Nowe plany ws. znakowania żywności. Organizacje rolnicze podnoszą sprzeciw
Dlaczego nowy sposób znakowania żywności jest krytykowany? Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych argumentuje, iż zapowiadany system będzie niesprawiedliwy dla producentów i mylący dla konsumentów.
Żywność znakowana inaczej?
Obecnie, w sytuacji gdy kupujemy produkty spożywcze w opakowaniach, wszelkie informacje o ich wartościach odżywczych możemy znaleźć na odwrocie . Jest to standardowy, obowiązkowy sposób oznaczania żywności. Czy jednak już wkrótce dojdzie na tym tle do znaczących zmian?
Jeszcze w 2020 roku Komisja Europejska podzieliła się raportem na temat dodatkowego oznakowania wartości odżywczych na przedniej stronie opakowania . Tym samym zapowiedziała przedstawienie wniosku o umieszczaniu informacji na przedniej części etykiety jako nowego, obowiązkowego systemu dla producentów.
Zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskie wszystkie zmiany w tym obszarze miałyby się dokonać do końca 2022 roku . Z punktu widzenia producentów żywności problematyczna jest kwestia dzielenia pożywienia na zdrowe i niezdrowe, bazując na liczbie kalorii.
Komisja Europejska wskazuje, że taki zabieg może pomóc w zwalczaniu chorób cywilizacyjnych, w tym otyłości, nadwagi, a także chorób układu sercowo-naczyniowego.
Perspektywa FBZPR
FBZPR (Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych) kwestionuje dzielenie żywności na zdrową i niezdrową - nadużywanie tych terminów zarzuca Komisji Europejskiej. Producenci uzasadniają, że obiektywnie niezdrowa żywność nie istnieje, a staje się nią w momencie, gdy jest nadużywana.
Warto podkreślić, że projekt, którym podzieliła się Komisja Europejska, ma polegać na znakowaniu opakowań kolorami, które mają wskazywać, jak często powinno się dany produkt spożywać . FBZPR stwierdza, że podobne metody będą wprowadzały konsumentów w błąd, bo nie będą w pierwszej kolejności ukazywały konkretnych liczb i naturalnych wartości odżywczych.
FBZPR zauważa, że nowy system oznakowania produktów może uderzyć w rolników, czyli producentów produktów pierwotnych i niskoprzetworzonych . Chodzi głównie o mleko, nabiał, mięso (np. wędliny), olej rzepakowy, owoce, warzywa (oraz produkty na ich bazie).
Jak wskazują producenci, może dojść do sytuacji, w których sok wyciśnięty z owoców może otrzymać oznaczenie produktu, który trzeba spożywać rzadziej, niż ma to miejsce w przypadku Coli Light o zredukowanej liczbie kalorii.
Z polskimi producentami żywności zgadzają się Włosi , którzy mogą pochwalić się bardzo niskim wskaźnikiem otyłości i długą średnią życia w społeczeństwie. Jak podaje portalspozywczy.pl, przewodniczący FBZPR Marian Sikora spotkał się w tej sprawie z Raffaele de Lutio z organizacji Federalimentare, reprezentującej branżę spożywczą we Włoszech.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Kościół kupił 100 hektarów ziemi. 15 mln na "cele niezbędne dla działalności"
-
Rolnicy mogli ubiegać się o 100 tys. zł. Tymczasem do ARiMR nie wpłynęło nawet 70 wniosków
-
Od 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRW
Źródło: portalspozywczy.pl