Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w skrócie ARiMR) to jedna z wyspecjalizowanych agencji rządowych, której rola jest szeroko pojmowane wsparcie rodzimego rolnictwa. ARiMR posiada osobowość prawną w ramach agencji wykonawczej, a prace operacyjne wykonuje w ramach redystrybucji środków celowych, napływających z budżetu Unii Europejskiej.
W związku z dwoistością swego charakteru, z jednej strony ARiMR jest odpowiedzialne przed Ministerstwem Rolnictwa (z uwagi na realizację celów związanych z polską polityką rolną), a z drugiej przed Ministerstwem Finansów, przez wzgląd na gospodarowanie środkami publicznymi (Ministerstwo Finansów sprawuje nad ARiMR nadzór).
Siedziba główna Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa znajduje się w Warszawie, przy ulicy Poleczki 33. Jej aktualnym prezesem jest Wojciech Legawiec, powołany na to stanowisko przez Premiera Donalda Tuska na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministra Finansów. Oprócz mieszczącej się w Warszawie Centrali, ARiMR posiada 16 Oddziałów Regionalnych i 314 Biur Powiatowych.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pozyskuje środki na realizację działań z dwóch filarów. Pierwszym z nich są środki wypłacane przez budżet Unii Europejskiej, a drugim środki pochodzące z budżetu państwa.
Pieniądze które ARiMR otrzymuje z UE są niemal w całości przeznaczane na płatności bezpośrednie dla rolników, a w przeważającej części na Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jeśli zaś chodzi o środki napływające z budżetu państwa, to przeznaczane są one przede wszystkim na dopłaty do kredytów inwestycyjnych, preferencyjnych i klęskowych.
ARiMR to agencja, która w gronie rolników znana jest przede wszystkim z dopłat bezpośrednich, jakich udziela rolnikom. Sam fakt ich istnienia wynika ze Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej i pieniądze otrzymać może każdy rolnik na terenie wspólnoty. ARiMR w Polsce pełni rolę zarządcy i wykonawcy unijnego systemu dopłat.
Do pozostałych czynności podejmowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa należy przeprowadzanie szeroko pojętych inwestycji w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym czy powiązanych usługach, rozwój infrastruktury wiejskiej oraz wspieranie polityki dotyczącej struktury agrarnej i pokrewnych. ARiMR prowadzi także działania edukacyjne w zakresie polityki rolnej i prowadzenia gospodarstwa, jak również wspiera inwestycje związane z budową giełd rolniczych i rynków hurtowych.
Pokaż więcej
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opublikowała aktualizację harmonogramu naborów wniosków o wsparcie na 2025 rok. Przed rolnikami intensywne miesiące - kolejne programy ruszają już w maju i obejmą szerokie spektrum działań, od modernizacji gospodarstw, przez szkolenia i inwestycje w odnawialne źródła energii, aż po rozwój lokalnych inicjatyw. Kto może liczyć na dofinansowanie i kiedy najlepiej złożyć wniosek?
Wsparcie dla pszczelarzy wraca, a czas na złożenie dokumentów wkrótce dobiegnie końca. Ci, którzy spełnią określone warunki i dopełnią formalności w terminie, mogą liczyć na realną pomoc za każdą rodzinę pszczelą, która przetrwała zimę. Warto się pospieszyć!a.
Do złożenia wniosku zostało niewiele czasu, a rolnicy wciąż popełniają te same błędy. Jeden z ekoschematów niemal zupełnie zniknął z dokumentów, choć może przynieść konkretne korzyści. Co umyka w formularzach i dlaczego?
Od czerwca hodowcy bydła i trzody chlewnej będą mogli sięgnąć po nowe wsparcie finansowe. ARiMR uruchamia program, który ma poprawić warunki życia zwierząt w gospodarstwach. Możliwości jest sporo, ale nie każdy będzie mógł skorzystać.
