RolnikInfo.pl
pszczelarstwo

unsplash.com / fot. Bianca Ackermann

Populacja pszczoły miodnej zagrożona. Pomóc mogą tzw. inteligentne ule

21 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Bez pszczół miodnych trudno wyobrazić sobie życie na ziemi. Populacja tych niezwykłych zwierząt jest zagrożona i niemały wpływ na ich stan ma szkodliwa działalność człowieka. Do tego dochodzi coraz mniejsza popularność pasiek. Z odsieczą przychodzi technologia - stworzono tzw. inteligentne ule, które mają znacznie ułatwiać pracę pszczelarzy i zachęcać do zakładania nowych pasiek.

Intelligent Hives (ang. inteligentne ule) jest aplikacją, która pozwala monitorować stan pasieki z dowolnego miejsca, co znacznie ułatwia odpowiednią opiekę nad pszczołami i daje możliwość szybszego reagowania na potencjalne zagrożenia.

Nowa era pszczelarstwa?

Cyfryzacja rolnictwa staje się faktem - coraz częściej słyszymy o niezwykłych technologicznych rozwiązaniach, które zmieniają oblicze tego, w jaki sposób dotychczas myślano o uprawie roślin czy hodowli zwierząt. Technologia staje się gigantycznym wsparciem dla rolników, którzy chcą inwestować w nowoczesne i efektywne rozwiązania.

Jak się okazuje, technologia zorientowana na sektor rolniczy nie tylko sprawia, że praca jest wygodniejsza - może ona również przyczynić się do poprawy sytuacji gatunków zagrożonych, takich jak pszczoły miodne.

Wiele osób porzuca pomysł zakładania własnej pasieki - jest to wymagający obowiązek, który nie przewiduje urlopu. Pszczoły są delikatnymi stworzeniami, a posiadanie pasieki wymaga zarówno wiedzy, jak i sporej ilości czasu.

Aplikacja Intelligent Hives ma pozwolić na to, by pszczelarze - po zamontowaniu odpowiedniego urządzenia w pasiece - mogli kontrolować stan pszczół z dowolnego miejsca.

Intelligent Hives oraz BeeHub

Aplikacja Intelligent Hives pozwala na łatwiejsze wykrywanie chorób pszczół, rójki, daje też możliwość przeprowadzenia inspekcji ula. Dzięki aplikacji pszczelarz jest w stanie prowadzić dokumentację chorobową swoich podopiecznych - wpływa to niewątpliwie na ich późniejsze dochody finansowe, a przede wszystkim na dłuższą żywotność pszczół.

BeeHub jest urządzeniem, które wykonuje pomiary zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz uli. Mają one zamontowaną kartę SIM, co pozwala na bezproblemowe przesyłanie zebranych danych do aplikacji Intelligent Hives. 

Na poziomie aplikacji dane są zachowywane i analizowane. Jak długo może pracować bezprzewodowe urządzenie BeeHub? Ładowanie pozwala na jego użytkowanie przez 2-6 tygodni, lecz pszczelarze otrzymują także opcję zasilania z paneli słonecznych lub power banków.

Kolejny udogodnieniem jest możliwość podłączenia anteny zewnętrznej, która miałaby wzmocnić sieć komórkową. Urządzenie BeeHub zbiera pomiary co godzinę - jest ono zatem instrumentem, które w istotny sposób może poszerzyć wiedzę pszczelarza na temat stanu zdrowia swoich podopiecznych. 

Choć tzw. inteligentne ule nie są lekiem na wszystkie bolączki dotykające pszczelarzy, to z pewnością są dużym ułatwieniem w codziennej pielęgnacji pszczół, a także ciekawą zachętą dla młodych ludzi, chcących spróbować swoich sił w hodowli owadów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agrofakt.pl

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >