Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > WAŻNE: oficjalne oświadczenie policji ws. strajku rolników w Srocku
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

WAŻNE: oficjalne oświadczenie policji ws. strajku rolników w Srocku

srock
fot. Rolnik Info

Po głośnym proteście rolników, który odbył się pod kierownictwem Agrounii w Srocku we wtorek 20 lipca 2021 roku, stanowisko w sprawie strajku zajęła policja z Piotrkowa Trybunalskiego. Choć na legalnym zgromadzeniu użyto gazu łzawiącego, to w oficjalnym oświadczeniu piotrkowskiej policji możemy przeczytać, iż funkcjonariusze zabezpieczali miejsce wydarzenia zapewniając bezpieczeństwo zarówno jego uczestnikom jak i osobom postronnym.

W oświadczeniu wskazano, iż demonstranci zachowywali się w agresywny sposób.

Komunikat policji ws. strajku rolników w Srocku

Strajk rolników, nazywany również wojną o wieś miał z założenia zwrócić uwagę rządzących na palące problemy producentów trzody chlewnej i nierozwiązaną kwestię ASF, która doprowadza gospodarstwa na skraj bankructwa.

Protest rolników zainicjowała Agrounia - odbył się on w Srocku 20 lipca 2021 roku. Choć na miejscu spodziewano się około 150 traktorów blokujących drogi, to frekwencja okazała się być dużo wyższa - w Srocku pojawiło się prawie 300 maszyn rolniczych.

Po głośnym proteście stanowisko w sprawie zajęła również piotrkowska policja, która na swojej oficjalnej stronie internetowej wskazała, że jej zadaniem było zabezpieczanie uczestników strajku i osób postronnych.

Funkcjonariusze przekazali w komunikacie, że protestujący mieli zamiar zmienić trasę przejazdu i skierować się w stronę Łodzi. Z drugiej strony świadkowie zdarzenia twierdzą, że funkcjonariusze już na samym początku nie pozwolili protestującym wjechać na rondo w Srocku, czyli miejsce, w którym miał odbyć się strajk.

>

Policja o agresywnych zachowaniach protestujących

Funkcjonariusze w oświadczeniu przekazali, że strajkujący zachowywali się w agresywny sposób. W momencie, gdy lider Agrounii Michał Kołodziejczak chciał uspokoić sytuację, jeden z policjantów spryskał jego twarz gazem łzawiącym.

>

Użycie gazu łzawiącego wobec części strajkujących zatrzymało protest na około godzinę. W dalszej kolejności wznowiono strajk, a lider Agrounii rozmawiał z mediami na temat aktualnych wydarzeń.

Protest rolników, zwany również wojną o wieś, zakończył się nieco przed czasem - początkowo zakładano, że będzie trwał do 16:00. Zgromadzenie rozwiązano natomiast wczesnym popołudniem.

Jak przekazał Michał Kołodziejczak, premier Mateusz Morawiecki otrzymał listowną informację o proteście rolników w Srocku. Producenci trzody chlewnej cały czas bezskutecznie domagają się spotkania z szefem Rady Ministrów.

>
>
>
>
>

fot. Rolnik Info

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: piotrkow-trybunalski.policja.gov.pl

Tagi: Strajk Protest