Afrykański pomór świn - wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość i bardzo wysoka śmiertelność.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu kolejnego ogniska ASF u świń, tym razem w województwie zachodniopomorskim. Jest to już drugie ognisko w tym regionie w 2024 roku.
Wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się w kolejnym polskim województwie. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o pojawieniu się ASF w południowej części województwa mazowieckiego, w miejscowości Iłża, w powiecie radomskim. To już 12 ognisko wirusa w kraju, z czego w dwóch województwach odnotowano łącznie aż 9 ognisk.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych w 2024 roku nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce. To już 10 ognisk w tym roku. Nowe badania przeprowadzone w Niemczech dają odpowiedzi, co do rozważanych sposobów rozpowszechniania się choroby wraz z żywnością dla zwierząt.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niebawem zacznie przyjmować wnioski, które rolnicy będą mogli przeznaczyć na zapobieganie rozprzestrzeniania się groźnej choroby, jaką jest ASF. Kto będzie mógł ubiegać się o wparcie? Jakie kwoty są w puli środków i na co będą mogli je przeznaczyć rolnicy. Podpowiadamy.
Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się informacja dotycząca pojawienia się nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Główny Lekarz Weterynarii informuje, że potwierdzono aż 4 nowe ogniska choroby ASF u świń w 3 województwach. Pierwsze ognisko ASF potwierdzono 7 czerwca 2024 r. w miejscowości Zadębce w woj. lubelskim, o kolejnych dowiedzieliśmy się 11 czerwca. Co zrobić, żeby uchronić hodowlę przed chorobą?
Ponad 40 nowych ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u dzików zostało potwierdzonych przez Główny Inspektorat Weterynarii. Choroba rozprzestrzeniła się w siedmiu różnych województwach, wywołując obawy o sytuację na polskiej wsi. Zarażenia stwierdzono między innymi w dolnośląskim, lubelskim, mazowieckim, opolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
Rolnicy mają ostatnią szansę na ubieganie się o wsparcie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na "Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń". Termin składania wniosków wydłużono, ale czas ucieka - do 20 października 2023 r. ARiMR już przyjęła 950 wniosków, ale to nie koniec.
Świat hodowli świń nie od dziś zmaga się z poważnym kryzysem. U jednego z rolników z miejscowości Długa Goślina w gminie Murowana Goślina w ostatnich dniach miała miejsce sytuacja, której finał zaważył na losach gospodarstwa. 117 świń, które utrzymywał rolnik, padło ofiarą ekspansji afrykańskiego pomoru świń (ASF). To już trzydzieste ognisko tego groźnego wirusa w Polsce w tym roku.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął w lipcu decyzję o przeprowadzeniu działań redukcyjnych w populacji dzików, mających na celu kontrolowanie liczby osobników. Wicedyrektor Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich informuje, że do 4 października przeprowadzono odstrzał lub odłów 115 dzików, ale śmiałe zachowanie dzików w miastach nadal stanowi niemałe wyzwanie dla władz.
Rolnicy zainteresowani wsparciem na "Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń" mają dodatkowe dwa tygodnie na złożenie wniosków. Termin naboru został przesunięty na 20 października 2023 r., a cały proces odbywa się wyłącznie online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (PUE ARiMR). Środki dofinansowania pochodzą z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
W trosce o bezpieczeństwo hodowli świń i dzików, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Główny Inspektorat Weterynarii podjęły wspólne działania w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii #StopASF. Inicjatywa skupia się na zwiększeniu świadomości i mobilizacji społeczności rolniczej, myśliwskiej oraz lekarzy weterynarii w osiemnastu krajach Unii Europejskiej, podejmując walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF).
Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) poinformował o wykryciu 22 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce w ciągu roku 2023. Informacja ta opiera się na wynikach badań laboratoryjnych przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli PIWet - PIB w Puławach.
Właśnie rozpoczął się nabór wniosków o wsparcie na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Sprawdź warunki dotacji i termin składania wniosków.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiedziała możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Sprawdź, od kiedy można składać wnioski i jakie są szczegóły dofinansowania.
To już 13 ognisko ASF w województwie lubelskim. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się uaktualniona lista oraz informacje o kolejnym gospodarstwie dotkniętym tą groźną chorobą. Znowu padło na powiat parczewski.
Zagrożenie rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń pozostaje nadal wysokie. Główny Lekarz Weterynarii poinformował w ostatnim czasie o wyznaczeniu 19 ogniska ASF u świń w Polsce, tymczasem Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prezentuje sposoby przeciwdziałania rozprzestrzeniania się choroby.
Pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie zatwierdził komercyjne wykorzystanie dwóch szczepionek przeciwko wirusowi afrykańskiego pomoru świń (ASF), stał się Wietnam. Oznacza to przełom w walce z tą chorobą, a także otwiera drogę do możliwej dystrybucji preparatów za granicą, co może pomóc innym krajom dotkniętym ASF.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wprowadza zmiany w warunkach pożyczek dla producentów utrzymujących świnie na obszarach dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF). Aktualizacja zasad oznacza rozszerzenie dostępu do nieoprocentowanych pożyczek także dla rolników, którzy prowadzili trzodę chlewną w 2020 roku. Wsparcie pozwoli na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych i pracę w trudnych warunkach związanych z występowaniem ASF.
27 lipca 2023 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych wyznaczonych ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Choroba dotknęła kolejne dwie wsie, stwarzając zagrożenie dla hodowców świń i rolników.
Afrykański pomór świń nieprzerwanie zbiera swoje żniwo. Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził już piętnaste ognisko ASF na terytorium Polski. Ostatnia lokalizacja choroby jest niezwykle zaskakująca.
Afrykański pomór świń zbiera kolejne żniwo. Kolejne ognisko ASF zostało naniesione na mapę udostępnioną przez Główny Inspektorat Weterynarii. Obecne zgłoszenie jest już 11 ogniskiem choroby w Polsce.
Główny Lekarz Weterynarii naniósł na mapę Polski kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń. Dwa nowe miejsca występowania choroby znajdują się w województwie warmińsko-mazurskim oraz wielkopolskim.
Główny Inspektorat Weterynarii wydał informację o nowym ognisku afrykańskiego pomoru świń, który został wyznaczony 28 czerwca 2023 roku. Jest to już ósme z kolei ognisko choroby trzody chlewnej.
Narasta problem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce: Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził na mapie Polski nowe ogniska tej niebezpiecznej choroby. Trzecie ognisko ASF zostało wykryte w gospodarstwie rolno-hodowlanym niedaleko miejscowości Bezwola, położonej w powiecie radzyńskim, podczas gdy czwarte ognisko pojawiło się w gospodarstwie rolnym w pobliżu miejscowości Dąbrówka Polska, w powiecie gołdapskim.
Włochy zmaga się z rosnącym zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF). Choroba, która dotąd ograniczała się do północnych regionów kraju, dotarła teraz także na południe kraju. We Włoszech do 2 czerwca 2023 r. odnotowano 841 zakażeń u dzików oraz siedem ognisk w gospodarstwach trzody chlewnej.
Komisja Europejska (KE) podjęła trzy istotne decyzje dotyczące wsparcia dla rolników, ogłosił minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, na briefingu prasowym 5 czerwca 2023 roku. Zatwierdzone inicjatywy mają na celu udzielenie pomocy producentom rolnym oraz producentom trzody chlewnej w związku z wyzwaniami, z jakimi się borykają.
Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa z apelem o prowadzenie badań nad szczepionką przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). W obliczu poważnego zagrożenia ASF w Polsce, hodowcy świń oczekują zwiększenia środków finansowych na te badania oraz informacji na temat postępów w tej dziedzinie.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ogłosiło istotne zmiany w regulacjach dotyczących chowu świń, które wejdą w życie od 10 czerwca. Nowe przepisy dotyczą rolników utrzymujących świnie wyłącznie dla własnej konsumpcji mięsa. Zmniejszone wymagania zwalniają ich z pewnych obowiązków, określonymi rozporządzeniem ministra wydanym 8 maja 2023 roku w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).