RolnikInfo.pl

East News / fot. Piotr Molecki, fot. Arkadiusz Ziołek

Pracownicy ARiMR dostali w 2020 roku 55 mln premii. Rolnicy mogą czuć się pokrzywdzeni

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Jak ustalił portal fakt.pl, w 2020 roku kwota, jaka została przeznaczona na premie dla pracowników ARiMR, wyniosła aż 5 milionów złotych. Co więcej, w czasach pandemii również politycy otrzymali dodatkowe pieniądze - do resortu rozwoju trafiło około 13 milionów złotych, do Ministerstwa Zdrowia - prawie 4,5 miliona złotych, a do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - więcej niż milion złotych.

W tym samym czasie premier Mateusz Morawiecki zaznacza, że czas pandemii COVID-19 jest momentem na zaciskanie pasa, a politycy powtarzają, że nie ma funduszy na to, by ratować polskie rolnictwo. 

Podwójne standardy?

Wedle informacji podanych przez portal fakt.pl, urzędnicy pracujący w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymali 55 milionów złotych premii w 2020 roku - czyli w czasie, kiedy w Polsce szalał już koronawirus, skutecznie destabilizując sytuację gospodarczą. 

Natura ludzka jest w tym aspekcie przewidywalna - urzędnicy ARiMR chcą, by w 2021 roku do ich kieszeni ponownie trafiły premie pracownicze. Na prośby dziennikarzy o stosowny komentarz na ten temat, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabrała wody w usta. 

Jak stwierdził wiceminister resortu rolnictwa Ryszard Bartosik, 11 tysięcy pracowników otrzymało 414,50 złotych premii miesięcznie - co przez cały rok daje dodatkowych 5 tysięcy złotych do pensji zasadniczej. Premii uznaniowej mieli tymczasem nie dostać prezes i jego zastępcy w ARiMR. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Sytuacja jest bolesna dla rolników, nie tylko ze względu na zapewnienia polityków o braku funduszy na ratowanie rolnictwa, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że premie otrzymuje organ blisko związany z rolnictwem.

"Gen oszczędności"

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkań z dziennikarzami na konferencjach prasowych starał i stara się przekonywać, że czas pandemii wymaga solidarności od wszystkich osób mieszkających w Polsce. W kwietniu 2020 roku zaznaczył, że państwo stara się zaszczepić gen oszczędności w strukturach administracji publicznej.

Premiowym rekordzistą w 2020 roku jest niewątpliwie Ministerstwo Rozwoju (całkowita suma premii to ponad 13 mln złotych) - dla przykładu można wspomnieć o dyrektorze generalnym, który otrzymał 49 tysięcy złotych uznania. W resorcie zdrowia średnia premia osiągnęła pułap 6,6 tysięcy złotych.  

Choć na tym tle inne resorty wypadają nieco bladziej, to trzeba podkreślić, że dodatkowe pieniądze w ramach premii uznaniowych znalazły się dla każdego. W Ministerstwie Edukacji Narodowej było to ponad 700 tysięcy złotych. W Ministerstwie Aktywów Państwowych - ponad 417 tysięcy złotych.

Około 236 tysięcy złotych trafiło do pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, 212 tysięcy - do resortu spraw wewnętrznych, a do Ministerstwa Klimatu jedynie 10,7 tysięcy złotych.

W tym samym czasie rząd wysyła jasne sygnały do rolników w kwestii ewentualnej pomocy finansowej w kwestii kryzysu związanego z pandemią koronawirusa - z pieniędzmi jest krucho, a polska wieś nie powinna liczyć na tzw. mannę z nieba. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: fakt.pl, onet.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >