RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Nie płacisz abonamentu za radio w maszynie rolniczej? Możesz mieć kłopoty
unsplash.com / fot. Clint Patterson

Nie płacisz abonamentu za radio w maszynie rolniczej? Możesz mieć kłopoty

19 marca 2022

W sytuacji, gdy rolnik płaci abonament za radio jako osoba fizyczna, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników uiszcza jedną opłatę. Jednakże w momencie, gdy abonament opłaca się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opłaca się każdy odbiornik radiowy z osobna.

Abonament za radio w maszynie rolniczej

Jak ma się sytuacja rolnika indywidualnego w kwestii opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego? Przepisy prawne mówią jasno:

Zgodnie z art. 2 ust. 5 pkt. 1 i pkt. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne pozostające w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiącym ich własność uiszczają tylko jedną opłatę abonamentową za używanie odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Jednakże rolnik prowadzący działalność gospodarczą będzie w tej samej sytuacji musiał zapłacić większe kwoty, zależnie od tego, ile posiada odbiorników:

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[ EMBED-3 ]

Zgodnie z art. 2 ust. 4 w/w ustawy, wszystkie jednostki centralne, przedsiębiorstwa, instytucje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do wnoszenia opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, w tym również za odbiorniki w samochodach służbowych.

Kary za nieopłacanie abonamentu

Naturalnym biegiem rzeczy, jeśli istnieje jakikolwiek prawny obowiązek, za jego niedopełnienie grożą kary. Nie inaczej ma się rzecz związana z opłacaniem abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Rolnicy, którzy uchylają się lub zapominają o uiszczaniu opłaty za używanie radia w swoich maszynach rolniczych, mogą narażać się na konsekwencje finansowe. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest obowiązek zarejestrowania odbiornika (radiowego lub telewizyjnego) w ciągu 14 dni od jego kupna.

Kary finansowe grożą zarówno za niezarejestrowanie odbiornika, jak i jego rejestrację bez uiszczania opłat lub ich opóźnianie. Teoretycznie do drzwi mogą zapukać pracownicy Poczty Polskiej lub Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, by przeprowadzić w tym celu kontrole.

Jeśli rolnik posiadający radio w swojej maszynie rolniczej nie będzie płacił abonamentu, musi liczyć się z karą finansową w wysokości 735 złotych. Jeśli będzie on opłacał abonament, lecz z opóźnieniem lub w sposób nieregularny, za swoje zapominalstwo będzie zobowiązany opłacić odsetki.

Co więcej, państwo może ściągać zaległy abonament od płatnika z rachunku bankowego przez komornika, emerytury, czy pensji.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl, pomorska.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś