Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ziemniak

Ziemniak

Ziemniak - gatunek rośliny należący do rodziny psiankowatych. Nazwa "ziemniak” odnosi się tak do całej rośliny, jak i do jej jadalnych, bogatych w skrobię bulw pędowych.

ziemniaki
25.01.2024 19:53 Polska jako jedyny kraj z zakazem sprzedaży ziemniaków do UE. „To przestępstwo”

W dzisiejszej audycji w Radiu Zet, wiceminister rolnictwa dał jasno do zrozumienia, że Unia Europejska nie chce kupować polskich ziemniaków. Przyczyna tkwi w groźnej bakterii, z którą borykać się mają małe gospodarstwa. Co jest prawdą, a co nią nie jest, wyjaśnia lider Agrounii. 

Policja
06.09.2023 08:54 Kradł ziemniaki z cudzego pola. Złodziej zatrzymany przez Rolnika.

Mężczyzna w środku nocy okradał rolnika z Niemysłowic koło Prudnika. Po zatrzymaniu okazało się, że to nie był jego pierwszy raz.

Ziemniaki
09.07.2023 08:00 PIORiN przypomina o zasadach przemieszczania polskich ziemniaków do innych państw UE

Jak przypomina Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w ostatnim czasie rozpoczął się okres zbioru wczesnych odmian ziemniaków. W związku z tym zaczął się również czas wzmożonego obrotu ziemniakami wyprodukowanymi w Polsce. Jakie wymagania muszą spełnić ziemniaki, aby mogły być transportowane do innych państw Unii Europejskiej? 

wykopki ziemniaki
19.03.2022 02:43 Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

W Polsce nadszedł czas wykopków ziemniaków. Niestety, informacje z pól nie są najlepsze - niekorzystna pogoda i uciążliwe szkodniki sprawiły, że spodziewana ilość zebranych warzyw w tym sezonie jest znacznie mniejsza niż zazwyczaj. Źródeł kłopotu producentów ziemniaków można dopatrywać się m.in. w niskiej temperaturze i wysokiej wilgotności w sierpniu. Co ciekawe, w tym roku stonka ziemniaczana zaatakowała nie tylko nadziemne części rośliny, ale również same bulwy ziemniaków. Wykopki 2021. Problemy producentów ziemniakówBieżący sezon nie był łatwy dla producentów owoców, warzyw i zbóż. W ostatnim czasie w szczególny sposób rozczarowała sierpniowa pogoda, która - zamiast wyczekiwanego słońca i braku opadów - przyniosła słotę i niskie temperatury. W przyrodzie nic nie ginie, a negatywne czynniki z ubiegłego miesiąca mają wymierny wpływ na kondycję zbieranych obecnie ziemniaków. Tegoroczne wykopki nie zapowiadają się imponująco - zarówno pod względem ilości, jak i jakości zebranego towaru. Nie dziwi zatem, że rolnicy poważnie obawiają się o sprzedaż swoich warzyw.

wykopki ziemniaki
19.03.2022 02:42 Nadchodzą wykopki. Informacje z rynku ziemniaków nie są optymistyczne

Zależnie od rodzajów ziemniaków, pewna część smakowitych bulw została już zebrana z pól, podczas gdy wiele odmian nadal oczekuje na wykopki. Niestety, w tym sezonie niekorzystna pogoda negatywnie wpłynęła również na produkcję warzyw. Jak szacuje bialystok.tvp.pl, tylko na Podlasiu zbiór tegorocznych ziemniaków może okazać się trzy razy mniejszy niż zazwyczaj. Problemy plantatorów ziemniakaZiemniak, pyra, kartofel - wszystkie te nazwy wskazują na warzywo, które pełni wyjątkowo ważną rolę w codziennej diecie Polaków. Już wkrótce nastanie czas wykopków odmian późnych - wczesne zebrano już bowiem w lipcu, a średniowczesne - w sierpniu. W 2021 roku pogoda zdecydowanie nie oszczędziła producentów warzyw. Jak ocenia portal bialystok.tvp.pl na Podlasiu zbiory ziemniaków mają być o 1/3 mniejsze niż zazwyczaj. Uprawa ziemniaków jest najeżona wieloma trudnościami, które sprawiają, że część rolników porzuca tę gałąź rolnictwa. W ciągu minionej dekady powierzchnia upraw ziemniaka w Polsce zmniejszyła się o około 40%, wynosząc w 2020 roku 226 tysięcy hektarów. Nie bez znaczenia są tutaj niesatysfakcjonujące ceny warzyw, a także wycofanie kolejnych specyfików przeciwko stonce.

