Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Wójt zadecydował. Kopciuch do wymiany
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:36

Wójt zadecydował. Kopciuch do wymiany

Wójt - decyzja
Kiwiev/Wikipedia/(CC0 1.0)

Mowa o wymianie kotła przy ulicy Powstańców w Łaziskach Rybnickich. Jak wynika z medialnych doniesień o wszczęcie sprawy w sprawie "kopciucha" wnioskowali organizatorzy akcji Karny Kopciuch razem z Fundacją 360!. W sprawie wszczęto sprawę, gdy mieszkańcy zaczęli skarżyć się na "uporczywe kopcenie z komina". Jak się okazało, do Karnego Kopciucha wpłynęły 3 zgłoszenia w sprawie wspomnianej nieruchomości. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Przekroczono normy emisyjne 

Jak informuje portal smoglab.pl, początkowo wójt nie wyraził zgody na wszczęcie postępowania, jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze w lipcu ubiegłego roku uchyliło decyzję wójta i zadecydowało o gruntownym przebadaniu sprawy.

Już po kilku miesiącach wydana została decyzja wójta, w której wynikało, że do końca 2021 roku kocioł ze względu na negatywne oddziaływanie na środowisko ma zostać wymieniony na taki, który będzie spełniać wymogi tzw. uchwały antysmogowej.

Podczas postępowania w sprawie okazało się, że właściciel budynku nie spala odpadów i używa kotła zasypowego, gdzie spalany jest węgiel. Zgodnie z ekspertyzą, spaliny, jakie wydobywały się z komina, przekraczają dopuszczalne normy, a także negatywnie wpływają na środowisko

Symboliczne znaczenie decyzji wójta 

Koordynator akcji społecznej Karny Kopciuch Wacław Wrana jest zdania, że wydana przez wójta decyzja, jako jedna z pierwszych w Polsce w podobnej sprawie, ma symboliczne znaczenie.

- Każdy rozsądnie myślący obywatel wie, że używanie kotła zasypowego, a w konsekwencji kopcenie z komina nie jest neutralne dla środowiska, a przede wszystkim dla naszego zdrowia. Mimo to wiele osób nadal kwestionuje wpływ smogu na nasze zdrowie - cytuje słowa Wrana portal. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]**

Źródło: smoglab.pl

Tagi: smog Wieś