RolnikInfo.pl Wiadomości Niezależni audytorzy twierdzą, że 80% ekologicznej żywności z Rosji to podróbka
unsplash.com / fot. Alexandr Podvalny

Niezależni audytorzy twierdzą, że 80% ekologicznej żywności z Rosji to podróbka

19 marca 2022

Co ciekawe, jeszcze pod koniec 2015 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zapowiadał, że jego kraj stanie się największym na świecie producentem żywności ekologicznej.

Żywność ekologiczna w Rosji

Duży apetyt prezydenta Putina na uzyskanie przez Rosję tytułu światowego lidera na rynku żywności ekologicznej stoi w ostrym kontraście wobec informacji, które przedstawiła firma Roskachestvo. Według niej krajowi producenci często znakują i sprzedają swoją żywność jako "ekologiczną", chociaż nią wcale nie jest.

Problem nie leży jednak tylko po stronie samych producentów. Cytowany przez portal topagrar.pl Oleg Mironenko - dyrektor wykonawczy krajowego stowarzyszenia organicznego - twierdzi, iż źródłem niezdrowej sytuacji jest nieodpowiedni nadzór państwowy.

Co to oznacza w praktyce? Sieci handlowe w Rosji nie interesuje, czy żywność oznakowana jako ekologiczna, jest nią w rzeczywistości. Po drugie, producentowi żywności w Rosji nie jest trudno znaleźć firmę, która odpłatnie wykona podrobiony ekocertyfikat.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[ EMBED-3 ]

Rosyjska ruletka

Przy pełnej obiektywności należy podkreślić, że produkowanie i sprzedawanie podrobionej żywności ekologicznej zdarza się nie tylko w Rosji. Różnica tkwi w tym, że na Zachodzie takie działania są piętnowane i częściej kontrolowane, co sprawia, że ich odsetek jest dużo mniejszy niż w Rosji.

W Federacji Rosyjskiej prawo regulujące obowiązek oznaczania produktów ekologicznych etykietami obowiązuje od 2020 roku. Początkowo zmiany legislacyjne sprawiły, że podróbek na rynku pojawiało się mniej - był to jednak krótki moment, po którym nastąpiło ponowne "odbicie" negatywnych nawyków społecznych.

Jeszcze w 2017 roku portal bankier.pl przytoczył słowa przedstawiciela Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Aleksieja Aleksiejenki, który twierdził, że problem podrabianej żywności ekologicznej w Rosji dotyczy 25% produktów.

Można zatem powiedzieć, że kupując żywność ekologiczną w Rosji gramy w rosyjską ruletkę - pytaniem pozostaje tylko, czy tamtejsze władze zdecydują się stawić czoła smutnemu trendowi w sektorze produkcji żywności.

Zainteresowanie kupowaniem ekologicznej żywności na świecie jest coraz większe - szacuje się, że w trakcie nadchodzących sześciu lat tego typu produkty będzie wybierać od 15 do 25% populacji na świecie.

W przypadku Rosji obszar ekologicznych upraw wynosi (teoretycznie) około 12 milionów hektarów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: topagrar.pl, bankier.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś