Posadź obok cebuli, a nie pożałujesz. W takim sąsiedztwie obrodzi jak nigdy

Większość roślin potrzebuje odpowiedniego towarzystwa, aby wydawać obfite plony. Nie inaczej jest z cebulą dymką. Posadzenie jej w odpowiednim miejscu w ogrodzie zagwarantuje, że obrodzi, jak nigdy wcześniej. Jakie rośliny zestawiać z cebulą, aby osiągnąć najlepsze efekty?
Cebula dymka to jedna z najczęściej wybieranych odmian
Uprawa dymki to idealny sposób dla początkujących, aby zyskać warzywa z własnej uprawy, bez wielkich starań i długiego czekania. Już kilka tygodni po posadzeniu możemy cieszyć się świeżym szczypiorem, a sezonie, czyli latem — dorodnymi cebulkami. Dymka nie ma wielkich wymagań, natomiast podstawą obfitych plonów jest odpowiednie przygotowanie gleby.
Dymka najlepiej rośnie na ciepłym, słonecznym stanowisku, gdzie ziemia jest lekka, próchnicza i dobrze przepuszczalna. Idealne pH dla cebulki to 6,5-7,0, natomiast jeśli gleba nie spełnia tych warunków, to warto ją wzbogacić na przykład kompostem lub dodatkiem torfu. Przed sadzeniem należy dokładnie pozbyć się chwastów, spulchnić podłoże i wyrównać powierzchnię grabiami. Co ciekawe, dymka posiada jeszcze jedną, niewątpliwie przydatną właściwość. Pomaga ona w walce ze szkodnikami. W jaki sposób?
W tym regionie Polski kontrole już ruszyły. Te pojazdy są pod szczególnym nadzorem Kulinarny rarytas wart 1000 euro za kg. Nawet możesz nie wiedzieć, że masz go w ogródkuDymka pomoże odstraszyć szkodniki
Sadzonka dymki powinna trafić do gruntu, gdy ziemia osiągnie co najmniej 5 stopni Celsjusza. Zazwyczaj jest to przełom marca i kwietnia. Odległości, w jakiej rozmieszczamy sadzonki, mają znaczenie. Cebulki wkopujemy co 8 centymetrów w rzędach oddalonych od siebie o około 30 centymetrów. Wciskamy je dosyć płytko, na głębokość 2-3 centymetrów, a czubek ma wystawać poza powierzchnię. Trzeba przy tym pamiętać o odpowiednim ułożeniu — czyli spiczastą końcówką do góry, a piętką w dół.

Sadzonki podlewamy od razu po zasadzeniu, delikatnie, żeby nie wypłukać ich z ziemi, Chociaż dymka jest warzywem odpornym i mało wymagającym, lubi wilgotne, ale niezbyt mokre podłoże. Co ciekawe, roślina ta stanowi naturalną ochronę przed szkodnikami. Wydziela specyficzne substancje, które działają jak naturalna bariera na insekty. Jednocześnie korzystnie wpływa na zdrowie sąsiadujących z nią warzyw. Żeby dymka obficie owocowała, potrzebuje odpowiedniego towarzystwa w ogrodzie. Jakie rośliny sprawdzą się najlepiej do posadzenia obok tej cebulki?
Te rośliny będą idealnym uzupełnieniem dla cebuli
Dymka na pewno obrodzi obficie, jeśli zasadzimy ją obok marchewki. Te warzywa to idealny duet — marchew skutecznie odstrasza śmietkę cebulankę, czyli groźnego szkodnika, który zjada dymkę od środka. W tej roli świetnie sprawdzą się również buraki, sałata, truskawki, brokuły, ogórki i pomidory. Ich obecność sprzyja rozwojowi cebuli — poprawia jej kondycję i pozwala lepiej się rozwijać. Pomogą także aromatyczne zioła — szczególnie koper, rumianek, cząber i miętę. To one wzmacniają odporność roślin w warzywniku. A jakich warzyw lepiej unikać obok dymki?

Warto unikać sadzenia obok cebuli dymki fasoli i grochu — te gatunki mogą wpływać na siebie negatywnie i wzajemnie zmniejszać kondycję. Nietrafionym wyborem będzie także rzodkiewka czy kapusta. Warto zwrócić uwagę również na rotację upraw — nie należy sadzić cebuli rok po roku w tym samym miejscu, szczególnie jeśli wcześniej rosły tam marchew, seler czy ziemniaki. Uprawa współrzędna jest wyjątkowo skutecznym sposobem. Zapewnia obfitość i zdrowie plonów.



































