RolnikInfo.pl Wiadomości Spotkanie ministrów rolnictwa V4. „Oczekujemy wycofania skargi Ukrainy do WTO”
MRiRW/gov.pl

Spotkanie ministrów rolnictwa V4. „Oczekujemy wycofania skargi Ukrainy do WTO”

27 września 2023
Autor tekstu: Justyna Nachman

We wtorek 26 września w Znojmie w Republice Czeskiej, ministrowie rolnictwa Polski, Czech, Węgier i Słowacji – tworzących Grupę Wyszehradzką – uznali, że wycofanie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przez Ukrainę poprawiłoby atmosferę we wzajemnych relacjach.

Rozmowy Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy

Było to pierwsze spotkanie ministrów ds. rolnictwa w ramach rocznego przewodnictwa Republiki Czeskiej w Grupie Wyszehradzkie j. Spotkanie odbyło się 25-26 września 2023 r. w Znojmie w Republice Czeskiej. W spotkaniu uczestniczył sekretarz stanu Ryszard Bartosik . Zdalnie debacie wziął również udział minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski .

Ministrowie ds. rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej podkreślili, że spotkanie odbywa się w bardzo trudnym momencie, kiedy w Ukrainie toczy się wojna będąca wynikiem agresji Federacji Rosyjskiej , a kwestie bezpieczeństwa żywnościowego mają szczególne znaczenie. Ministrowie zgodnie podkreślali, że dialog krajów naszego regionu i wspólne poszukiwanie rozwiązań są dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek .

Skarga Ukrainy do WTO

Minister ds. rolnictwa Republiki Czeskiej w imieniu Grupy Wyszehradzkiej zaapelował do Ukrainy o wycofanie skargi – złożonej do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw Polsce, Słowacji i Węgrom – oraz o poszukiwanie rozwiązań poprzez dialog i konsultacje.

– Z wielkim zdziwieniem i zaniepokojeniem przyjęliśmy decyzję o skardze Ukrainy na nasz kraj do Światowej Organizacji Handlu i oczekujemy, że Ukraina z tej decyzji się wycofa. – powiedział po rozmowach w Znojmie Ryszard Bartosik.

Bartosik podkreślił, że ułatwiłoby to dalsze rozmowy, a Polsce bardzo zależy na dialogu z Ukrainą . Przedstawiciel Polski powiedział także, że Ukraina obstaje przy swoim stanowisku wystawiania własnych licencji.

– Nie możemy się na to w tej chwili zgodzić, bo uważamy, że to my powinniśmy wydawać zgody na przyjmowanie zboża lub nie. Uważamy, że takie stanowisko może doprowadzić do niekontrolowanego napływu zboża do naszego kraju. – stwierdził.

Minister Rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski wysłuchał także pozostałych partnerów z Grupy Wyszehradzkiej, którzy apelowali o wycofanie wniosków zgłaszanych przez Ukrainę do WTO .

– Na moje pytanie, czy Ukraina wycofa skargę, odpowiedź nie padła. Pan minister stwierdził, że to nie jest kluczowa sprawa, a dla nas jest kluczowa. Jest bardzo ważna. Stworzyłoby to dobry klimat i uniknęlibyśmy wielomiesięcznych postępowań. – powiedział PAP Bartosik.

Trudna sytuacja na polskim rynku rolnym

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik poinformował, że sytuacja na rynku zbóż w Polsce jest niezwykle trudna.

– Nadal borykamy się z problemami, mimo że od maja do 15 września 2023 r. obowiązywał unijny zakaz przywozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy. Magazyny są częściowo zapełnione jeszcze ubiegłorocznym zbożem, ponieważ rolnicy nie mieli gdzie sprzedać swoich płodów rolnych – podkreślił wiceminister Bartosik.

Bartosik wyjaśnił, że wobec politycznej decyzji Komisji Europejskiej o nieprzedłużeniu zakazu Polska wprowadziła 15 września 2023 r. krajowy zakaz przywozu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika oraz śruty i mąki z tych zbóż z Ukrainy . Jednak to nie zmienia faktu, że tranzyt tych produktów jest nadal dozwolony .

– Zakaz importu nie ograniczył tranzytu przez Polskę, a wręcz przyczynił się do jego wzrostu, zgodnie z pierwotnymi założeniami koncepcji korytarzy solidarnościowych – zauważył wiceminister Bartosik.

Sekretarz podkreślał, że działania podjęte przez kraje Grupy V4 mają na celu jedynie przywrócenie zachwianej równowagi rynkowej . Wiceminister tłumaczy, że przy podjęciu decyzji o przedłużeniu embarga kierowali się wyłącznie poczuciem odpowiedzialności za sytuację w naszych krajach i losem producentów rolnych .

Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej zgodzili się, że w tej sytuacji niezbędne są długofalowe, systemowe rozwiązania , które zapewnią uczciwe warunki konkurencji dla krajowych rolników.

System kaucji na ukraińskie produkty

Gospodarz spotkania, czeski minister rolnictwa Marek Vyborny, podsumowując rozmowy, powiedział, że partnerzy z Grupy Wyszehradzkiej wezwali Komisję Europejską do kontroli korytarzy solidarnościowych, przez które ukraińskie zboże ma trafiać do państw trzecich . Zasugerowali wprowadzenie systemu kaucji na ukraińskie produkty rolne przewożone przez terytorium Unii Europejskiej.

Leśnictwo i gospodarka leśna

Podczas spotkania dyskutowano również nt. rosnącej fragmentaryzacji polityk związanych z lasami na poziomie UE oraz o potrzebie wzmocnienia spójności i synergii polityk w tym zakresie . Wiceminister Bartosik podkreślił, że zarządzanie lasami to proces długofalowy, który powinien być oparty na wieloletnich doświadczeniach i praktykach państw członkowskich .

Wiceminister zaznaczył także, że leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej kompetencji państw członkowskich UE . Ministrowie ds. rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej zgodzili się, że wszelkie inicjatywy dotyczące leśnictwa powinny być rozwijane z wykorzystaniem podejścia oddolnego, zgodnie z zasadą subsydiarności .

Źródło: gov.pl

Apel gwiazd do znanej sieci sklepów. Lidl odpowiada
Obserwuj nas w
autor
Justyna Nachman
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś