Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ceny skupu podstawowych produktów rolnych idą w dół. Jest tylko jeden wyjątek
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 23.08.2023 16:57

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych idą w dół. Jest tylko jeden wyjątek

None
pexels.com @Lukas

Lipiec bieżącego roku okazał się być trudnym miesiącem dla producentów podstawowych produktów rolnych. Za niemalże każdy produkt zaliczany do tej grupy, na skupie proponowano niższe ceny, zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i analogicznego okresu w zeszłym roku. Tendencja ta ominęła jedynie jedną grupę rolników. 

Są oficjalne dane. Producenci podstawowych produktów rolnych są w trudnej sytuacji

22 sierpnia bieżącego roku Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki raportu, którego celem była analiza cen produktów rolnych w lipcu 2023 roku. Tendencje na rynku spożywczym oraz paszowym są niepokojące. Producenci praktycznie wszystkich podstawowych produktów rolnych są zmuszeni pogodzić się z zyskami niższymi nie tylko w stosunku do lipca ubiegłego roku, ale również w stosunku do czerwca bieżącego roku. 

W lipcu bieżącego roku na skupach oferowano ceny niższe o 2,0% w porównaniu do poprzedniego miesiąca oraz niższe o 11,8% w porównaniu do lipca 2022 roku.

Z każdym miesiącem zyski rolników są coraz niższe

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadają od początku bieżącego roku. W styczniu, średnia cena opisywanej grupy produktów spadła o 6,7% w stosunku do grudnia 2022 roku. W następnych miesiącach obniżki były mniej drastyczne (luty - 1,4%, marzec - 1,0%, kwiecień 0,4%), jednak już w od maja ceny ponownie mocno poszybowały w dół. W ciągu ostatnich trzech miesięcy rolnicy musieli liczyć się z obniżkami na poziomie 2,0-3,6%. 

W lipcu bieżącego roku w stosunku do poprzedniego miesiąca spadły ceny niemalże wszystkich podstawowych produktów rolnych. Wyjątkiem była pszenica. 

Obniżki ominęły jedynie producentów żywca wieprzowego

W lipcu bieżącego roku, nieco lepiej wyglądała sytuacja gospodarzy, którzy sprzedawali swoje produkty na targowiskach. W skali miesiąca, obniżek uniknęli producenci nie tylko pszenicy, ale również owsa i kukurydzy. 

Biorąc pod uwagę skalę roku, w najlepszej sytuacji są producenci żywca wieprzowego. W hurtowym skupie tego towaru, mogą oni liczyć na ceny wyższe o 29,5% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Natomiast średnie ceny targowiskowe w lipcu bieżącego roku były wyższe o 20,9% w stosunku do lipca 2022 roku. 

Źródło: stat.gov.pl