RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Markus Winkler

Kościół kupił 100 hektarów ziemi. 15 mln na "cele niezbędne dla działalności"

18 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Choć opisywane grunty pełniły funkcję niezbędną m.in. dla działalności rolniczej, to Kościół zapewnia, iż potrzebuje nowych przestrzeni magazynowych, które są niezbędne dla działalności instytucji.

Kościół i 100 hektarów ziemi

Cała sytuacja ma miejsce w podpoznańskim Bolechowie, które jest niewielką wsią mieszczącą się na terenie gminy Czerwonak. To właśnie tam rolnicza spółdzielnia poszukiwała kupca na 100 hektarów gruntów rolnych.

Sytuacja nie była prosta, bo tak wielka powierzchnia zazwyczaj nie znajduje kupca w szybkim czasie - mało kto dysponuje kwotą rzędu 15 milionów złotych lub zdolnością kredytową na taką sumę.

Warto dodać, że w przeliczeniu za metr kwadratowy spółdzielnia sprzedająca opisywane grunty rolne zażyczyła sobie jedynie 13,64 złotych.

Nie trzeba zatem dodawać, że dla kogoś, kto rzeczywiście dysponuje dużym zapleczem finansowym, tego typu oferta jest prawdziwą okazją. Okazało się, że kupiec się znalazł - i okazała się nim być archidiecezja poznańska.

Sprawa nieoczywista

Jak podaje portal topagrar.pl, na terenie opisywanych 100 hektarów znajdują się nie tylko grunty rolne, ale także zabudowanie takie jak myjnia, chlewnia, sala gościnna na 120 osób, warsztaty samochodowe, budynek biurowo-magazynowy i place manewrowe.

Jak podaje rzecznik kurii w Poznaniu, archidiecezja potrzebuje przestrzeni magazynowych, które umożliwiałyby jej funkcjonowanie w wymiarze religijnym charytatywnym, oświatowym i kulturalnym. Rzecznik kurii, ksiądz Maciej Szczepaniak, cytowany przez portal topagrar.pl dodał: 

- Archidiecezja poznańska ani nie zamierza starać się o zmianę przeznaczenia wspomnianych gruntów rolnych na inwestycyjne, ani nie planuje odsprzedawać ich z zyskiem.

Mimo to sprawa pozostaje dość kontrowersyjna - głównie dlatego, że zgodnie z obowiązującym prawem grunty rolne może kupić tylko rolnik, jego rodzina, Kościół i inne związki wyznaniowe

Kupić ziemi rolnej opisywanej w niniejszym tekście nie może natomiast kupić prywatny przedsiębiorca, co wzbudza wśród wielu osób niemałe kontrowersje. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Kara więzienia dla traktorzysty? Pasażer nie zapomni feralnej wycieczki z nietrzeźwym kierowcą

  • Rolnicy mogli ubiegać się o 100 tys. zł. Tymczasem do ARiMR nie wpłynęło nawet 70 wniosków

  • Od 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRW

Źródło: topagrar.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest
Czytaj więcej >

Wiadomości

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik oskarżony o spowodowanie lokalnej katastrofy ekologicznej. Grozi mu do 8 lat więzienia
Czytaj więcej >

Wiadomości

IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]