Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Skoro jest obowiązek, muszą być środki. KRIR zwraca się do premiera
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:39

Skoro jest obowiązek, muszą być środki. KRIR zwraca się do premiera

KRIR - ubezpieczenia
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W sprawie uruchomienia dodatkowych środków na dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych wczoraj do Mateusza Morawieckiego wystąpił Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak wskazano, skoro rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia 50% upraw, dlatego też powinni móc skorzystać z ubezpieczeń.

Jest obowiązek, muszą być środki

- Wszyscy rolnicy, mają obowiązek ubezpieczenia 50% upraw, dlatego powinni mieć również możliwość skorzystania z ubezpieczenia objętego dopłatami do składek z budżetu państwa na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - wskazuje Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą budżetową na bieżący rok na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zaplanowano 400 mln zł.

Co więcej, Zarząd KRIR zwracał się już w tej sprawie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, stojąc na stanowisku, że zaplanowana kwota jest za niska. Jak przypomniał samorząd rolniczy, zgodnie z danymi z ubiegłych lat widać, że dopłata w granicach 400-460 mln zł nie jest wystarczająca.

Rolnicy usłyszeli, że środki zostały wyczerpane

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przypomniał, że sami rolnicy już w kwietniu zgłaszali, że w firmach ubezpieczeniowych, które mają podpisane umowy z resortem rolnictwa, nie mogą zawierać umów, bo "wyczerpane zostały środki limitu pomocy".

- Powtarzająca się corocznie sytuacja wyczerpywania się limitu środków na ten cel powoduje niepotrzebne stresy i niepokoje - wskazuje Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W związku z powyższym Zarząd KRIR wnioskuje do Morawieckiego o zabezpieczenie środków finansowych na ubezpieczenia.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: KRIR