RolnikInfo.pl
Gienek Onopiuk

Facebook / Gienek i Andrzej

Wysokość emerytury Gienka Onopiuka z "Rolnicy. Podlasie". Trudno uwierzyć

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Gienek Onopiuk wraz ze swoim Andrzejem zyskał ogromną popularność i sympatię widzów dzięki udziałowi w programie "Rolnicy. Podlasie". Senior rodu Onopiuków jest rolnikiem z dziada pradziada - tradycję rodzinną kontynuuje po swoim dziadku i ojcu. Po 42 latach pracy otrzymuje jednak bardzo niską emeryturę - po waloryzacji kwota ta sięgnie 1160 złotych.

Jak podaje Super Express, Gienek Onopiuk z Plutycz - zanim zajął się pracą w gospodarstwie - odbył w młodości służbę wojskową. Do gospodarowania ziemią i zwierzętami powrócił w 1972 roku, a pracę kontynuuje po dziś dzień.  

Głodowa emerytura Gienka Onopiuka z Plutycz

Gienkowi Onopiukowi z Plutycz nie sposób odmówić uroku osobistego - jest szczery, autentyczny i pracowity, co dokumentują kolejne odcinki programu Rolnicy. Podlasie. Wiele osób mylnie sądzi, że rolnicy biorący udział w serialu opływają w pieniądze - dowodem na to są miesięczne wpływy seniora rodu Onopiuków.

Nie jest tajemnicą, że składki do KRUS nie są wysokie, a w konsekwencji przekłada się to na głodowe stawki emerytur. Jeszcze przed waloryzacją Gienek i inni rolnicy w jego wieku mogli liczyć na 1100 złotych emerytury miesięcznie.

Po waloryzacji kwota ta wzrosła o 60 złotych, jednakże zmiana w tym zakresie nie ma szansy realnie wpłynąć na poprawę domowego budżetu.

Przypomnijmy: waloryzacja emerytur i rent (zarówno z KRUS, jak i ZUS) obowiązuje od 1 marca 2021 roku. W 2021 roku wskaźnik ten osiągnął poziom 4,24%, co w praktyce oznacza, że każdy emeryt i rencista mógł liczyć na podwyżkę świadczeń o minimum 50 złotych.

Sytuacja rolnika z Plutycz

Bądźmy szczerzy - miesięczny wpływ rzędu 1160 złotych nie jest kwotą, która ma szansę dać poczucie finansowego bezpieczeństwa i komfortu. Mimo to Gienek Onopiuk nie narzeka na swój los, a rzeczywistość przyjmuje taką, jaką jest.

Rolnik wraz ze swoim synem gospodarzy na 50 hektarach ziemi. Ponadto obydwoje hodują 40 sztuk bydła (w tym słynne niebieskie krowy rasy litewskiej), jak i kury, kaczki, gęsi czy indyki. Inwentarz Onopiuków jest często pokazywany na ich facebookowym profilu o nazwie Gienek i Andrzej.

Uczestnictwo w programie Rolnicy. Podlasie nie uczyniło Onopiuków (czy innych bohaterów serialu) gwiazdami telewizji z wysokimi zarobkami. Onopiukowie nadal zmagają się z miesięcznym budżetem, lecz w Polsce jest wielu ludzi, którzy chcą im bezinteresownie pomagać.

Głośnym echem w mediach odbiła się zbiórka na wymarzoną dla Andrzeja belarkę, ostatnio na podwórko Onopiuków wjechał też ciężki sprzęt mający na celu wstępne prace do utwardzenia zabłoconego podwórka.

Po raz kolejny przekonujemy się, że solidarność międzyludzka jest silnikiem pozytywnych zmian - choć niedobór pieniędzy jest trudny, to nie sposób go porównać do bezinteresownej ludzkiej życzliwości.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: se.pl, Facebook / Gienek i Andrzej

Podobne artykuły

emilka

Wieś

Fani Emilki zaskoczeni nową wiadomością. W "Rolnicy. Podlasie" pojawi się nowa bohaterka

Czytaj więcej >
pożar

Wieś

Awaria kombajnu. Sześć hektarów zboża poszło z dymem

Czytaj więcej >
gienek rolnicy podlasie

Wieś

"Rolnicy. Podlasie": Gienek trafił do szpitala. Przerwano nagrania

Czytaj więcej >

Wieś

Pracował kombajnem po 22:00. Sąsiedzi z miasta zadzwonili po policję

Czytaj więcej >
śmieci

Wieś

Zostawił stertę śmieci na łące rolnika. Zdradził go mały szczegół

Czytaj więcej >
odrolnienie

Wieś

Rolniczka chce zablokować odrolnienie ziemi. Zaskakujący powód

Czytaj więcej >