Zmiany ws. finansowania rolnictwa z UE. Nadchodzi nowa rzeczywistość?
W finansowaniu unijnego rolnictwa będą zachodzić zmiany - dowodem tego jest zapowiedź, iż do 2024 roku wydatki na rolnictwo ekologiczne będą zwiększone w ramach PROW aż o 211 milionów euro. Warto dodać, że po przerwie wakacyjnej Sejm będzie procedował nowy projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym.
Jest to wyraźny sygnał świadczący o tym, że współczesne rolnictwo z każdym rokiem będzie miało na celu coraz większe przybliżanie się do ideałów ekologicznej produkcji żywności.
211 milionów euro na rolnictwo ekologiczne
Unijne władze nie kryją, że zrównoważone rolnictwo i dbałość o środowisko stały się w ostatnim czasie niezwykle ważnymi punktami prowadzonej polityki wspólnotowej.
Rolnicy wszystkich krajów członkowskich zachęcani są do przekształcania swoich gospodarstw z tradycyjnych na ekologiczne - wspomóc ten proces mają dodatkowe fundusze w postaci 211 milionów euro.
Wspomniana kwota ma być wykorzystana do 2024 roku. Do 2030 roku, jak już wielokrotnie podkreślały władze UE, powierzchnia upraw ekologicznych ma osiągnąć poziom 25% wszystkich gruntów rolnych w Europie.
Polska ma zatem ogromne zadanie do wykonania - obecny udział upraw ekologicznych w naszym kraju to zaledwie 3,5%.
Metody na zwiększenie popularności rolnictwa ekologicznego
By osiągnąć ambitny cel zaproponowany przez Unię Europejską, podjęto różne kroki, wśród których było m.in. podniesienie o średnio 27% kwot płatności w ramach działania Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020.
Spory udział we wspieraniu rozwoju ekologicznego rolnictwa w Polsce mają pieniądze pochodzące z Krajowego Funduszu Odbudowy . Część przyznana na cele rolnictwa to 2,179 miliardów euro.
Warto dodać, że po wakacyjnej przerwie i trwających konsultacjach społecznych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekaże do prac w Sejmie projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym.
Inną, pomocniczą metodą zwiększania popularności rolnictwa ekologicznego są wydarzenia takie jak kampania Skąd się biorą produkty ekologiczne? zorganizowana w 2020 roku dla przedszkolaków i ich rodziców.
Dobrze mieć świadomość, że proces rozwoju rolnictwa ekologicznego to nie tylko potrzebna zmiana sposobu uprawy ziemi i chowu zwierząt, ale przede wszystkim przekształcenie ludzkich nawyków.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Słodki biznes, który stawia wymagania. Sekrety największej pasieki w Polsce
-
Rolnicy zadziwiają. Ogromny wzrost sprzedaży nowych ciągników
-
Nadchodzi nowy rodzaj kar? Przyszłość rolnictwa może się zmienić
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
Źródło: agrarlex.pl