Rolnicy - odpady
Kadr z programu "Teleskop Powiatów" TVP3 Poznań
Autor Aneta Wasilewska - 4 Marca 2021

Krzyż Wielkopolski: Problematyczna kwestia utylizacji odpadów rolniczych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) stworzył program, dzięki któremu można otrzymać dotacje na utylizację odpadów. Jadnak nie wszędzie rolnicy mają taką możliwość. Jak informuje TVP3 Poznań, z problemami w tej kwestii muszą się mierzyć rolnicy z gminy Krzyż Wielkopolski. Rolnicy już nie raz zwracali się do burmistrza i radnych, by gmina przystąpiła do programu. Co więcej, rolnicy z ościennych gmin mogli liczyć na pomoc lokalnych władz, dzięki czemu teraz folia z produkcji rolniczej, jest od nich odbierana za darmo.  

- Mówimy tutaj o odpadach, o foli po sianokiszonkach, siatkach, czy też o opakowaniach po nawozach - przekazał w materiale TVP3 Poznań rolnik ze wsi Brzegi, Tomasz Świetlik.

Gmina nie przystąpiła do programu NFOŚIGW

- Do posłów docierały takie informacje, że rolnicy nie mogą sobie poradzić z foliami i siatkami, dlatego rząd wprowadził ten program i myśleliśmy, że nasza gmina do niego przystąpi - przekazala w rozmowie z dziennikarzami TVP3 Leokadia Sydow, sołtys wsi Lubcz Mały.

Jednak w przypadku gminy Krzyż Wielkopolski do programu NFOŚiGW nie przystąpiono, a to sprawia, że rolnicy z własnej kieszeni muszą ponosić koszty utylizacji odpadów. Jak przekazała sołtys wsi Lubcz Mały, raz zapłaciła 3800 złotych, za drugim razem 2400 zł, a w ostatnim czasie dopłacała jeszcze 800 zł.

Ciągnik z układem kierowniczym wiązanym na sznurku. 35-latek odpowie przed sądemCiągnik z układem kierowniczym wiązanym na sznurku. 35-latek odpowie przed sądemCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Problem można rozwiązać tak jak w sąsiednich gminach

W gminach Wieleń i Drawsko rolnicy ponosić kosztów za utylizację odpadów nie muszą.

- Długo nie trwało, był telefon z urzędu gminy, że można oddawać folie, kto ma. Otworzyli dwa punkty, gdzie nasi rolnicy mogli się ich pozbyć - przekazał rolnik z gminy Drawsko.

Brak odpowiedzi od burmistrza

Rolnicy z gminy Krzyż postanowili dowiedzieć się od burmistrza podczas sesji, czy zapoznał się z problemem rolników.

- Odpowiedzi udzielimy pisemnie - przekzał burmistrz podczas sesji.

Co więcej, dziennikarze TVP3 próbowali spotkać się z burmistrzem, jednak odpowiedź z urzędu się nie pojawiła.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: TVP 3 Poznań

Następny artykuł