Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Warzywa

Warzywa

Warzywa, rośliny warzywne, jarzyny – rośliny jednoroczne, dwuletnie lub wieloletnie, które w całości lub w części stanowią pokarm człowieka. Mogą być spożywane w stanie surowym lub po obróbce cieplnej. Częściami użytkowymi warzyw mogą być całe rośliny lub tylko: liście, owoce, bulwy, łodygi i korzenie.

pęczki marchewki
26.02.2024 16:56 Uprawa marchwi w ogrodzie. Co trzeba o niej wiedzieć?

Marchew to niezwykle popularne warzywo, szczególnie w polskiej kuchni. Z marchewki można przygotować mnóstwo przeróżnych potraw, czy to na słodko czy też na słono. Marchew gotowana, pieczona, smażona, na surowo, wyciskana - do wyboru, do koloru. Podpowiemy, jak ją uprawiać, by plon w tym roku był okazały.

krzaki pomidora
30.01.2024 16:37 Chcesz mieć dorodne pomidory latem? Już teraz przygotuj się do wysiewu

Nie ma chyba osoby, która nie lubi jeść zdrowych warzyw, prosto z przydomowego ogródka. Najlepsze z nich to oczywiście pomidory. Czy z uprawą tych czerwonych bomb witaminowych poradzi sobie każdy amator? Podpowiemy, kiedy jest najlepszy czas na wysiew nasion, a także jaki moment jest najkorzystniejszy na wsadzenie do gruntu.

ziemniaki
22.11.2023 17:23 Kosmiczne ceny ziemniaków. Polacy załamują ręce, tak źle jeszcze nie było

W wyniku szalejącej inflacji i kryzysu ekonomicznego Polacy muszą zmierzyć się z drastycznym podwyżkami cen ziemniaków, stanowiących kluczowy składnik wielu tradycyjnych potraw. Wiele wskazuje, że sytuacja na rynku tego popularnego warzywa może jeszcze się pogorszyć.

papryki
14.09.2023 21:47 Towar ma zaniżane ceny w sklepach. Dramat producentów papryki

Polscy plantatorzy papryki stoją w obliczu poważnych problemów finansowych z powodu niekorzystnych cen na rynku w Polsce. Przemysł produkcji tych warzyw może zmniejszyć się drastycznie w wyniku presji wywieranej przez duże korporacje handlowe, które obniżają ceny na swoją korzyść. Skala importu papryki, głównie z Holandii, wpływa na obniżenie cen produktu krajowego.

schabowy
28.08.2023 18:20 Inflacja szaleje, lecz omija żywność w sejmowej stołówce

W czasach rosnącej inflacji i coraz wyższych cen artykułów spożywczych, stołówka sejmowa wydaje się być miejscem nietkniętym zmianami. Podczas gdy ceny produktów żywnościowych gwałtownie wzrastają, politycy korzystający z usług parlamentarnej restauracji cieszą się praktycznie niezmienionymi cenami posiłków. Ta nierówność w doświadczeniach kulinarnych wywołuje pytania dotyczące przywilejów parlamentarzystów i sposobu, w jaki cena żywności wpływa na różne grupy społeczne.

Papryka
27.08.2023 10:00 Producenci papryki na skraju bankructwa

Od dłuższego czasu ze strony producentów papryki dochodzą alarmujące głosy wskazujące na postępujący z dnia na dzień kryzys. Ceny papryk w skupach są przerażająco niskie, a sami rolnicy obawiają się pójścia z torbami. 

None
25.08.2023 14:11 Targowiska szansą dla polskich rolników? Bazary wracają do łask!

Detaliczna sprzedaż sezonowych produktów na ulicach, placach lub halach targowych to forma handlu, która niektórym kojarzy się z przestarzałym podejściem do prowadzenia biznesu. Jednak okazuje się, że zdecydowana większość Polaków chętnie kupuje świeże towary w tego typu miejscach. Wiele wskazuje na to, że bazary mogą być szansą dla licznej grupy producentów podstawowych produktów spożywczych. 

None
21.08.2023 17:05 Cebula staje się dobrem luksusowym? Producenci na tym nie zyskują

Rok 2023 pokazał wszystkim, że ceny nawet tych produktów, które przez wiele lat utrzymywały się na stabilnych, niskich poziomach, mogą nagle poszybować w górę. Tym razem mowa o cebuli. Polscy producenci tego warzywa w pierwszym kwartale 2023 roku mieli okazję do radości, w związku z rosnącymi cenami skupu tego warzywa. Wysokie ceny w marketach utrzymują się nadal. Jednak producenci nie cieszą się już z takich zysków, jak na początku bieżącego roku. Wręcz przeciwnie, opłacalność produkcji cebuli zaczyna być wątpliwa.

Papryka
09.08.2023 08:00 Producenci papryki w trudnej sytuacji

„Mam świadomość, że mamy bardzo trudny okres dla warzywników, dla producentów papryki, ale przyjechałem tu, by pokazać, że rząd jest z rolnikami zawsze, a zwłaszcza wtedy, kiedy jest trudno” – w taki sposób mówił minister Robert Telus podczas obchodów Dnia Papryki w Potworowie. Jaki ma on jednak pomysł na pomoc dla producentów papryki? 

traktor na polu
06.08.2023 20:19 KOWR: polskie rolnictwo rośnie w siłę. Eksport wzrósł o 17 proc. rok do roku

Krajowy Ośrodek Rozwoju Rolnictwa (KOWR) przekazał pozytywne informacje dotyczące polskiego eksportu żywności. W okresie styczeń–maj 2023 r. wartość sprzedaży towarów rolno-spożywczych za granicę wzrosła o około 17 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r. 

warzywa
02.08.2023 14:56 Kontrole produktów rolno-spożywczych. 35 proc. sklepów z nieprawidłowościami

W ostatnich doraźnych kontrolach jakości handlowej świeżych owoców i warzyw przeprowadzonych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) na terenie całego kraju, ujawniono nieprawidłowości w blisko 35 proc. skontrolowanych sklepów. Szczegółowe wyniki analizy stanowią powód do zaniepokojenia, gdyż dotyczą m.in. niespełniania wymagań dotyczących znakowania oraz jakości produktów rolno-spożywczych.

papryka
21.07.2023 17:00 Ostrzeżenie od producentów papryki. Padły konkretne słowa

Zrzeszenie Producentów Papryki RP ogłosiło utworzenie komitetu protestacyjnego, który ma wspierać producentów papryki w obliczu możliwej zapaści cenowej na rynku. Rolnicy są zaniepokojeni destabilizacją rynku przez sieci handlowe i obawiają się sprzedaży papryki po zbyt niskich cenach. Akcja jest na razie ostrzeżeniem, ale może przerodzić się w większe protesty.

targowisko
30.05.2023 11:00 GUS: ceny podstawowych produktów rolnych droższe o 2,4 proc. niż rok temu

Pod koniec maja Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje sygnalne na temat zmian cen podstawowych produtków rolnych. Pomimo spadku cen skupu podstawowych produktów rolnych w stosunku do poprzedniego miesiąca, odnotowano wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

None
04.05.2023 18:00 Ziemniaki a zmiany klimatu. Porażające skutki dla rolników i konsumentów

Ziemniaki są jednym z najważniejszych produktów rolnych na świecie. Mają one kluczowe znaczenie dla światowego łańcucha żywnościowego. Tak jak każda inna uprawa, ziemniaki są narażone na negatywne skutki zmian klimatu. W naszym artykule przedstawiamy, jak niektóre aspekty zmiany klimatu mogą wpływać na produkcję ziemniaków, na rolników i konsumentów.

czosnek
18.04.2023 21:08 Czosnek działa nie tylko na czarownice i katar. Niektórymi właściwościami nieźle się zdziwisz

19 kwietnia przypadają obchody Świategowego Dnia Czosnku, rośliny, bez której trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię w wielu miejsach na globie. Czosnek to jednak nie tylko aromatyczny składnik w kuchni, ale także roślina o wielu właściwościach zdrowotnych i historycznym znaczeniu w kulturze ludowej. Z okazji Światowego Dnia Czosnku bierzemy pod lupę najczęście uprawianie odmiany czosnku, jego właściwości zdrowotne i znaczenie w dawnych wierzeniach.

konopie
19.03.2022 02:44 Razem z warzywami uprawiał konopie. Sprawa trafiła na policję

Sezon na świeże warzywa jest w pełni, a wielu właścicieli ogrodów i działek dba o to, by na kawałku ziemi wyhodować swoje własne plony. Jak się okazuje, jeden z mieszkańców gminy Izbica w foliowym tunelu - poza warzywami - posiadał również sadzonki konopi. Policja odkryła jednak nie tylko świeże rośliny, ale także słoiki z suszem roślinnym. Niespodzianka w tunelu foliowymChoć uprawa konopi indyjskich, z których sporządza się marihuanę, jest w Polsce zabroniona, to wiele osób na własną rękę próbuje swoich sił w nielegalnym ogrodnictwie. Na oficjalnej stronie internetowej policji z Krasnegostawu pojawiła się informacja o zatrzymaniu 26-letniego mężczyzny, który hodował konopie indyjskie w gminie Izbica (woj. lubelskie).Co ciekawe, rośliny były ukryte w tunelu foliowym między sadzonkami warzyw. Warto dodać, że opisywane rośliny nie były jednym odkryciem, jakiego dokonali tego dnia funkcjonariusze policji - w pomieszczeniach gospodarczych na posesji znajdowały się również słoiki wypełnione suszem roślinnym z konopi oraz całe liście. W sumie zabezpieczono 27 gram suszu. 26-latek został zatrzymany, a za swój czyn będzie odpowiadał przed sądem.

żywność
19.03.2022 02:44 Nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym. Zmiany od początku 2022 roku

Wraz z początkiem 2022 roku w życie mają wejść nowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego. Ustawa, nad którą aktualnie pracuje rząd, rozszerza spektrum kar za sugerowanie konsumentom, że wybierane przez nich towary pochodzą z ekologicznych źródeł. Omawiane przepisy mają również uregulować m.in. kwestie dotyczące nadzoru produkcji ekologicznej żywności, a także wprowadzić opłatę za wykorzystanie środków ochrony roślin.

owoce warzywa
19.03.2022 02:44 Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Całkiem niedawno w mediach pojawiły się informacje dotyczące nowego prawa w Hiszpanii, według którego od 2023 roku zakazana będzie sprzedaż świeżych owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach. W ostatnich dniach interpelację poselską w tej samej sprawie złożyli w Ministerstwie Klimatu i Środowiska posłowie Koalicji Obywatelskiej. W interpelacji, pod którą podpisało się 25 osób, posłowie wystosowali pytanie do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o to, czy prowadzone są prace nad zlikwidowaniem użycia plastikowych opakowań w sprzedaży świeżych warzyw i owoców. Hiszpania: zakaz sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniachChoć coraz częściej podkreśla się potrzebę eliminowania tworzyw sztucznych z codziennego użycia, w sklepach powszechnym sposobem dystrybucji wielu gatunków owoców i warzyw jest ich sprzedaż w plastikowych opakowaniach. W Hiszpanii powstała inicjatywa, by w sposób prawny zakazać sprzedaży świeżych owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach, co ma być bezpośrednim zatrzymaniem zbędnego wykorzystania tworzyw sztucznych przez duże firmy handlowe. Jak przekazują hiszpańskie media, ustawa dotycząca zakazu stosowania plastikowych opakowań w przedsiębiorstwach detalicznych ma wejść w życie od 2023 roku. Idea odbiła się szerokim echem w europejskich mediach, inspirując kolejne państwa do refleksji nad zmianami prawnymi na rzecz ochrony środowiska.

warzywa gruntowe
19.03.2022 02:44 GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce

Jesień i początek czwartego kwartału 2021 roku staje się czasem wstępnych podsumowań rolniczego sezonu i zebranych plonów. Eksperci Głównego Urzędu Statystycznego nie mają pozytywnych wieści dla producentów warzyw gruntowych: plony wyniosły w tym roku niecałe 3,9 milionów ton. W praktyce oznacza to, że dotychczasowy ilość zebranych warzyw gruntowych jest o 2% niższa wobec wyniku z analogicznego okresu sprzed roku. GUS: warzyw gruntowych jest mniej niż przed rokiemRolnikom nie trzeba przypominać trudów wiosny obfitującej w przymrozki, późniejszej suszy, nawalnych deszczy, wody stojącej na polach i wyjątkowo kapryśnego sierpnia. Produkcja roślin i zbóż w tym roku była obarczona wieloma trudnościami, których źródłem były głównie niekorzystne zjawiska pogodowe. Nic zatem dziwnego, że tegoroczne plony warzyw gruntowych są niższe, niż życzyliby sobie tego rolnicy. Eksperci Głównego Urzędu Statystycznego przedstawili dane, według których plony warzyw gruntowych z 2021 roku wyniosły prawie 3,9 milionów ton. Choć liczba jest pokaźna, to w porównaniu do ubiegłego roku zdecydowanie nie brzmi optymistycznie - w 2020 roku rolnikom udało się zebrać o 2% więcej warzyw.

pestycydy
19.03.2022 02:43 Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

Współczesne rolnictwo nie sposób wyobrazić sobie bez środków ochrony roślin. Niektóre z nich - już wycofane - miały mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Komisja Europejska poinformowała o kolejnych pestycydach, które wkrótce nie będą mogły być stosowane przez rolników. Chodzi o prochloraz i famoksadon. Władze unijne nie przedłużyły pozwolenia na stosowanie prochlorazu i famoksadonu, a daty ich zezwoleń wygasają kolejno w grudniu 2021 roku i marcu 2022 roku.Władze UE wycofują kolejne pestycydyNajnowsze informacje dotyczące środków ochrony roślin w kontekście unijnego prawa dotyczą prochlorazu i famoksadonu - substancji, które były (i nadal są) powszechnie stosowane przez rolników na całym Starym Kontynencie. Zatwierdzenie stosowania prochlorazu wygasa już 31 grudnia 2021 roku, jednakże nie podano jeszcze terminów, do których należy wykorzystać pozostałe produkty. 16 marca 2022 roku kończy się termin ważności zezwoleń na wprowadzanie do obrotu pestycydów, które zawierają famoksadon. Z kolei 16 czerwca 2022 roku mija moment, w którym mogą być sprzedawane lub dystrybuowane środki, które mają być wprowadzone do obrotu do 16 marca 2022 roku. Ostatnią istotną datą, którą powinni zapamiętać rolnicy, jest 16 września 2022 roku, kiedy to kończy się możliwość stosowania, przechowywania i unieszkodliwiania pestycydów, które będą wprowadzone do obrotu do 16 marca 2022 roku.

warzywa
19.03.2022 02:43 UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"

Rosnąca inflacja sprawia, że ceny za poszczególne rodzaje żywności zmieniają się - na niekorzyść klienta - w zastraszającym tempie. Jak przekazuje portal money.pl, UOKiK zlecił kontrole cen niektórych owoców i warzyw na każdym etapie łańcucha dostaw. Dzięki temu urzędnicy mają zebrać informacje dotyczące kwot, jakie zarabiają rolnicy, pośrednicy i sklepy na sprzedaży towarów. Niezadowolenia z kontroli cen towarów nie kryją internauci. Niektórzy z nich obawiają się państwowej regulacji cen produktów rolno spożywczych, które były typowe w Polsce za czasów gospodarki centralnie sterowanej. UOKiK skontroluje ceny produktów rolno-spożywczychUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował się na zlecenie kontroli cen owoców i warzyw na wszystkich etapach łańcucha dostaw - od tych oferowanych przez rolników, poprzez pośredników, kończąc na dużych sieciach handlowych. Jak informuje portal money.pl, przez UOKiK będą analizowane tylko niektóre produkty rolno-spożywcze - pod lupę zostaną wzięte najpopularniejsze odmiany jabłek, biała kapusta, ziemniaki i borówki. Całkiem niedawno UOKiK ruszył na pomoc producentom jabłek, którzy skarżyli się na skandalicznie niskie ceny w skupach owoców i wykorzystywanie przewagi kontraktowej przez duże sieci handlowe. Kontrole mają na celu zbadanie sytuacji na rynku, analizując duży rozziew między niskimi cenami, za jakie rolnicy są niekiedy zmuszani sprzedawać swoje towary, a coraz wyższymi kwotami produktów spożywczych w sklepach.

