RolnikInfo.pl
mrirw

unsplash.com / fot. Monika Kubala

Od 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRW

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Zgodnie z nowym rozporządzeniem MRiRW z dnia 27 stycznia 2020 roku od 12 lutego zmieniają się wysokości opłat za wydanie paszportu dla bydła lub duplikatu tego dokumentu. Za otrzymanie paszportu hodowcy zapłacą teraz 33 grosze mniej, czyli dokładnie 1 zł

Zgodnie z rozporządzeniem MRiRW za wydanie duplikatu paszportu hodowcy bydła będą musieli zapłacić nieco więcej, tj. 2 złote. 

MRiRW i rozporządzenie ws. cen paszportów i ich duplikatów

Cała zmiana wchodzi w życie od 12 lutego 2020 roku. Informacja na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa precyzuje: 

Zmiana wysokości opłat związana jest z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności związane z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów (Dz.U. z 2021 r. Poz. 189).

Do 12 lutego wydanie paszportu dla bydła kosztuje 1,33 złote, a wydanie duplikatu tego dokumentu - również 1,33 złote. Doręczenie przesyłką poleconą przez Pocztę Polską z potwierdzeniem odbioru zamówionych paszportów hodowcy płacą 8,50 złotych. 

Szczegóły sprawy

Jak podaje portal agronews.com.pl, o zróżnicowanie cen paszportów i duplikatów prosili hodowcy bydła już od dłuższego czasu. Warto pamiętać, że wymienione wyżej kwoty należy opłacić jeszcze przed wydaniem i doręczeniem paszportu lub jego duplikatu.

Kwestie prawne stojące za zasadami wydawania paszportów dla bydła są regulowane przez rozporządzenia resortu rolnictwa, natomiast dokumenty te wystawia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wydanie paszportu jest możliwe po poprawnym skompletowaniu zgłoszenia zwierzęcia do rejestru.

Dane podane przez rolnika są wpisywane do Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Po tym kroku dane zwierzę może otrzymać paszport. Ze względów bezpieczeństwa wydawany dokument jest opatrywany hologramem. Można go rozpoznać po charakterystycznym logo ARiMR i numerze, który jest unikalny dla każdego paszportu. 

Przed wydaniem paszportu hologram jest naklejany w Biurach Powiatowych ARiMR. W jaki sposób można zgłosić zwierzę do rejestru? 

ARiMR podaje, iż jest to możliwe w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji Portal IRZ+. Drugim sposobem rejestracji jest wystosowanie pisma, czyli formularza dostępnego na witrynie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Takie pismo rolnik może złożyć podczas osobistej wizyty w Biurze Powiatowym ARiMR lub wysłać pocztą na adres najbliższego oddziału.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Niemieccy celnicy zatrzymali furgonetkę. W środku duże ilości kiełbasy i mięsa zakażonego ASF

  • Rolnicy mogli ubiegać się o 100 tys. zł. Tymczasem do ARiMR nie wpłynęło nawet 70 wniosków

  • Józef z "Rolnik szuka żony" dalej poluje na miłość. Pokazał najnowsze zdjęcie

Źródło: arimr.gov.pl, agronews.com.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

krus

Część rolników będzie musiała przenieść się z KRUS do ZUS. Zmiana od 1 stycznia 2022 roku

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys ma pensję? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
jakie podatki płacą rolnicy

Jakie podatki płacą rolnicy?

Czytaj więcej >
sołtys

Czy sołtys może być radnym w gminie? Odpowiadamy

Czytaj więcej >