Ciągnik - policja
KPP Wyszków
Autor Aneta Wasilewska - 20 Kwietnia 2021

Rolnik wypadł z ciągnika. Maszyna przejechała po nim dwukrotnie

Rozpoczął się sezon polowych, niestety, wraz z nim pojawia się coraz więcej wiadomości na temat wypadków przy pracach. W miniony poniedziałek na terenie gminy Brańszczyk (woj. mazowieckie) doszło do groźnego wypadku. 80-letni rolnik wypadł z ciągnika rolniczego, który samoistnie przejechał po mężczyźnie dwukrotnie.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 19 kwietnia bieżącego roku na terenie gminy Brańszczyk. Zgłoszenie o wypadku wpłynęło do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie przed godziną 13:00. Funkcjonariusze, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia, stwierdzili, że podczas prac na polu, 80-letni kierowca ciągnika rolniczego schylił się po wodę, po czym rolnik zasłabł i wypadł z ciągnika na ziemię. Niestety, w tym czasie ciągnik samoistnie jeździł ze skręconymi kołami, dwukrotnie przejeżdżając po rolniku.

Rolnik miał jednak wiele szczęścia, sąsiedzi widzieli całe zdarzenie i natychmiast podbiegli na pole, by udzielić 80-latkowi pomocy. Jak przekazał kom. Damian Wroczyński z KPP w Wyszkowie, sąsiedzi zatrzymali ciągnik i wezwali pomoc. Po zdarzeniu 80-latek został przewieziony do szpitala.

Popełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościPopełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Apel o zachowanie ostrożności

Policjanci wraz z przekazaniem wiadomości o zdarzeniu, do którego doszło na terenie gminy Brańszczyk, zaapelowali o zachowanie ostrożności podczas prac polowych. Funkcjonariusze przypomnieli, by uważać podczas obsługi maszyn oraz dojazdu na pole i z pola. Zdaniem policjantów nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

- Pamiętajmy, że obsługa maszyn rolniczych wymaga dużego doświadczenia, rozwagi i ostrożności, a zlekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa przy używaniu tego typu sprzętu, może mieć tragiczny finał - przekazał kom. Damian Wroczyński z KPP w Wyszkowie.

Wypadki przy pracy rolniczej

Jak wynika z danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w ubiegłym roku zgłoszono 10 974 wypadki przy pracy rolniczej, co stanowi o 19,6% mniej w porównaniu z 2019 rokiem. KRUS wypłaciła 7 872 jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej. Najwięcej poszkodowanych zostało na skutek:

  • upadku (47,2% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań),
  • pochwyceń lub uderzeń przez ruchome części maszyn i urządzeń (12,2%),
  • uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta (12,2%),
  • inne zdarzenia (12,2%).

mapa

Fot. Google Maps

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Policja, KRUS

Następny artykuł