pożar
Facebook / OSP Pakosławice
Autor Magdalena Więckowska - 7 Lutego 2021

Ogromny pożar słomy w gminie Pakosławice. Łuna biła z daleka

6 lutego przed godziną czwartą nad ranem wybuchł pożar w miejscowości Nowaki w gminie Pakosławice położonej w województwie opolskim. Zapaliła się wielka sterta słomy, a walka strażaków z żywiołem była prawdziwym wyzwaniem.

Pożar został opanowany, lecz ze względu na palący się materiał działania musiały być podjęte błyskawicznie.

Pożar w gminie Pakosławice

Wielka sterta słomy o wymiarach 50 na 10 metrów paliła się niczym zapałka - całe szczęście znajdowała się z daleka od zabudowań, toteż nie istniało bezpośrednie zagrożenie rozniesienia ognia.

Zgłoszenie o pożarze strażacy otrzymali w sobotę przed godziną czwartą nad ranem. Początkowo do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej, lecz wkrótce okazało się, że potrzebują one dodatkowego wsparcia.

Jak poinformowała OPS Pakosławice na swoim profilu na portalu Facebook, w akcji gaśniczej brało udział siedem zastępów straży pożarnej z OSP Pakosławice, OSP Nowaki, OSP Regulice oraz JRG Nysa.

Rolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyRolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyCzytaj dalej

Dalszy rozwój sytuacji

Słoma, ze względu na panującą aurę, była zawilgocona, jednakże mimo to strażakom nie było łatwo jej ugasić. Jeszcze w sobotę 6 lutego strażakom udało się wstępnie opanować kryzysową sytuację.

Miejsce pożaru okazało się być specyficzne ze względu na to, że góra słomy była wysoka - w takich sytuacjach dogaszanie ognia może potrwać nawet dobę. Finalnie akcja straży pożarnej trwała aż do niedzieli 7 stycznia.

Głównym zadaniem strażaków było zabezpieczenie i obserwacja miejsca objętego ogniem.

Warto podkreślić, że w wyniku pożaru nie zostało zagrożone niczyje zdrowie ani życie. Na obecną chwilę trwa szacowanie strat. Nie wiadomo również, co było przyczyną powstania pożaru w Nowakach.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: opole.tvp.pl, Facebook - OSP Pakosławice

Następny artykuł