woda
19.03.2022 02:41 Niektóre gminy zabraniają podlewania. Zakaz dotyczy jednej sytuacji

Choć w ostatnim czasie w Polsce nie brakuje nagłych burz i nawalnych opadów deszczu, to gleba nie jest w stanie przyjmować nadmiaru wody i często nadal w głębszych warstwach pozostaje wysuszona. Okazuje się jednak, że niektóre gminy czasowo apelują o ograniczenie korzystania z wody w konkretnej sytuacji: podlewania działek i ogrodów. Wskazują, by zamiast tego pozostawić ją do picia. Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca w rozmowie z money.pl dodał, że aktualnym powodem zakazów podlewania roślin w niektórych gminach nie jest zbyt mała ilość dostępnej wody, lecz spadki jej ciśnienia w rurociągach. Zakazy w niektórych gminachJakiekolwiek odgórne ograniczenie zużycia wody nie bez przyczyny wywołuje u wielu osób niepokój - pierwszą obawą jest tutaj podejrzenie awarii lub niedobór wody. Jak się okazuje, w niektórych gminach w Polsce pojawiają się niekiedy czasowe zakazy wykorzystywania wody do podlewania ogrodów i działek, a także wypełniania przydomowych basenów. Jak tłumaczy prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca w rozmowie z money.pl, powodem takiej sytuacji nie jest fakt, jakoby w Polsce brakowało wody pitnej. Sprawa ma związek z infrastrukturą, a dokładniej z tym, że woda, wykorzystywana przez wielu mieszkańców okolicy jednocześnie, znacznie obniża ciśnienie wody w rurociągach. Problem może pojawić się w momencie, gdy dużych ilości wody używa się do napełniania przydomowych basenów czy podlewania większych obszarów gruntu - do podobnej sytuacji nie może dojść, kiedy mieszkańcy danej okolicy korzystają z wody w celach spożywczych.

ubezpieczenia
19.03.2022 02:41 "Rolnicy się nie ubezpieczają, bo szkoda im pieniędzy". Słowa oburzyły rolników

Gwałtowne zjawiska pogodowe, które w ostatnich tygodniach nawiedziły nasz kraj, stały się iskrą zapalną zażartej dyskusji na temat systemu ubezpieczeń rolniczych. W minionych dniach Agrounia zaznaczyła na Twitterze, że rolnicy nie mogli się ubezpieczać z winy rządu - stwierdzenie to wywołało ogrom emocji u internautów, którzy nie szczędzili gorzkich słów krytyki producentom żywności. Oburzenie rolników wywołały m.in. słowa internauty, który stwierdził: - Rolnicy się nie ubezpieczają, bo szkoda im pieniędzy. Liczą, że jak coś się wydarzy, to państwo im da. Ubezpieczenia rolnicze: burza opinii w internecieNie będzie przesadą stwierdzenie, że opinie wyrażane przez internautów są do pewnego stopnia probierzem nastrojów panujących w społeczeństwie. Nawalne deszcze, burze i grad sprawiły, że plantacje wielu rolników w Polsce zostały kompletnie zniszczone. Niestety, ogromna liczba producentów rolnych znalazła się w niezwykle trudnej sytuacji ze względu na brak wykupionego wcześniej ubezpieczenia. Wielu rolników, w tym działacze Agrounii, wskazali, że rząd powinien finansowo wspomóc poszkodowanych producentów, ponieważ system ubezpieczeń rolnych nie daje możliwości ubezpieczenia się wielu osobom.

drożyzna
19.03.2022 02:40 Szalejąca drożyzna w sklepach. Rolnicy się bogacą?

