 100 do 110 litrów w przeliczeniu na 1 hektar, za który gospodarze otrzymają zwrot podatku akcyzowego. Nie zapomniano również o hodowcach bydła - limit oleju napędowego wykorzystanego do pracy rolnej zostanie zwiększony z 30 do 40 litrów w przeliczeniu na dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP).
Czy kupując paliwo do produkcji rolnej gospodarze będą musieli w najbliższej przyszłości trzymać się za kieszeń? Jak przekazuje portal e-petrol.pl, ceny paliw na stacjach mogą nieznacznie wzrosnąć - nie zapowiada się jednak, by miały być to duże różnice. Uzasadnienie prognoz może być dość zaskakujące: analitycy wskazują, że ceny benzyny w hurcie są i tak na najwyższym poziomie od dwóch lat, a ceny oleju napędowego - najwyższym od stycznia 2020 roku. Prognozy cen paliwNie sposób wyobrazić sobie produkcji rolnej bez wykorzystania wielu różnorodnych maszyn - współczesne ceny płodów rolnych są zatem w ogromnej mierze uzależnione od kosztów, jakie ponoszą rolnicy podczas swojej codziennej pracy. Jak podaje portal sadyogrody.pl, na rynku hurtowym możemy obserwować rosnące ceny paliw, co niestety nie jest dobrą wiadomością ani dla rolników, ani dla właścicieli samochodów osobowych. Z jednej strony można zatem oczekiwać, że dalsze wzrosty cen na rynku hurtowym wpłyną na podwyżki paliw w sprzedaży detalicznej. Z drugiej jednak strony analitycy wskazują, że poziom cen oleju napędowego w hurcie jest najwyższy od stycznia 2020 roku, a benzyny - od 2019 roku.
W tym celu PKN Orlen podpisał list intencyjny z Krajową Spółką Cukrową. PKN Orlen i Krajowa Spółka CukrowaPKN Orlen, koncern paliwowo-energetyczny i jedna z największych spółek w naszym państwie, ustawicznie stara się rozszerzać spektrum swojego działania. Firma, w której Skarb Państwa ma aż 27,52% wpływów, rozważa wykorzystanie biomasy pozostałej z produkcji cukru i produktów zbożowych do tworzenia biometanu i wodoru. Działanie to, zaproponowane w duchu rozwoju tzw. ekologicznej petrochemii, ma być częścią strategii o nazwie ORLEN2030. Chodzi o to, by w najbliższych latach spółka zdywersyfikowała źródła energii potrzebne do wytwarzania produktów petrochemicznych w taki sposób, by zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Jak można przeczytać na stronie internetowej PKN Orlen, podejmowane dyskusje na temat wykorzystania biomasy mają przybliżać nasze państwo do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-14]Opisywane wykorzystanie biomasy, która jest efektem ubocznym wytwarzania cukru i produktów zbożowych, otwiera Orlenowi drogę do ścisłej współpracy z branżą rolniczą. Na oficjalnej stronie internetowej Krajowej Spółki Cukrowej możemy przeczytać, iż firma wraz z Orlenem podpisała list intencyjny dotyczący współpracy przy wytwarzaniu zielonej energii.