Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji

petycja rolnik info
Rolnik Info - materiały własne; YouTube.com / FereracjaZielonych . pl

W ostatnim czasie mamy do czynienia z rozmaitymi produkcjami telewizyjnymi ukazującymi różne aspekty życia na wsi. W sieci nietrudno znaleźć krytyczne opinie osób, które wskazują, że rzeczywistość kreowana przez reżyserów popularnych programów nie odzwierciedla rzeczywistości rolników, kreując z nich osoby niezaradne lub zacofane.

W internecie krąży tymczasem petycja, której treść odnosi się bezpośrednio do kultowego serialu Rolnicy. Podlasie. Możemy w niej przeczytać m.in.:

- Protestujemy przeciwko wyśmiewaniu w serialu wsi i rolników jako osób zacofanych, niezaradnych na przykładzie promowanych Andrzeja, Gienka z Plutycz oraz chcemy, by serial przedstawiał prawdziwe życie i problemy (...).

Sprzeciw przeciwko nieprawdziwemu wizerunkowi rolników w mediach

Rolnicy na co dzień zajmują się masą spraw związanych z pracą w gospodarstwie, zdrowiem swoich zwierząt, prawidłowym wzrostem roślin, niekorzystnymi warunkami pogodowymi i biurokracją związaną z produkcją żywności.

We współczesnym świecie, w dobie telewizji i internetu, życie osób, które są bezpośrednio związane z rolnictwem i wsią, staje się coraz bardziej popularnym tematem kolejnych medialnych produkcji.

Do gospodarstw rolnych wkraczają kamery, które rejestrują codzienne życie rolników - jak ma to miejsce w przypadku serialu Rolnicy. Podlasie - lub ukazują żmudne poszukiwanie swojej drugiej połówki w gospodarstwie - jak w programie Rolnik szuka żony.

Choć produkcje te mają rzesze wiernych fanów, to istnieje również spore grono osób, które twierdzą, że producenci ukazują skrajności lub sytuacje mało wiarygodne, co zakłamuje rzeczywisty wizerunek rolników w oczach wielomilionowej publiczności.

Bogdan z "Rolnicy. Podlasie" w nowych filmach. Powstała petycja

Petycja. Sprzeciw wobec wizerunkowi niezaradnego rolnika

Bogdan Kubala, choć od pewnego czasu nie pojawia się w kolejnych odcinkach serialu Rolnicy. Podlasie, pokazuje swą rzeczywistość na kanale Federacja Zielonych na portalu YouTube.com.

To właśnie tam, w podpisach do filmów można znaleźć link do petycji, w której sygnatariusze nie tylko domagają się przywrócenia sołtysa wsi Borowskie Cibory do serialu - sprzeciwiają się oni również temu, w jaki sposób produkcja wpływa na wizerunek rolników.

W opisie możemy przeczytać:

>

Petycja została skierowana do stacji Polsat i Fokus TV, a podpisały ją dotychczas 82 osoby.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: petycja (secure.avaaz.org)