Zielony Ład - European Green Deal. Celem strategii Zielonego Ładu jest transformacja gospodarcza krajów członkowskich UE. Jej nadrzędną misją jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
We wtorek odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego oraz marszałka Sejmu Szymona Hołowni z przedstawicielami rolników. Podczas rozmów padło wiele obietnic, a jedną z nich będzie możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych rolników. Ta najtańsza forma pomocy, według zapowiedzi ministra, może ruszyć jeszcze w tym roku.
Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej opublikował raport, z którego wynika, że uprawy pszenicy, ziemniaków, ryżu i oliwek w Europie są zagrożone. Co z tego raportu wynika dla konsumentów?
Warszawskie ulice brzmią dziś hasłami Marszu “Przeciwko Zielonemu Ładowi” organizowanym przez NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność oraz ogólnopolską NSZZ Solidarność. Marsz gromadzi nie tylko rolników, ale także wszystkich przeciwników unijnej polityki.
W najbliższy piątek 10 maja odbędzie się w Warszawie marsz organizowany przez NSZZ Solidarność oraz NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Dotyczyć ma on sprzeciwu wobec zapisów Zielonego Ładu.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, że w Dzienniku Ustaw opublikowano w dniu 26 kwietnia Rozporządzenie o wysokość stawek w ekoschemacie “Dobrostan zwierząt".
Strajki rolników nie zakończyły się wraz z nawałem wiosennych prac polowych. NSZZ “Solidarność” oraz NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zaplanowały wspólny strajk przeciwko zapisom Zielonego Ładu. Odbędzie się on w Warszawie już 10 maja 2024 roku.
Strajki rolnicze trwają nadal w krajach unijnych. Nie ustają również strajki polskich rolników, choć zmienił się ich kształt i nasilenie. Mimo utrudnień poparcie społeczne dla strajkujących rolników jest na bardzo wysokim poziomie. Jakie są tego przyczyny?
W czwartkowym programie Doroty Gawryluk “Lepsza Polska” do debaty o rolnictwie zostali zaproszeni Michał Nowacki, Jan Krzysztof Ardanowski, Wiktor Szmulewicz oraz Izabela Zygmunt. Goście odpowiadali na pytania związane z postulatami strajkujących rolników i sensem Zielonego Ładu.
Tomasz Lepper w rozmowie z Januszem Schwertnerem dla portalu Goniec.pl odniósł się do sytuacji protestujących rolników. O politycznych wpływach i zawirowaniach, Zielonym Ładzie i kontrowersjach wokół dopłat.
Założenia europejskiego Zielonego Ładu są sporym zmartwieniem dla producentów buraków cukrowych w Polsce. Neutralność klimatyczna zakładająca, że do 2050 roku rolnicy będą musieli ograniczyć wszystkie środki ochrony roślin o połowę a nawozy o 20% staje się realnym zagrożeniem również dla upraw rodzimego buraka cukrowego.
Nadszedł długo wyczekiwany dzień dla polskich rolników. Komisja Europejska postanowiła wycofać się z określonej części zapisów Zielonego Ładu. Już w kolejnym tygodniu mają pojawić się nowe propozycje legislacyjne w Brukseli. Głos w sprawie zabrał komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Trwające w Polsce strajki rolników mimo rozmów z Ministerstwem Rolnictwa, Marszałkiem Sejmu RP oraz Premierem Donaldem Tuskiem nie przynoszą spodziewanych rezultatów ani rozwiązań. Rolnicy opracowali Uchwałę sejmową stworzoną oddolnie, bez udziału polityków i związków zawodowych.
W dniu 11 lutego w Morągu na spotkaniu inaugurującym rozpoczęcie kampanii samorządowej doszło do rzeczowej rozmowy między rolnikami a premierem Donaldem Tuskiem i wiceministrem rolnictwa Michałem Kołodziejczakiem. Padły ważne deklaracje.
Frans Timmermans, zwolennik Zielonego Ładu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ogłosił swoją rezygnację z zajmowanych stanowisk. Jakie znaczenie ma ta decyzja dla przyszłości europejskich inicjatyw klimatycznych?
Ambicje Unii Europejskiej w kierunku tworzenia wizji zielonego rolnictwa na kolejne lata mogą być zagrożone. Nie trzeba podkreślać, że przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu 2024 roku, jednym z kluczowych elementów działań wspólnoty jest kształtowanie polityki rolnej i spożywczej. Opóźnienia w procesie legislacyjnym oraz kontrowersje wokół niektórych propozycji mogą jednak negatywnie wpłynąć na osiągnięcie celów Zielonego Ładu.
W ubiegłą środę 12 lipca 2023 r., w Parlamencie Europejskim zostało przegłosowane rozporządzenie o odtwarzaniu przyrody. Projekt został jednak wzbogacony o kilka postulatów przedstawicieli środowiska rolniczego oraz branży odnawialnych źródeł energii.
