Skup kukurydzy przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował w ostatni piątek, że została podjęta decyzja o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą agencja będzie skupować w najbliższych dniach. W pierwszym etapie RARS ma zakupić kukurydzę za ponad 400 mln zł.
Decyzja RARS
Szef RARS Michał Kuczmierowski podczas piątkowej konferencji prasowej w Bratoszewicach w województwie łódzkim poinformował, że po decyzji ministra rolnictwa Roberta Telusa i premiera Mateusza Morawieckiego, agencja rządowa będzie prowadzić skup kukurydzy.
"Zapadła decyzja o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą będziemy jako agencja w najbliższych dniach skupować. W tej chwili rozpoczynamy kontraktowanie i proces rozpoznania rynku. Naszym priorytetem jest jak najszybsze zbudowanie rezerwy" – oznajmił Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Pierwszy etap skupu kukurydzy
Prezes Kuczmierowski zaznaczył również, że omawiana kukurydza będzie skupowana etapami. W pierwszym z etapów RARS zakupi kukurydzę za ponad 400 mln zł. Minister rolnictwa podkreślił na konferencji, że nagła interwencja na rynku kukurydzy związana jest przede wszystkim z jej niską ceną.
"Ceny, które płacimy, mają odzwierciedlenie w rynku. Honorujemy przede wszystkim przedsiębiorców, którzy dają nam dobre warunki, z jednej strony te cenowe, ale również przechowywania" – zaznaczył szef RARS.
Skup kukurydzy w KGS
Prezes Krajowej Grupy Spożywczej Marek Zagórski ogłosił w czwartek 28 września, że od poniedziałku 2 października, KGS będzie prowadzić skup kukurydzy mokrej. Jak podaje prezes Zagórski, spółka planuje, aby skup był dwukrotnie większy niż w tamtym roku.
W swojej ofercie spółka ma również oferować odbiór kukurydzy prosto z pola. Ponadto KGS będzie przyjmować kukurydzę w depozyt z zaliczką 50 proc. ceny obowiązującej w danym dniu, z możliwością rozliczenia tej transakcji w ciągu trzech miesięcy. Prezes KGS deklaruje, że jeżeli cena w tym czasie wzrośnie, rolnik otrzyma stosowne wyrównanie, jeśli spadnie – dostanie cenę adekwatną do tej z dnia dostawy.