PZŁ o utrudnieniach w procesie zwalczania ASF. Wspomniano o rolnictwie wielkoobszarowym
Polski Związek Łowiecki poinformował na swojej stronie internetowej o posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt, w którym wzięli udział przedstawiciele Głównego Polskiego Związku Łowieckiego, łowczy krajowy Paweł Lisiak oraz kierownik Wydziału Hodowli Marek Pudełko. Podczas spotkania dyskutowano na tematy związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń w Polsce.
Wskazano na rozmaite utrudnienia, z którymi mierzą się myśliwi podczas swojej pracy - chodziło m.in. o rolnictwo wielkoobszarowe. Łowczy krajowy wskazał, że myśliwi nierzadko nie mogą uzyskać kontaktu do rolnika, na którego polu chcieliby utworzyć korytarze służące do pozyskiwania dzików.
PZŁ i dyskusje na temat zwalczania ASF
Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt miało miejsce w czwartek 9 września 2021 roku.
Dyskutowano na nim o problemie afrykańskiego pomoru świń , który doprowadził do zdziesiątkowania trzody chlewnej w wielu gospodarstwach na terenie całego kraju.
W trakcie spotkania łowczy krajowy Paweł Lisiak zaproponował rozwiązania, które mogą okazać się skuteczne w walce z ASF. Wymienił tutaj działania mające na celu ograniczenie swobodnego przemieszczania się zwierząt drapieżnych (np. lis, borsuk, jenot), które mogą roznosić wirus ASF.
Łowczy krajowy podsunął również pomysł dotyczący wykorzystania tłumików nie tylko do odstrzałów sanitarnych. Dodatkowo zaproponował zmianę prawa łowieckiego - postulował o możliwość stosowania łuków w celu zmniejszenia populacji dzika na obszarach miejskich.
Pomysł wynika z faktu, że zgodnie z obowiązującym prawem myśliwi nie mogą wykorzystywać broni palnej na terenach zurbanizowanych , które - jak wiemy - stają się obszarami, które dziki zamieszkują coraz chętniej.
Utrudnienia w zwalczaniu ASF
Łowczy krajowy Paweł Lisiak wskazał też na utrudnienia , z którymi mierzą się myśliwi zajmujący się redukcją populacji dzików na terenie kraju.
Jak się okazuje, źródłem problemów jest rolnictwo wielkoobszarowe, które - zdaniem łowczego krajowego - utrudnia lub wręcz uniemożliwia odstrzał dzików . Chodzi dokładniej o trudność ze zdobyciem kontaktu do rolnika - właściciela pola, na którym miałby być utworzony korytarz do pozyskania dzików.
Paweł Lisiak podczas posiedzenia skrytykował również nowelizację prawa łowieckiego z 2018 roku, zakazującego udziału małoletnich w polowaniach. W jego opinii w ten sposób przerywa się ciągłość tradycji łowieckich, co ma negatywnie wpłynąć na sytuację związaną z ekspansją ASF w przyszłości.
Ostatnia uwaga łowczego krajowego dotyczyła zmiany ustawy o broni i amunicji, która ma wejść w 2023 roku i ograniczyć tym samym grupę myśliwych, którzy będą mogli korzystać z broni palnej. Zdaniem Pawła Lisiaka, sytuacja ta może doprowadzić do dalszego rozprzestrzeniania się ASF w Polsce.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
-
Jastrząb zaatakował kurę. Zdecydowana reakcja zwierząt w gospodarstwie
-
Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji
-
Nowy wizerunek Emilii Korolczuk z "Rolnicy. Podlasie". Jedna rzecz rzuca się w oczy
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: pzlow.pl