Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Ważne: KE wprowadza wyjątkowe środki ochronne dla czterech produktów
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 01.05.2023 12:05

Ważne: KE wprowadza wyjątkowe środki ochronne dla czterech produktów

komisja europejska
Iberion.pl

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją, aby wprowadzić wyjątkowe środki ochronne dla produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Obejmą one pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik.

Polska wnosi o zabezpieczenia rynku żywnościowego

Rozwiązanie dotyczące objęcia czterech produktów rolno-spożywczych (pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika) wyjątkowymi środkami ochronnymi zostało wynegocjowane po tym, jak Polska, jako jedno z pięciu państw przyfrontowych, zgłosiła do Komisji Europejskiej potrzebę podjęcia działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa rynku żywnościowego. Polska wskazywała na zagrożenie dla rynku żywnościowego, które mogłoby pojawić się w wyniku importu towarów z Ukrainy.

KE wprowadza środki ochronne dla czterech produktów rolno-spożywczych

Minister rolnictwa, Robert Telus, podkreślił, że Polska zdecydowała się na podjęcie czasowych działań ograniczających import kluczowych towarów: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. W wyniku działań Polski, Komisja Europejska zadeklarowała przyjęcie ograniczeń w ich imporcie z terenu Ukrainy.

 

Planowane uchylenie regulacji krajowych na rzecz regulacji unijnych

Dzięki skutecznym negocjacjom z KE, udało się wprowadzić ograniczenia zabezpieczające polski rynek żywnościowy. Planowane jest uchylenie regulacji krajowych w zakresie zakazu importu tych towarów, a zastosowanie będą zamiast nich miały wynegocjowane regulacje unijne.