Wystartował konkurs “Kobiety dla polskiej wsi”
Wystartował konkurs, którego inicjatorem jest Rada Kobiet w Rolnictwie. Celem wydarzenia jest wsparcie przedstawicielek płci żeńskiej, działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. To inicjatywa, która jest zgodna z Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać od 23 sierpnia do 12 września bieżącego roku.
Kobiety mają coraz większy udział w polskim rolnictwie
Według danych uzyskanych dzięki przeprowadzeniu w 2020 roku spisu rolnego wykazano, że w ciągu ostatniej dekady wzrósł odsetek polskich gospodarstw prowadzonych przez kobiety . Ustalono, że momencie przeprowadzania analiz wartość tego parametru wynosiła ponad 34%.
Większość rolniczek zarządza gospodarstwami o małej powierzchni. W miarę jak wielkość gospodarstwa wzrasta, udział kobiet maleje. Ponad 40% gospodarstw od 1 do 2 ha jest kierowanych przez kobiety, natomiast w przypadku właścicieli ziem rolnych o powierzchni powyżej 100 ha, odsetek ten wynosi mniej niż 24%. Warto jednak podkreślić, że polskie kobiety pracujące w rolnictwie są lepiej wykształcone, niż mężczyźni czynni zawodowo w tym samym obszarze.
Ogłoszono nabór do konkursu dla polskich rolniczek
Wiele wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat, coraz więcej rolniczek będzie aktywnie uczestniczyć w rozwoju polskiego rolnictwa . Pomóc im w tym ma między innymi konkurs “Kobiety dla Polskiej Wsi” organizowany przez Radę Kobiet w Rolnictwie. Jego głównym celem jest uhonorowanie oraz promowanie rolniczek mających realny wpływ na rozwój polskich obszarów wiejskich.
Rolniczki mają szansę walczyć o tytuł laureatki w 9 kategoriach:
- Kobieta Rolnik
- Kobieta Przedsiębiorca
- Kobieta Kultury Ludowej
- Kobieta Społecznik
- Kobieta Samorządowiec
- Kobieta Innowacyjna
- Kobieta promująca zdrowy styl życia
- Kobieta w Nauce
- Kobieta Ambasador bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym
Nie tylko rolniczki mogą wziąć udział w konkursie
Kandydatką do tytułu laureatki jednej z kategorii może zostać kobieta która może zaliczyć się do jednej z poniższych kategorii :
- pracuje w gospodarstwie rolnym (nie musi być jego właścicielką)
- prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, której usługi lub produkty są skierowane do mieszkańców wsi
- podejmują na terenach wiejskich działalność społeczną, oświatową lub kulturalną na rzecz mieszkańców wsi
Kandydatki mogą być zgłaszane przez szereg jednostek rządowych oraz pozarządowych związanych z rolnictwem, jak i przez lokalnych polityków.
Zgłoszenie musi mieć formę wypełnionego formularza, podpisanego przez kandydatkę oraz jednostkę zgłaszającą . Gotowy dokument można przesłać za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracyjnych ePUAP lub pocztą tradycyjną na adres siedziby Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wyniki zostaną ogłoszone w październiku bieżącego roku.
Źródło: gov.pl