Nowa definicja aktywnego rolnika może zrewolucjonizować system dopłat ze wspólnej polityki rolnej. Ministerstwo szykuje zmiany, które mają odsiać fikcyjnych gospodarzy i skupić wsparcie na tych, którzy naprawdę produkują żywność. Ale jak odróżnić jednych od drugich?
Koła gospodyń wiejskich ponownie mają szansę ubiegać się o państwowe wsparcie finansowe. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem – do tej pory złożono już 10 tysięcy wniosków, a łączna kwota wypłaconych środków przekroczyła 16 milionów złotych. Wyjaśniamy krok po kroku, jak złożyć wniosek o dofinansowanie.
Nieustannie rosnące koszty prowadzenia gospodarstwa rolnego skłaniają do poszukiwania dodatkowych źródeł dofinansowania. Najwięcej mogą zyskać ci rolnicy, którzy stracili wiele — nie tylko przez trudne warunki ekonomiczne. ARiMR apeluje: pozostał tylko jeden dzień do złożenia ważnego wniosku, który przysługuje wielu gospodarzom.
Rolnicy poszkodowani przez żywioł powinni pilnować terminów przyznawania dofinansowań. Mogą bowiem starać się o niemałą pomoc finansową. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że maksymalna kwota wsparcia to 3 tys. zł za każdy hektar zniszczonych upraw. Kto może liczyć na dopłaty i jakie formalności należy spełnić?
Zakup wymarzonych maszyn rolniczych może być teraz w zasięgu ręki dzięki rządowym dotacjom. Dla rolników przygotowano kilka programów wsparcia — ale który z nich wybrać i jak nie przegapić terminu?
Rolnicy, którym przysługują dopłaty w ramach jednego z kluczowych programów, muszą zwrócić uwagę na bardzo istotny termin. Wiadomo już, ilu rolników złożyło wniosek o dofinansowanie, i kiedy mogą spodziewać się wypłat. Tegoroczna kampania wystartowała 15 marca.
Niepozorne działanie, które dla wielu osób wydaje się niewinną praktyką, może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. Wiosną służby ratunkowe mają pełne ręce roboty, walcząc z zagrożeniem, które co roku pochłania miliony złotych i naraża życie ludzi oraz zwierząt.
Dane, które na co dzień są w posiadaniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wkrótce będą bardziej dostępne. Wgląd będą miały nie tylko różnego rodzaju instytucje, ale i obywatele. Wszystko przez zmiany w ustawie, które zapowiada ministerstwo rolnictwa. O co dokładnie chodzi? Już wyjaśniamy.
Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dopłat w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt, muszą się pospieszyć. Samo ukończenie szkolenia to nie wszystko - konieczne jest dostarczenie specjalnego zaświadczenia do ARiMR. Termin upływa już 21 marca, a wielu wciąż tego nie zrobiło. Co grozi spóźnialskim?
W erze cyfryzacji rolnictwa polscy hodowcy zwierząt gospodarskich stają przed nowym wyzwaniem: już niebawem zgłaszanie zdarzeń dotyczących bydła, owiec, kóz, świń oraz koniowatych będzie obowiązkowe wyłącznie za pośrednictwem systemu IRZplus. To narzędzie ma na celu uproszczenie i usprawnienie procesów związanych z identyfikacją i rejestracją zwierząt. Od kiedy zmiany wchodzą w życie?
To moment, na który wielu właścicieli gospodarstw czekało od dawna. Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie na 2025 rok. Rolnicy już mogą składać dokumenty za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. W tym roku pojawiło się wiele istotnych zmian, które mogą znacząco wpłynąć na proces przyznawania pieniędzy. Na co w tym roku warto zwrócić szczególną uwagę?
W ostatnich miesiącach polskie rolnictwo doświadczyło istotnych zmian w zakresie dostępnych funduszy na inwestycje. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła zwiększenie budżetu na popularny program, co otwiera nowe możliwości dla rolników planujących rozwój swoich gospodarstw. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właśnie ogłosiła zwiększenie puli środków na specjalne inwestycje. Resort rolnictwa zatwierdził dwukrotnie wyższy budżet, a to oznacza, że więcej rolników będzie mogło skorzystać z programu, którego celem jest zwiększenie konkurencyjności polskich gospodarstw.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada istotne zmiany w rozliczaniu premii dla młodych rolników w ramach PROW 2014-2020. Nowe zasady mają przyspieszyć proces składania wniosków o płatność drugiej raty pomocy. Jakie modyfikacje wprowadza resort?
