Ukraina: Rosja zniszczyła prawie 300 tys. ton zboża w 17 atakach
Rosyjskie ataki na ukraińskie porty przyniosły tragiczne skutki dla sektora rolniczego Ukrainy. Według danych przekazanych przez wicepremiera Oleksandra Kubrakowa, kraj ten doświadczył zniszczenia blisko 300 tysięcy ton zboża w wyniku 17 masowych ataków. Co to oznacza dla ukraińskiego eksportu i bezpieczeństwa żywnościowego?
Potężne ataki Rosji na Ukrainę. Spadek eksportu i zniszczenie portów
Po zerwaniu porozumienia zbożowego, Rosja przeprowadziła serię bardzo intensywnych ataków na ukraińskie porty. Potężne działania Federacji Rosyjskiej dały dramatyczny efekt dla Ukrainy i krajów kupujących od niej zboże: spadek potencjału eksportowego wyniósł aż 40 procent. Nie dziwi zatem, że eksport zboża z Ukrainy w dniach od 1 do 11 października spadł o 57 procent w relacji do roku ubiegłego, osiągając jedynie 667 tysięcy ton. Od początku 2023 roku 2023/24 na rynki zagraniczne Ukraina wysłała z kolei 7,42 mln ton zboża. Wynik ten równa się 27-procentowemu spadkowi wobec sezonu 2022/2023.
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe świata
W obliczu tych nieprawdopodobnych zniszczeń ze strony Federacji Rosyjskiej Ukraina nie pozostaje bierna. Minister Kubrakow zaznaczył w mediach społecznościowych, że dzięki staraniom ukraińskiego wojska udało się utworzyć tymczasowy korytarz dla statków cywilnych na Morzu Czarnym. Wszystko po to, by umożliwić statkom wejście do portów w celu załadunku zboża. Wicepremier podkreślił, że kontynuacja prac nad rozbudową tego korytarza stanowi ich odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe świata.
Oczekiwania na reakcję międzynarodową?
W obliczu tej sytuacji, międzynarodowa wspólnota musi odpowiedzieć na apel Ukrainy o solidarność i wsparcie. Zniszczenia w sektorze rolniczym tego kraju mają potencjał wpływu na światowe bezpieczeństwo żywnościowe. Oczekuje się, że wspólne wysiłki będą konieczne nie tylko w odbudowie Ukrainy, ale także w zabezpieczeniu globalnego łańcucha dostaw żywności.
źródło: farmer.pl