bill gates
19.03.2022 02:39 Bill Gates zainwestował w rolnictwo. Ziemniaki sprzedaje firmie McDonald's

Nie od dziś wiadomo, że Bill Gates - znany amerykański przedsiębiorca i filantrop - poza działalnością w branży informatycznej przez lata inwestował w wielkie obszary gruntów rolnych. Wedle informacji zebranych przez dziennikarzy NBC News, ogromne gospodarstwo Gatesa jest kluczowym dostawcą ziemniaków do restauracji McDonald's. To właśnie z bulw pochodzących z gospodarstwa Billa Gatesa wytwarza się lwią część słynnych amerykańskich frytek. Bill Gates, rolnictwo i McDonald'sBill Gates zyskał fortunę głównie dzięki swojej pracy zawodowej w branży informatycznej i związkom z firmą Microsoft. Co ciekawe, na przestrzeni lat inwestował w grunty rolne, dzięki czemu stał się największym prywatnym właścicielem ziemi uprawnej w Stanach Zjednoczonych. Bill Gates posiada w sumie około 97 933 hektarów ziem w osiemnastu stanach. Uprawiane są tam wspomniane ziemniaki, a także soja, cebula, marchew i ryż. Amerykańskie media podają, że ziemniaki sprzedawane firmie McDonalds rosną na polach w stanie Waszyngton. Co ciekawe, nieoficjalnie mówi się również, że obszar ten jest tak duży, że można go zobaczyć z kosmosu.

ceny
19.03.2022 02:36 Ceny produktów rolno-spożywczych rosną. Prognozowane podwyżki w drugiej połowie roku

W ostatnim czasie największy wzrost cen w skupach odnotowano w przypadku ziemniaków. Zwiększyły się również stawki za inne podstawowe produkty rolno-spożywcze, takie jak mięso wieprzowe, drobiowe czy wołowe. Ceny rosnąMniejsza podaż wielu produktów w lutym spowodowała wzrost ich wartości cenowej w skupach. Największą dynamikę cenową w lutym wobec stycznia odnotowały ceny ziemniaków - były bowiem droższe aż o 41%. Jak podaje portal agropolska.pl, na fakt ten wpłynęły dwa czynniki: uwarunkowania sezonowe oraz silne mrozy, które zaburzyły transport. Mimo to informacje dla rolników nie są do końca optymistyczne, bo stawki za ziemniaki o tej samej porze rok temu były średnio 25% wyższe. W lutym wobec stycznia podrożała też wieprzowina (o 10%), lecz dwanaście miesięcy wcześniej kosztowała ona średnio 30% więcej. Zaobserwowano też wyższą wartość drobiu i wołowiny w skupach, która w lutym podniosła się o około 9% wobec stycznia 2021 roku. Mała podaż ziaren zbóż spowodowała kolejne podwyżki cenowe - w lutym pszenica i żyto kosztowały średnio 4% więcej wobec stycznia i 24% więcej wobec danych sprzed roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Miesięczne podwyżki większości produktów rolno-spożywczych nie objęły rynku mleka. Jest jednak również dobra wiadomość dla hodowców bydła mlecznego - obecnie mleko w skupach warte jest średnio 9% więcej wobec analogicznego okresu z 2020 roku.

