Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > To już ósme ognisko afrykańskiego pomoru świń
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 30.06.2023 14:13

To już ósme ognisko afrykańskiego pomoru świń

Świnia
unsplash.com

Główny Inspektorat Weterynarii wydał informację o nowym ognisku afrykańskiego pomoru świń, który został wyznaczony 28 czerwca 2023 roku.  Jest to już ósme z kolei ognisko choroby trzody chlewnej.
 

Kolejne ognisko ASF

Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii, ósme ognisko ASF wyznaczono 28 czerwca 2023 roku w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, w tym 3 lochy, 11 tuczników, 14 warchlaków. Zgodnie z komunikatem GIW gospodarstwo położone jest w miejscowości Bezwola Górne, w gminie Wohyń, powiecie radzyńskim, województwie lubelskim, na obszarze objętym ograniczeniami wymienionym w części III załącznika I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/594.

Jak podaje komunikat „Ognisko zostało stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych próbek pobranych w ramach prewencyjnego uśmiercania świń w gospodarstwie uznanym za kontaktowe”.

Stwierdzone przypadki zakażenia

Do tej pory zarejestrowane ogniska ASF obejmowały gospodarstwa w miejscowości Lubań (woj. dolnośląskie), Wielowieś (woj. wielkopolskie), Bezwola Górne (woj. lubelskie), Mieczniki (woj. warmińsko-mazurskie), Rudzieniec (woj. lubelskie), Tyśmienica (woj. lubelskie) oraz Królewski Dwór (woj. lubelskie).

Obecnie stwierdzone ognisko ASF jest już piątym potwierdzonym obszarem występowania choroby na terenie województwa lubelskiego.

Wdrażane środki w ramach walki z chorobą

Główny Lekarz Weterynarii podaje również, iż „W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego”.

Źródło: wetgiw.gov.pl

Tagi: ASF Wieś Świnia