Rolnicy z trzech województw mogą mieć solidne kłopoty. Powód jest jeden
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa już po raz trzynasty opublikował wyniki raportowania warunków suszy w Polsce. Badania objęły daty od 21 lipca 2023 roku do 20 września 2023 roku. Wnioski są jednoznaczne: susza rolnicza nie odpuszcza, będąc obecną w trzech województwach i dotykając głównie dwa rodzaje upraw.
Raport od 21 lipca do 20 września 2023 roku nie napawa optymizmem
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa donosi po raz trzynasty o niepokojących wynikach dotyczących suszy rolniczej w Polsce. Trzy województwa – wielkopolskie, podlaskie i mazowieckie – borykają się z trudnościami, a rolnicy z tych obszarów mają przed sobą poważne wyzwania. Plony w tych regionach zostały obniżone o co najmniej 20 proc. w porównaniu do średnich wieloletnich warunków pogodowych, co stawia rolników w trudnej sytuacji.
W najnowszym raporcie, obejmującym okres od 21 lipca do 20 września 2023 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) wyniosła -26 mm. To zwiększenie o 11 mm w porównaniu do poprzedniego okresu, zaznacza niepokojący trend, zwiastujący kontynuację suszy rolniczej.
Uprawy narażone na największe ryzyko
Największe zagrożenie ze strony suszy dotyczy upraw rzepaku, rzepiku i ziemniaka. Szczególnie dotkliwe skutki suszy zauważono w uprawach rzepaku i rzepiku siewnych w sierpniu i wrześniu 2023 roku, co przełożyło się na spadek plonów w 28 gminach, obejmujących 0,08 proc. gruntów ornych kraju.
Regionalne twarze suszy
W analizie województw wynika, że województwo wielkopolskie odczuwa skutki suszy w uprawie ziemniaka w 5 gminach na 226. W mazowieckim na 314 gmin, susza stwierdzona została w 6 gminach, podczas gdy w podlaskim na 118 gmin, susza dotknęła 5 gmin. Sytuacja ta sprawia, że rolnicy muszą zmierzyć się z trudnościami i szukać rozwiązań, aby przeciwdziałać skutkom suszy rolniczej.
źródło: IUNG-PIB