Park narodowy – obszar zachowany w stanie naturalnym lub zbliżonym do naturalnego, objęty ochroną prawną. Tereny objęte parkiem posiadają szczególną wartość naukową, przyrodniczą, krajobrazową lub kulturową.
Na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, obok Muzeum Wigier, doszło ostatnio do sytuacji, która pogrążyła lokalną społeczność w głębokim smutku: pilarze ścięli dwa stare jesiony - jeden z nich nosił imię Baba. Władze Wigierskiego Parku Narodowego twierdzą, że wycinka drzew była konieczna ze względów bezpieczeństwa - jesiony miały bowiem być opanowane przez chorobę grzybową. Mieszkańcy utrzymują, że na drzewach nie można było dostrzec żadnych śladów choroby i nie mogą pogodzić się z utratą ukochanych jesionów. "Baba nie żyje". Dramat w Wigierskim Parku NarodowymChoć parki narodowe są miejscami, w których ochrona dzikiej przyrody jest najważniejszą wartością, to bywają również sytuacje, gdzie trzeba podjąć decyzje, które - przynajmniej pozornie - mogą temu ideałowi przeczyć. Do niezwykle smutnej sytuacji doszło w środę 7 lipca 2021 roku - użytkowniczka portalu Facebook, Agata Suchecka, przekazała, iż z samego rana pilarze wycięli m.in. dwa bardzo stare jesiony, które znajdowały się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Drzewo o imieniu Baba miało szczególne znaczenie - nie tylko dla opisywanej internautki, ale też innych mieszkańców okolicy - ze względu na swój sędziwy wiek i nietypowe ułożenie mchu na korze. Internautka opisała sprawę następująco:
W sprawie Podlaska Izba Rolnicza jeszcze na początku lutego zwróciła się do Michała Kurtyki z Ministerstwa Środowiska i Klimatu. - Zarząd Podlaskiej Izby Rolniczej zwraca się z wnioskiem o zmianę zapisów rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 lipca 2012 r. w sprawie przetargów oraz rokowań na rozporządzenie nieruchomościami przez parki narodowe, na wzór przepisów stosowanych do gospodarowania nieruchomościami z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - wskazano w piśmie. Jak zaznaczono, przepisy zawarte rozporządzeniu obligują dyrektora parku narodowego, by w sytuacji dzierżawy gruntów przeprowadzane było postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego. Zdaniem Zarządu PIR takie rozwiązanie tylko "pozornie wydaje się być korzystne". - Jako samorząd rolniczy od kilku lat obserwujemy, że gospodarowanie gruntami na styku "park narodowy - miejscowi rolnicy", nie zawsze układa się dobrze. (...) Jedyną z form poprawy nastrojów, jest wprowadzenie przepisów o możliwości stosowania przez dyrektora parku przetargu ograniczonego na dzierżawę gruntów. Obecnie przepisy wykluczają taką możliwość, czego efektem jest dzierżawienie przedmiotowych gruntów przez podmioty z całego kraju, które nierzadko, nie są zupełnie związane z rolnictwem, czy ochroną przyrody - przekazał prezes PIR Grzegorz Leszczyński.
Zielony Ład zakłada wzmacnianie neutralności ekologicznej, a tworzenie nowych parków narodowych ma być jednym ze sposobów dbałości o klimat w Polsce. Politycy, którzy zaproponowali nowy pomysł, zapowiedzieli, że o głos w sprawie poproszą posłów, senatorów, europosłów i naukowców. Nowe parki narodowe w Polsce?Poszanowanie dzikiej natury i umożliwienie rolnikom wykonywania codziennej pracy jest proste tylko na poziomie słownych deklaracji - w rzeczywistości jest to zadanie, które piętrzy wiele trudności zarówno przed prawodawcami, jak i samymi mieszkańcami wsi. Na terenie naszego kraju parki narodowe zajmują zaledwie 1% powierzchni. Z tego względu parlamentarny zespół ds. Zielonego Ładu zaproponował utworzenie nowych rejonów tego typu, które mogłyby chronić polską faunę i florę. Jak zauważyła przewodnicząca zespołu - Anita Sowińska z Lewicy - od dwóch dekad nie powstał w Polsce żaden nowy park narodowy. Zespół obradował na temat nowego pomysłu w czwartek 4 marca br., zapraszając do rozmowy osoby ze środowiska naukowego, samorządów, organizacji pozarządowych i Lasów Państwowych. Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego materiału wideo:[EMBED-3]Co kluczowe, w dyskusji wzięli również udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Finansów.