Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Stonka atakuje plantacje ziemniaka. Metody walki ze szkodnikiem
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 31.05.2024 20:51

Stonka atakuje plantacje ziemniaka. Metody walki ze szkodnikiem

stonka ziemniaczana
fot. Aneta Modrzejewska

Stonka ziemniaczana coraz śmielej poczyna sobie na plantacjach ziemniaka. Próg szkodliwości stonki jest stosunkowo niewielki, więc warto zadbać o plony i zwalczyć owada, zanim uszkodzi krzaki ziemniaków i doprowadzi do strat plonów. 

Szybsza wegetacja roślin i przyspieszone problemy ze stonką

Tegoroczny sezon wegetacji roślin rolniczych jest przyspieszony o około 2-3 tygodnie. Również ziemniak dzięki sprzyjającej, ciepłej pogodzie osiąga rozmiary większe niż chociażby w roku 2023 na koniec maja. Ciepła pogoda i nagrzewanie się ziemi przyspieszyły wylęganie larw stonki. 

Ledwo wychodzą na wierzch ziemniaki a już je stonka zjada… pierwszy raz widzę tak dużą inwazję stonki i tak wcześnie na pierwszych młodych listkach - piszę na swoim koncie instagramowym znana plantatorka ziemniaka, działaczka rolnicza Agnieszka Tołłoczko-Wróbel.

Doświadczeni rolnicy potwierdzają, że wysyp stonki jest bardzo duży i z każdym rokiem trudniej ją zwalczyć opryskami, zupełnie jakby się na nie uodparniała. 

ALERTY pogodowe 1 i 2 stopnia. Przez Polskę przejdą nawałnice

Cykl życia stonki ziemniaczanej

Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineta) jest szkodnikiem należącym do rodziny stonkowatych. Upodobała sobie rośliny z rodziny psiankowatych, przede wszystkim ziemniaki, ale także pomidory, paprykę, bakłażana, chwasty z rodziny psiankowatych, jak psianka czarna. 

W formie chrząszcza stonka jest owadem wielkości około 1 cm o charakterystycznym żółtym ubarwieniu z 10 czarnymi, podłużnymi pasami na pokrywach. Chrząszcz zimuje w glebie na głębokości 10-20 cm i wychodzi na powierzchnię, gdy temperatura gleby osiągnie około 14°C. Po znalezieniu plantacji ziemniaka (bądź samonasadzeń) stonka żeruje, następnie na spodniej powierzchni liści składa 600-700 jak w kilku gniazdach. Po 10-19 dniach z jaj wylęgają się larwy pierwszego stadia, które żerują gromadnie na wierzchołkowych częściach ziemniaka. Rozwijają się przez następne 11-30 dni przechodząc przez 3 fazy linienia. Największe z larw schodzą do gleby i na głębokości 2-5 cm przepoczwarczają się przez 3 tygodnie do stadium chrząszcza letniego pokolenia. Ta faza rozwojowa atakuje plantację ziemniaka z większą żarłocznością niż poprzednie stadia. Część z samic tego stadia składa jaja, dając początek kolejnej partii inwazji. Pozostałe schodzą do gleby na zimowanie. 

Źródło: “Ziemniak. Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów pokarmowych.” Katarzyna Rębarz

Zwalczanie stonki ziemniaczanej

Pierwsza faza rozwojowa w postaci jaj ma kolor żółty, pomarańczowy i mieści się na spodniej części liści ziemniaczanych. Larwy mają kolor początkowo czerwony, z czasem stają się pomarańczowe z dwoma rzędami czarnych kropek. 

Za próg szkodliwości uważa się 15 larw na jednej roślinie, 1-2 chrząszcze zimujące na 25 roślin w rzędzie, bądź 10 gniazd jaj na 10 roślinach. Przekroczenie tego progu wskazuje na konieczność zwalczania chrząszczy i larw, gdyż ich żarłoczność powoduje zmniejszenie powierzchni liści odpowiedzialnych za fotosyntezę, a docelowo zmniejsza plon z plantacji ziemniaka nawet do 60% przy masowej inwazji. 

Preparaty do zwalczania stonki ziemniaczanej dzielimy na preparaty systemiczne, kontaktowe, wgłębne i ekologiczne. Największą skuteczność mają środki o działaniu wgłębnym, opierające się o chlorantraniliprol (Coragen) oraz cyjanotraniliprol (Benevia). 

Wysokie temperatury oraz uodparnianie się stonki sprawiają, że środki systemiczne oraz kontaktowe straciły swoją przydatność na plantacjach. Systemiczne środki na stonkę opierają się o acetamipryd (neonikotynoid), w tym również w mieszance z deltametryną (pyretroid). Substancje te znajdziemy w preparatach Mospilan, Los Ovados, D-ACT.

Kontaktowe środki do zwalczania stonki to deltametryna (Decis, Cyperkill) oraz Delta-cyhalortyna (Karate Zeon). Stosowanie środków systemicznych oraz kontaktowych wymaga dokładnego zapoznania się z zaleceniami producenta.

Ekologiczne środki ochrony roślin o działaniu zwalczającym stonkę mają w składzie sponozyn A i D (Spintor, Max Spin), pyretryny + olej rzepakowy (Spruzit) oraz azarydachtynę A (wyciąg z nasion miodli indyjskiej - neem).