- Skupię się jednak na tej strategii od "pola do stołu" i rolniczego "Zielonego Ładu", bo po pierwsze to są kwestie, które budzą ogromne zainteresowanie społeczne, a po drugie jesteśmy w obliczu poważnych decyzji związanych z reformą Wspólnej Polityki Rolnej, z wprowadzaniem Zielonego Ładu do niej - przekazał Janusz Wojciechowski na początku spotkania.
Zielony Ład zakłada wzmacnianie neutralności ekologicznej, a tworzenie nowych parków narodowych ma być jednym ze sposobów dbałości o klimat w Polsce. Politycy, którzy zaproponowali nowy pomysł, zapowiedzieli, że o głos w sprawie poproszą posłów, senatorów, europosłów i naukowców. Nowe parki narodowe w Polsce?Poszanowanie dzikiej natury i umożliwienie rolnikom wykonywania codziennej pracy jest proste tylko na poziomie słownych deklaracji - w rzeczywistości jest to zadanie, które piętrzy wiele trudności zarówno przed prawodawcami, jak i samymi mieszkańcami wsi. Na terenie naszego kraju parki narodowe zajmują zaledwie 1% powierzchni. Z tego względu parlamentarny zespół ds. Zielonego Ładu zaproponował utworzenie nowych rejonów tego typu, które mogłyby chronić polską faunę i florę. Jak zauważyła przewodnicząca zespołu - Anita Sowińska z Lewicy - od dwóch dekad nie powstał w Polsce żaden nowy park narodowy. Zespół obradował na temat nowego pomysłu w czwartek 4 marca br., zapraszając do rozmowy osoby ze środowiska naukowego, samorządów, organizacji pozarządowych i Lasów Państwowych. Zapraszamy do obejrzenia naszego nowego materiału wideo:[EMBED-3]Co kluczowe, w dyskusji wzięli również udział przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Finansów.
W Dialogu Obywatelskim brała udział również redakcja Rolnik Info, która zadała komisarzowi Januszowi Wojciechowskiemu pytanie dotyczące produkcji zwierzęcej i roślinnej w przyszłej polityce Unii Europejskiej. Dialog Obywatelski z Januszem WojciechowskimSpotkanie online zostało zorganizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Choć co roku spotkanie ma charakter bezpośredni, to ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, w tym roku zdecydowano się na wirtualną formę rozmowy. Filarami dyskusji o strategii Zielonego Ładu między Januszem Wojciechowskim a uczestnikami Dialogu Obywatelskiego były kwestie związane z rolnictwem ekologicznym, bioróżnorodnością i strategią Od pola do stołu. - Bardzo sobie cenię takie rozmowy, możliwość wymiany myśli, poglądów, spostrzeżeń w ważnym dla Unii Europejskiej momencie, w ważnym momencie dla rolnictwa europejskiego. Jesteśmy w trakcie dużej reformy Wspólnej Polityki Rolnej, reformy związanej z rozpoczęciem nowego okresu budżetowego od 2021 do 2027 - powiedział komisarz na początku spotkania. Zachęcamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Zielony Ład, o którym mowa była podczas Dialogu Obywatelskiego, jest strategią rozwoju zaproponowaną przez Unię Europejską. Zakłada ona osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, co zobowiązuje wiele sektorów gospodarki (m.in. rolnictwo) do podjęcia wielu wyzwań.
Informację o zmianach planów przekazała rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. Punkt ciężkości działań rządu został na najbliższe dni przesunięty na walkę z pandemią. Premier Mateusz Morawiecki o prezentacji założeń Nowego Zielonego ŁaduW ostatnich dniach pandemia wirusa COVID-19 przybiera na sile, co powoduje zmiany wielu planów, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym. Rzeczniczka PiS poinformowała o zmianach dotyczących prezentacji założeń Nowego Zielonego Ładu: - Ze względu na sytuację epidemiczną zdecydowaliśmy o przełożeniu prezentacji Nowego Ładu, która miała odbyć się w najbliższą sobotę. Anita Czerwińska przekazała opinii publicznej, że rząd skupia się obecnie na walce z epidemią COVID-19. Kiedy możemy się spodziewać prezentacji założeń Nowego Zielonego Ładu? Okazuje się, że na tę wiadomość przyjdzie nieco poczekać. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-3]Na temat anulowania planów wypowiedział się także szef rządu, premier Mateusz Morawiecki: - Dzisiaj nie ma ważniejszej sprawy, niż ta, żeby 100 procent czasu wszystkich, a w szczególności rządzących, przeznaczyć na ratowanie zdrowia, życia, a do tego należy również organizacja pracy, punktów szczepień, nadzór i wszystko, co wiąże się z właściwym przygotowaniem procesu leczenia.