W ostatnich miesiącach konsumenci mogą obserwować w sklepach niepokojący trend, jakim są rosnące ceny produktów spożywczych. Powodem nasilającego się zjawiska jest m.in. postępująca w naszym kraju inflacja. Jak podaje Business Insider, w handlu detalicznym ceny produktów w maju wobec cen z kwietnia 2021 roku wzrosły o 5,4%. Czy to oznacza, że producenci żywności również zarabiają więcej? Bynajmniej - pomimo drożyzny w sklepach rolnicy często zmagają się z nieopłacalnością produkcji roślinnej i zwierzęcej, a większość zysku w handlu przejmują pośrednicy. Wzrosty cen w handlu detalicznymNie jest tajemnicą, że w ciągu roku ceny owoców i warzyw notują sezonowe wzrosty i spadki cen. Jeszcze niedawno wielu konsumentów ubolewało nad cenami truskawek - obecnie można je kupić nawet za 7,50 złotych za łubiankę. Opisywany przykład ma jednak charakter jednostkowy - według portalu Business Insider ceny żywności w handlu detalicznym nieubłaganie rosną. Szkopuł w tym, że coraz większe marże nie wpływają na większe zarobki rolników.Warto dodać, że maju za produkty spożywcze w sklepach mieszkańcy Polski płacili o 5,4% więcej niż w kwietniu tego samego roku. Niestety nie przekłada się to na lepszą sytuację ekonomiczną rolników, którzy nadal otrzymują niesatysfakcjonujące propozycje stawek w skupach i zmagają się z rosnącymi kosztami pracy. Efekt? Ceny w sklepach szybują, a w portfelach rolników zostaje coraz mniej pieniędzy.

z hiszpanii
19.03.2022 02:39 Przewozili owoce i warzywa z Hiszpanii. Ciężarówkę zatrzymano

Transport owoców i warzyw z Hiszpanii do Litwy został zatrzymany na przejściu granicznym w Budzisku przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego z Białegostoku. Jak się okazało, ładunek ważył o 3 tony za dużo. Warto dodać, że zgodnie z badaniami pracowników WITD, dopuszczalny nacisk jednej osi pojazdu był przekroczony o prawie 2 tony. Ciężarówka z owocami i warzywami zatrzymanaChoć zabranie większej ilości towaru w jednym pojeździe zdaje się być - teoretycznie - rozsądnym sposobem zarządzania pracą, to warto również mieć na względzie pewne granice, których przekroczenie może stanowić zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Na oficjalnej stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku pojawił się wpis na temat zatrzymania ciężarówki wiozącej owoce i warzywa z Hiszpanii do Litwy. Pojazd został zatrzymany do rutynowej kontroli na przejściu granicznym w Budzisku na terenie województwa podlaskiego. Jak się okazało, ilość ładunku, która znajdowała się w ciężarówce, w znaczący sposób przekraczała obowiązujące normy bezpieczeństwa.

bill gates
19.03.2022 02:39 Bill Gates zainwestował w rolnictwo. Ziemniaki sprzedaje firmie McDonald's

Nie od dziś wiadomo, że Bill Gates - znany amerykański przedsiębiorca i filantrop - poza działalnością w branży informatycznej przez lata inwestował w wielkie obszary gruntów rolnych. Wedle informacji zebranych przez dziennikarzy NBC News, ogromne gospodarstwo Gatesa jest kluczowym dostawcą ziemniaków do restauracji McDonald's. To właśnie z bulw pochodzących z gospodarstwa Billa Gatesa wytwarza się lwią część słynnych amerykańskich frytek. Bill Gates, rolnictwo i McDonald'sBill Gates zyskał fortunę głównie dzięki swojej pracy zawodowej w branży informatycznej i związkom z firmą Microsoft. Co ciekawe, na przestrzeni lat inwestował w grunty rolne, dzięki czemu stał się największym prywatnym właścicielem ziemi uprawnej w Stanach Zjednoczonych. Bill Gates posiada w sumie około 97 933 hektarów ziem w osiemnastu stanach. Uprawiane są tam wspomniane ziemniaki, a także soja, cebula, marchew i ryż. Amerykańskie media podają, że ziemniaki sprzedawane firmie McDonalds rosną na polach w stanie Waszyngton. Co ciekawe, nieoficjalnie mówi się również, że obszar ten jest tak duży, że można go zobaczyć z kosmosu.