Każdej wiosny strażacy walczą z tym samym problemem, ale w tym roku sytuacja wymknęła się spod kontroli. Nie pomagają prośby, groźby, kampanie informacyjne i regularne tłumaczenie, że ta postawa niesie za sobą zgubne skutki. Wielu rolników wciąż wierzy w mity o korzyściach płynących z tego procederu, nie zdając sobie sprawy, jak wysoką cenę mogą za to zapłacić. Przypominamy, jakie kary grożą za wypalanie traw.
Rolnicy, którzy zajmują się hodowlą zwierząt gospodarskich, muszą sprostać wielu wyzwaniom prawnym, aby nie ponieść przykrej konsekwencji. W jednym z elementów obowiązkowych planowana jest wielka rewolucja. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, wbrew pozorom nie zostało tak wiele czasu. Już wkrótce trzeba będzie zmienić przyzwyczajenia.
Rolnicy, którzy jeszcze w 2023 roku złożyli wnioski o dotację na modernizację swoich gospodarstw, stanęli przed poważnym problemem. Czas na realizację inwestycji jest dramatycznie krótki, a ryzyko utraty przyznanych środków rośnie. Czy istnieje szansa na wydłużenie terminów?
Już wkrótce upływa ważny termin dla wielu polskich rolników. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o upływającym terminie obowiązkowego szkolenia. Kto jest zobowiązany do dopełnienia takiego obowiązku i co należy wiedzieć o formie oraz terminach szkolenia? Warto się pospieszyć, czasu zostało niewiele.
Rolnicy poszkodowani w różnych sytuacjach losowych mogą liczyć na kolejne wsparcie finansowe. Straty w uprawach, budynkach i sprzęcie w roku 2024 były ogromne, dlatego rząd zdecydował się na rozszerzenie pomocy. Jakie są zasady przyznawania środków i kto może liczyć na najwyższe rekompensaty?
Przed rolnikami pojawiła się nowa szansa na skorzystanie z dodatkowego wsparcia finansowego. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków o dopłaty związane z hodowlą zwierząt. Z tej możliwości skorzystają również producenci posiadający mniejsze stada. Aby otrzymać wsparcie, należy spełnić określone wymagania. Kto może ubiegać się o pomoc i do kiedy?
Rolnicy, którzy chcą otrzymać dopłaty dobrostanowe za 2024 rok, muszą dopilnować ważnego obowiązku. Mają już coraz mniej czasu na dostarczenie specjalnego zaświadczenia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co konkretnie należy zrobić i w jaki sposób złożyć dokument? Wyjaśniamy.
Rolnicy muszą przygotować się na kontrole, które zaczną się już niebawem, bo 15 marca. W najgorszym przypadku, w wyniku takiej procedury, właściciele gospodarstw mogą stracić znaczną część z dofinansowania, którego wypłacanie również nastąpi w niedługim czasie. Regulacje budzą wzburzenie i sprzeciw, a widmo utraty pieniędzy spędza sen z powiek.
Rolnicy szykują się na kolejną kampanię dopłat, ale w 2025 roku czeka ich kilka istotnych zmian. Niektóre z nich mogą wpłynąć na wysokość otrzymywanych środków. Czego się spodziewać i na co zwrócić szczególną uwagę?
Program wsparcia dla rolników miał ułatwić realizację niezbędnych inwestycji i poprawić warunki w gospodarstwach. Jednak rzeczywistość okazała się brutalna - mimo ogromnego zainteresowania, blisko połowa wnioskodawców nie otrzyma finansowania. Czy jest jeszcze szansa na dodatkowe środki?