RolnikInfo.pl Uprawy Resort rolnictwa podjął ostateczną decyzję. "Nie" dla zezwolenia na stosowanie zapraw z neonikotynoidów
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Resort rolnictwa podjął ostateczną decyzję. "Nie" dla zezwolenia na stosowanie zapraw z neonikotynoidów

19 marca 2022
Autor tekstu: Aneta Wasilewska

Jak wskazywał Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie do Grzegorza Pudy, wprowadzenie derogacji (uchylenia przepisów) na neonikotynoidy wpłynie na możliwość skuteczniejszej ochrony upraw rzepaku ozimego w przypadku szkodników i chorób grzybowych.

- Ilość zapraw wydatkowana na pokrycie materiału siewnego rzepaku jest niewielka w porównaniu z ilością insektycydów i fungicydów, które trzeba zastosować nalistnie w celu ochrony upraw rzepaku przed patogenami i szkodnikami, jeśli nie zastosuje się zaprawionych nasion - informował Zarząd KRIR.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Zdaniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, w konsekwencji negatywnie oddziałuje to na środowiska i otoczenie.

Resort rolnictwa mówi "nie" 

Jednak resort rolnictwa nie przychylił się do wniosku Zarządu KRIR. Jak wskazano w odpowiedzi, decyzja w sprawie została podjęta już 9 kwietnia 2021 w wydanej wtedy decyzji (R-168/2021d), w której Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie zgodził się na wydanie zezwolenia.

Już wtedy podkreślone zostało, że stosowanie zapraw neonikotynidowych w rzepaku od 2013 roku zakazane jest Unii Europejskiej.

W odpowiedzi powołano się także na art. 156 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, w którym zaznaczono, że "nie jest możliwe ponowne składanie wniosku w tej samej sprawie, w sytuacji gdy została ona już rozstrzygnięta decyzją ostateczną".

Co więcej, w odpowiedzi podkreślono, że w Polsce można stosować dwie zaprawy nasienne Lumiposa 625 FS oraz Buteo Start w przypadku upraw rzepaku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c** hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl **

Źródło: KRIR

Obserwuj nas w
autor
Aneta Wasilewska
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś