Rolnicy - ciągnik na polu
(zdjęcie poglądowe)Pxhere CC0 Domena publiczna
Autor Aneta Wasilewska - 6 Lutego 2021

Sąsiedzi widzą ciągnik na polu i interweniują. Problemem obornik oraz gnojowica

Zgodnie z doniesieniami lokalnego portalu, w województwie łódzkim, coraz częściej dochodzi do interwencji w sprawie rolników, którzy wywożą nawozy naturalne. Jak się okazuje, mieszkańcy, którzy widzą na polach ciągnik z rozrzutnikiem, każdorazowo informują o zdarzeniu funkcjonariuszy policji.

- W ostatnim czasie, do naszej redakcji, wpłynęło kilka próśb o interwencję w sprawie wywozu przez rolników na pola nawozów naturalnych. Chodzi tu o obornik i gnojowicę - informuje lokalny portal Łowicz24.

Problem na wsi, sąsiedzi interweniują

- Zdarzają się ostatnio takie interwencje i każdorazowo reagujemy. Ostatnią tego typu zgłoszoną interwencję policjanci podejmowali 2 lutego, około godziny 16 na terenie gminy Zduny - przekazała w rozmowie z portalem rzecznik policji Urszula Szymczak.

Osoba, która wtedy pojawiła się na polu, została ukarana mandatem. Jednak to nie jedyna interwencja, do której doszło w ostatnim czasie.

Wiadomość dla rodziców. ARiMR rozpoczęła wypłacać dopłaty na komputeryWiadomość dla rodziców. ARiMR rozpoczęła wypłacać dopłaty na komputeryCzytaj dalej

- Funkcjonariusze ostatnio interweniowali również w gminie Kocierzew, gdzie - otrzymaliśmy informację, że wywożone są nieczystości, ale kiedy policjanci udali się na miejsce nikogo już nie zastali - dodała rzecznik.

Jak zdołał ustalić portal, zgłoszenia wpływają od sąsiadów, którzy w każdym przypadku, gdy na polu widzą ciągnik z rozrzutnikiem.

Terminy stosowania nawozów

- O tym kiedy i w jaki sposób rolnik może zgodnie z prawem rozrzucić na polu obornik, mówi rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 kwietnia 2008 r. - przekazał portal.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, stosowanie nawozów na gruntach rolnych w terminach innych niż wskazane w poniższej tabeli, jest zabronione.

rolnicy

fot. ARiMR/ Okresy nawożenia

Dodatkowo ARiMR przekazała, w których przypadkach nie obowiązują powyższe terminy:

  • Terminy określone w tabeli dla gruntów ornych, gruntów ornych na terenie gmin objętych wykazem do Programu oraz gruntów ornych na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do Programu nie dotyczą podmiotów, które będą zakładać uprawy jesienią po późno zebranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach. Dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha. Rolnik, który założył uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach i zastosował nawozy w innym terminie niż określony w tabeli, ma obowiązek szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy. Przedmiotowe dokumenty rolnik jest zobowiązany przechowywać przez okres 3 lat od dnia zakończenia nawożenia wykonanego na podstawie posiadanego planu nawożenia azotem albo obliczeń maksymalnych dawek azotu.
  • Terminy określone w tabeli nie dotyczą podmiotów, które nie mogły dokonać zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby. Dla tych podmiotów termin graniczny stosowania nawozów to dzień 30 listopada.
  • Terminów określonych w tabeli nie stosuje się do nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Łowicz24, ARiMR

Następny artykuł