zielony ład
unsplash.com / fot. Meredith Fontana
Autor Magdalena Więckowska - 6 Marca 2021

Polski Zielony Ład: powstaje propozycja utworzenia nowych parków narodowych

Na sejmowej konferencji prasowej parlamentarny zespół ds. Zielonego Ładu dla Polski wyraził chęć utworzenia nowych parków narodowych na terenie naszego kraju. Jest to istotna informacja dla rolników, którzy z racji usytuowania swoich gospodarstw mają dość częsty kontakt z dziką zwierzyną.

Zielony Ład zakłada wzmacnianie neutralności ekologicznej, a tworzenie nowych parków narodowych ma być jednym ze sposobów dbałości o klimat w Polsce. Politycy, którzy zaproponowali nowy pomysł, zapowiedzieli, że o głos w sprawie poproszą posłów, senatorów, europosłów i naukowców.

Nowe parki narodowe w Polsce?

Poszanowanie dzikiej natury i umożliwienie rolnikom wykonywania codziennej pracy jest proste tylko na poziomie słownych deklaracji - w rzeczywistości jest to zadanie, które piętrzy wiele trudności zarówno przed prawodawcami, jak i samymi mieszkańcami wsi.

Na terenie naszego kraju parki narodowe zajmują zaledwie 1% powierzchni. Z tego względu parlamentarny zespół ds. Zielonego Ładu zaproponował utworzenie nowych rejonów tego typu, które mogłyby chronić polską faunę i florę.

Jak zauważyła przewodnicząca zespołu - Anita Sowińska z Lewicy - od dwóch dekad nie powstał w Polsce żaden nowy park narodowy. Zespół obradował na temat nowego pomysłu w czwartek 4 marca br., zapraszając do rozmowy osoby ze środowiska naukowego, samorządów, organizacji pozarządowych i Lasów Państwowych.

Rolnikinfo.pl obrazy"Działo się". W gospodarstwie Gienka i Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" rozpoczęły się praceCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego materiału wideo:

Co kluczowe, w dyskusji wzięli również udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Finansów.

Co dalej?

Anita Sowińska po dyskusji stron zdradziła:

- Wynikiem tego spotkania był apel do władz wykonawczych i ustawodawczych o to, abyśmy współpracowali wszyscy ze sobą, wszystkie opcje polityczne, tak, aby udrożnić proces powstawania nowych parków narodowych.

Przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. Zielonego Ładu dodała, iż istnieje wola, by parki narodowe miały lepsze finansowanie niż dotychczas. Dodatkowo padła propozycja, by stanowiska dyrektorów parków narodowych były odpolitycznione.

Zielony Ład, w którego ramach powstała propozycja tworzenia nowych parków narodowych w Polsce, jest inicjatywą unijną i zakłada przekształcenie Europy w teren neutralny klimatycznie. Strategia ta dotyczy m.in. rolnictwa, polityki klimatycznej, środowiskowej, transportowej czy przemysłowej.

Jak zaznaczają unijne władze, wszystkie te obszary rozwoju są ze sobą silnie połączone i na siebie wpływają. Komisja Europejska chce, by UE osiągnęła klimatyczną neutralność do 2050 roku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: consilium.europa.eu, PAP

Następny artykuł