agrounia
19.03.2022 02:39 Gradobicie bez litości dla upraw. Agrounia: "Złość wzbiera, widząc bierność polityków"

W ostatnim czasie, pomimo słonecznej pogody w większości regionów w Polsce, na południu kraju doszło do gwałtownego gradobicia. Opady zamarzniętych kawałków lodu wywołały niemałe spustoszenie na polach rolników, obracając w niwecz tysiące młodych roślin. Agrounia, przedstawiając zniszczone pola rolników na swoim twitterowym profilu, napisała: - Serce pęka, widząc te zniszczone plony. Złość wzbiera, widząc bierność polityków. Gradobicia w południowej PolsceJak możemy przeczytać na portalu goniec.pl, a także na facebookowym profilu Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie, ostatnie dni dla mieszkańców południowych krańców Polski nie należały do najłatwiejszych. Nagłe i silne opady gradu zniszczyły młode rośliny na polach, w wielu przypadkach przynosząc rolnikom ogromne straty finansowe. Fotografie zamieszczone na profilu Łowcy Burz Południe - małopolskie i śląskie na Facebooku ukazują, że kawałki lodu miały wielkość sporych czereśni. Sytuację rolników skomentował rolniczy ruch Agrounia na Twitterze: >

rolnicy
19.03.2022 02:39 Brak zmian może zniszczyć 30% rolnictwa na świecie. Naukowcy apelują

Każde czasy zmagają się ze swoimi własnymi wyzwaniami politycznymi, gospodarczymi i kulturowymi. XXI wiek stał się jednak symbolem ogromnego kryzysu klimatycznego, który wymaga jak najszybszych i zdecydowanych posunięć. Pomimo twardych dowodów ze strony naukowców wielu ludzi nadal wskazuje, że globalne ocieplenie jest fikcją. Nieograniczona emisja gazów cieplarnianych do końca obecnego stulecia ma doprowadzić do zniszczenia 30% obszarów, na których prowadzi się produkcję żywności. Niestety, w przestrzeni internetowej niektórzy stwierdzają, że nie widzi w swojej działalności żadnych elementów, które można by przekształcić na bardziej przyjazne środowisku. Tańce na tonącym statkuDenializm w kwestii destrukcyjnych efektów działalności człowieka nie jest niestety rzadkim zjawiskiem, a każda z poszczególnych grup zawodowych często chce przerzucać winę na innych. Globalne ocieplenie jest faktem i nie ma tutaj miejsca na opinie - dowody przedstawiane przez fińskich naukowców z Uniwersytetu w Aalto pokazują, że do końca bieżącego stulecia istnieje prawdopodobieństwo, że 30% światowych obszarów, na których nadal prowadzi się produkcję żywności, będzie niezdatna do dalszej eksploatacji. Fińscy badacze wypowiadający się w naukowym czasopiśmie One Earth wskazują, że winne wszystkiemu są gazy cieplarniane emitowane do atmosfery pochodzące nie tylko z przemysłu, ale również z rolnictwa. Dramatyczne prognozy mają szansę stać się rzeczywistością, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie zmniejszona. Jeśli jednak ten plan się uda, a ocieplenie wyniesie maksymalnie 1,5-2 stopnie Celsjusza, zniszczeniu ulegnie tylko niewielka część obszarów, na których obecnie produkuje się żywność. Mimo to zarówno przemysł, jak i rolnictwo zdają się w wielu przypadkach przypominać beztroskich pasażerów tonącego Titanica - w momencie, gdy statek niebezpiecznie się przechyli, na ratunek będzie za późno.

  • 1
  • 2