RolnikInfo.pl

fot. Rolnik Info

WAŻNE: oficjalne oświadczenie policji ws. strajku rolników w Srocku

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Po głośnym proteście rolników, który odbył się pod kierownictwem Agrounii w Srocku we wtorek 20 lipca 2021 roku, stanowisko w sprawie strajku zajęła policja z Piotrkowa Trybunalskiego. Choć na legalnym zgromadzeniu użyto gazu łzawiącego, to w oficjalnym oświadczeniu piotrkowskiej policji możemy przeczytać, iż funkcjonariusze zabezpieczali miejsce wydarzenia zapewniając bezpieczeństwo zarówno jego uczestnikom jak i osobom postronnym.

W oświadczeniu wskazano, iż demonstranci zachowywali się w agresywny sposób.

Komunikat policji ws. strajku rolników w Srocku

Strajk rolników, nazywany również wojną o wieś miał z założenia zwrócić uwagę rządzących na palące problemy producentów trzody chlewnej i nierozwiązaną kwestię ASF, która doprowadza gospodarstwa na skraj bankructwa.

Protest rolników zainicjowała Agrounia - odbył się on w Srocku 20 lipca 2021 roku. Choć na miejscu spodziewano się około 150 traktorów blokujących drogi, to frekwencja okazała się być dużo wyższa - w Srocku pojawiło się prawie 300 maszyn rolniczych.

Po głośnym proteście stanowisko w sprawie zajęła również piotrkowska policja, która na swojej oficjalnej stronie internetowej wskazała, że jej zadaniem było zabezpieczanie uczestników strajku i osób postronnych.

Funkcjonariusze przekazali w komunikacie, że protestujący mieli zamiar zmienić trasę przejazdu i skierować się w stronę Łodzi. Z drugiej strony świadkowie zdarzenia twierdzą, że funkcjonariusze już na samym początku nie pozwolili protestującym wjechać na rondo w Srocku, czyli miejsce, w którym miał odbyć się strajk.

undefined

Policja o agresywnych zachowaniach protestujących

Funkcjonariusze w oświadczeniu przekazali, że strajkujący zachowywali się w agresywny sposób. W momencie, gdy lider Agrounii Michał Kołodziejczak chciał uspokoić sytuację, jeden z policjantów spryskał jego twarz gazem łzawiącym.

undefined

Użycie gazu łzawiącego wobec części strajkujących zatrzymało protest na około godzinę. W dalszej kolejności wznowiono strajk, a lider Agrounii rozmawiał z mediami na temat aktualnych wydarzeń.

Protest rolników, zwany również wojną o wieś, zakończył się nieco przed czasem - początkowo zakładano, że będzie trwał do 16:00. Zgromadzenie rozwiązano natomiast wczesnym popołudniem.

Jak przekazał Michał Kołodziejczak, premier Mateusz Morawiecki otrzymał listowną informację o proteście rolników w Srocku. Producenci trzody chlewnej cały czas bezskutecznie domagają się spotkania z szefem Rady Ministrów.

undefined
undefined
undefined
undefined
undefined

fot. Rolnik Info

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • "Pana postać nic nie wnosi". Odpowiedź Macieja z "Rolnicy. Podlasie" zrównała hejtera z ziemią

  • "Policja sprowokowała zamieszki". Michał Kołodziejczak zalany łzami

  • Jedni dostaną 1200 zł/ha odszkodowania, drudzy 640 zł/ha. Różnice wynikają z jednego

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: piotrkow-trybunalski.policja.gov.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest
Czytaj więcej >

Wiadomości

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik oskarżony o spowodowanie lokalnej katastrofy ekologicznej. Grozi mu do 8 lat więzienia
Czytaj więcej >

Wiadomości

IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]