RolnikInfo.pl
Wójt - decyzja

Kiwiev/Wikipedia/(CC0 1.0)

Wójt zadecydował. Kopciuch do wymiany

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Wójt gminy Godów (powiat wodzisławski) wydał decyzję administracyjną, z której wynika, że zanieczyszczenia wydobywające się z komina jednego z kopciuchów negatywnie oddziałują na środowisko, a co za tym idzie, wójt nakazał wymianę kotła.

Mowa o wymianie kotła przy ulicy Powstańców w Łaziskach Rybnickich. Jak wynika z medialnych doniesień o wszczęcie sprawy w sprawie "kopciucha" wnioskowali organizatorzy akcji Karny Kopciuch razem z Fundacją 360!. W sprawie wszczęto sprawę, gdy mieszkańcy zaczęli skarżyć się na "uporczywe kopcenie z komina". Jak się okazało, do Karnego Kopciucha wpłynęły 3 zgłoszenia w sprawie wspomnianej nieruchomości. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Przekroczono normy emisyjne 

Jak informuje portal smoglab.pl, początkowo wójt nie wyraził zgody na wszczęcie postępowania, jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze w lipcu ubiegłego roku uchyliło decyzję wójta i zadecydowało o gruntownym przebadaniu sprawy.

Już po kilku miesiącach wydana została decyzja wójta, w której wynikało, że do końca 2021 roku kocioł ze względu na negatywne oddziaływanie na środowisko ma zostać wymieniony na taki, który będzie spełniać wymogi tzw. uchwały antysmogowej.

Podczas postępowania w sprawie okazało się, że właściciel budynku nie spala odpadów i używa kotła zasypowego, gdzie spalany jest węgiel. Zgodnie z ekspertyzą, spaliny, jakie wydobywały się z komina, przekraczają dopuszczalne normy, a także negatywnie wpływają na środowisko

Symboliczne znaczenie decyzji wójta 

Koordynator akcji społecznej Karny Kopciuch Wacław Wrana jest zdania, że wydana przez wójta decyzja, jako jedna z pierwszych w Polsce w podobnej sprawie, ma symboliczne znaczenie.

- Każdy rozsądnie myślący obywatel wie, że używanie kotła zasypowego, a w konsekwencji kopcenie z komina nie jest neutralne dla środowiska, a przede wszystkim dla naszego zdrowia. Mimo to wiele osób nadal kwestionuje wpływ smogu na nasze zdrowie - cytuje słowa Wrana portal. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: smoglab.pl

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

gospodarstwo agroturystyczne

Wieś

Tragedia w gospodarstwie agroturystycznym. Tajemnicza śmierć seniorów

Czytaj więcej >
petycja rolnik info

Wieś

Rolnicy "niezaradni i zacofani"? Petycja przeciwko kłamliwemu wizerunkowi w telewizji

Czytaj więcej >
pożar stodoła

Wieś

Potężny pożar stodoły. Rolnicy wspomogli strażaków

Czytaj więcej >
obornik odpady

Wieś

Wlewał toksyczne odpady do obornika. Mężczyzna został zatrzymany przez policję

Czytaj więcej >
myśliwy

Wieś

Myśliwy spadł z ambony w lesie. Rozpaczliwie wołał o pomoc

Czytaj więcej >
wypadek grzybobranie

Wieś

Tragedia na grzybobraniu. 70-latek nie wrócił już do domu

Czytaj więcej >