Kościół kupił 100 hektarów ziemi. 15 mln na "cele niezbędne dla działalności"
Choć opisywane grunty pełniły funkcję niezbędną m.in. dla działalności rolniczej, to Kościół zapewnia, iż potrzebuje nowych przestrzeni magazynowych, które są niezbędne dla działalności instytucji.
Kościół i 100 hektarów ziemi
Cała sytuacja ma miejsce w podpoznańskim Bolechowie, które jest niewielką wsią mieszczącą się na terenie gminy Czerwonak. To właśnie tam rolnicza spółdzielnia poszukiwała kupca na 100 hektarów gruntów rolnych.
Sytuacja nie była prosta, bo tak wielka powierzchnia zazwyczaj nie znajduje kupca w szybkim czasie - mało kto dysponuje kwotą rzędu 15 milionów złotych lub zdolnością kredytową na taką sumę.
Warto dodać, że w przeliczeniu za metr kwadratowy spółdzielnia sprzedająca opisywane grunty rolne zażyczyła sobie jedynie 13,64 złotych.
Nie trzeba zatem dodawać, że dla kogoś, kto rzeczywiście dysponuje dużym zapleczem finansowym, tego typu oferta jest prawdziwą okazją. Okazało się, że kupiec się znalazł - i okazała się nim być archidiecezja poznańska.
Sprawa nieoczywista
Jak podaje portal topagrar.pl, na terenie opisywanych 100 hektarów znajdują się nie tylko grunty rolne, ale także zabudowanie takie jak myjnia, chlewnia, sala gościnna na 120 osób, warsztaty samochodowe, budynek biurowo-magazynowy i place manewrowe.
Jak podaje rzecznik kurii w Poznaniu, archidiecezja potrzebuje przestrzeni magazynowych, które umożliwiałyby jej funkcjonowanie w wymiarze religijnym charytatywnym, oświatowym i kulturalnym. Rzecznik kurii, ksiądz Maciej Szczepaniak, cytowany przez portal topagrar.pl dodał:
- Archidiecezja poznańska ani nie zamierza starać się o zmianę przeznaczenia wspomnianych gruntów rolnych na inwestycyjne, ani nie planuje odsprzedawać ich z zyskiem.
Mimo to sprawa pozostaje dość kontrowersyjna - głównie dlatego, że zgodnie z obowiązującym prawem grunty rolne może kupić tylko rolnik, jego rodzina, Kościół i inne związki wyznaniowe.
Kupić ziemi rolnej opisywanej w niniejszym tekście nie może natomiast kupić prywatny przedsiębiorca, co wzbudza wśród wielu osób niemałe kontrowersje.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Kara więzienia dla traktorzysty? Pasażer nie zapomni feralnej wycieczki z nietrzeźwym kierowcą
Rolnicy mogli ubiegać się o 100 tys. zł. Tymczasem do ARiMR nie wpłynęło nawet 70 wniosków
Od 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRW
Źródło: topagrar.pl