ziemniaki
19.03.2022 02:36 Rolnik chciał rozdać 10 ton niesprzedanych ziemniaków. Pomogli mu mieszkańcy Sosnowca

Solidarność ludzi wobec pana Marcina przerosła jego najśmielsze oczekiwania - zgłosili się do niego liczni chętni, którzy chcieli mu pomóc i kupili wszystkie jego warzywa. Solidarność wobec rolnikaCała historia ma swój początek się we wsi Jakubowice położonej w województwie świętokrzyskim. Pan Marcin, producent ziemniaków, znalazł się w niezwykle trudnej sytuacji - stracił rynki zbytu na swoje warzywa w wyniku zamknięcia hoteli, restauracji i firm cateringowych. Mimo to rolnik, z racji szacunku wobec żywności, nie chciał, by dziesięć ton niesprzedanych ziemniaków było skazanych na zmarnowanie. Postanowił je rozdać za darmo w Sosnowcu. Wtedy to zrodziła się akcja pomocowa, która odmieniła trudną sytuację pana Marcina. W rozdaniu ziemniaków pomagał sosnowiecki radny Łukasz Litewka. Jak sprawę określa portal sadyogrody.pl, akcja przeobraziła się w obwoźny bazar. Ku zaskoczeniu rolnika, mieszkańcy Sosnowca odmawiali przyjęcia ziemniaków za darmo - każdy z nich płacił za warzywa. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: Radny Łukasz Litewka zaznacza, że możliwa jest dostawa ziemniaków do domu, zwłaszcza dla kobiet w ciąży czy osób starszych i chorych. Ziemniaki od pana Marcina trafiły również do noclegowni dla osób bezdomnych; dwie tony warzyw kupił również prezydent Mysłowic.

Ziemniaki - radny
19.03.2022 02:34 Sosnowiec: Radny rozwiezie mieszkańcom ziemniaki. "Jeden dobry uczynek napędza inne"

- Zadzwonił do mnie rolnik, który stracił sezon. Restauracje się zamknęły i jego plony pójdą na marne. Mimo tego ten Pan chciałby przekazać nam 15 ton ziemniaków. Może brzmi to trochę groteskowo, ale mnie urzekło. Mało tego Pan jest z innego województwa, a chciałby je tu za darmo przywieźć - byle pomóc. Także tego, mamy jakiś pomysł na 15 ton kartoflanego szczęścia? - zapytał internautów Łukasz Litewka, radny Miasta Sosnowiec. Pomysłów było co niemiara. Ostatecznie stanęło na tym, że rolnik przyjedzie do Sosnowca, by razem z radnym będą jeździć po mieście i sprzedawać ziemniaki. Co więcej, część z 15 ton ziemniaków zostanie przekazana także do ZOO na Kazimierzu. Ziemniaki będą rozwożone po mieście czerwonym "ogórkiem", który został podarowany radnemu. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]

Ceny - Lidl vs. Bronisze
19.03.2022 02:33 Tak właśnie się kroi polskich rolników. W Lidlu ziemniaki za 4,66 zł/kg, na Broniszach 0,47 zł/kg

Zgodnie z notowaniami cen na Broniszach można dziś było dostać 14 odmian polskich jabłek, a ich ceny wahały się od: Golden Delicius od 1,33 zł/kg do 2,75 zł/kgSzampion od 1,00 zł/kg do 2,33 zł/kgGala od 1,33 zł/kg do 2,50 zł/kgLigol od 1,33 zł do 2,33 zł/kgCortland od 3,66 zł/kg do 4,50 zł/kg.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-5]Dla porównania ceny z Lidla:Red Delicous 3,99/kgGolden Delicious 3,99/kgSzampion 3,49/kgGala 3,99/kgGrójeckie 4,99/kgWarto zaznaczyć, że przy wszystkich oferowanych jabłkach obok ceny widniało oznaczenie "Produkt Polski".