rolnicy
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS
Autor Magdalena Więckowska - 10 Lutego 2021

Mniej antybiotyków u krów. Rozporządzenie UE wejdzie w życie za niecały rok

Rolnicy muszą być nieustannie czujni w kwestii nowych rozporządzeń, dotyczących wymogów hodowlanych w krajach UE. Już od 28 stycznia 2022 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które ma w dużym stopniu ograniczyć stosowanie antybiotyków w hodowli bydła mlecznego.

Nowe przepisy unijne wobec rolników zostały uchwalone 11 grudnia 2018 roku. Czy od tego czasu hodowcy przygotowali się na nieuchronne zmiany, które będą musieli wprowadzić w swoim gospodarstwie?

Rolnicy będą musieli ograniczyć antybiotyki

Źródłem powołania do życia nowej ustawy była chęć podnoszenia dobrostanu zwierząt gospodarskich. Władzom unijnym zależy, by żywność pochodzenia zwierzęcego była nie tylko doskonałej jakości, ale też by zwierzęta miały odpowiednie warunki do życia w gospodarstwie.

Zmniejszenie ilości stosowanych antybiotyków u zwierząt ma prowadzić również do podniesienia jakości produktu otrzymywanego od bydła mlecznego. Może się to jednak okazać niemałym wyzwaniem dla hodowców, którzy zmagają się z m.in. uporczywymi zapaleniami wymion u swoich krów.

Zapalenie wymienia (łac. mastitis) zostaje stwierdzone, gdy w mleku krowim liczba komórek somatycznych przekracza normę w postaci 100-200 tysięcy w jednym mililitrze płynu. W konsekwencji w wymieniu namnażają się szkodliwe bakterie, tworzy się bolesny dla zwierzęcia stan zapalny, mleka jest mniej i ma znacznie gorszą jakość.

Stracili blisko 150 krów. Rodzina z Wierzbowa do dziś nie zna przyczyny pożaruStracili blisko 150 krów. Rodzina z Wierzbowa do dziś nie zna przyczyny pożaruCzytaj dalej

Jest to sytuacja, w której rolnicy tradycyjnie sięgają po antybiotyk. Mimo tego, że całkowity koszt terapii zapalenia wymienia nie jest niski (kosztuje około 1200 złotych), to hodowcy bydła mlecznego nie mają odpowiednich narzędzi, by czymś również skutecznym zastąpić wszechobecny antybiotyk.

Zapobiegać, nie leczyć

Warto jednak zastanowić się, z jakich powodów dochodzi do zapalenia wymion u krów. Weterynarze wskazują na najczęstsze czynniki takie jak: zła higiena doju, nieprawidłowe parametry urządzeń udojowych, problemy żywieniowe u bydła, złe warunki, w których przebywają zwierzęta.

Do tego dochodzą kulawizny, a także kwestia niezależna od hodowcy, czyli nieprawidłowa budowa wymienia, sprzyjająca zapaleniom. Dolegliwość ta jest bardzo powszechna wśród krów dających mleko. Należy przyznać, że do pewnego stopnia jest możliwe zapobieganie występowaniu choroby - z tego względu powstała Akademia Zdrowego Wymienia.

Akademia Zdrowego Wymienia De Heus jest inicjatywą, w której specjaliści pomagają hodowcom w poszerzeniu wiedzy na temat zapalenia wymion, co w wielkiej mierze może pogłębić świadomość na temat profilaktyki.

Wedle zapewnień, specjaliści z Akademii Zdrowego Wymienia dostarczają hodowcom - zarówno początkującym, jak i tym doświadczonym - informacji na temat hodowli, budowy i rozwoju stada, a co najważniejsze - indywidualnych planów żywienia zwierząt.

Warto podkreślić, że hodowcy bydła mlecznego mają jeszcze około 11 miesięcy na to, by zastanowić się, w jaki sposób zastąpić antybiotykoterapię innymi sposobami walki z zapaleniem wymion u swoich krów. Miejmy nadzieję, że zmiany te przyniosą długofalową poprawę dobrostanu zwierząt.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: farmer.pl

Następny artykuł