RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > 20.10: ostatni dzień na złożenie wniosku o dopłaty dla tysięcy osób
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 20.10.2023 18:59

20.10: ostatni dzień na złożenie wniosku o dopłaty dla tysięcy osób

polskie banknoty
unsplash.com

Zbliża się ostateczny termin składania wniosków o wsparcie dla właścicieli gospodarstw sadowniczych, plantacji truskawek i krzewów owocowych, którzy ucierpieli z powodu wiosennych przymrozków, huraganu lub gradu. 20 października 2023 roku to ostatni dzień, aby skorzystać z tej szansy. Jak informuje ARiMR, dotychczas zarejestrowano już 5,8 tys. wniosków od rolników.

 

Warunki otrzymania pomocy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji przypomina o 20 października 2023 roku – ostatnim dniu, w którym rolnicy mogą złożyć wnioski o dofinansowanie w przypadku szkód związanych z gradem, huraganami lub wiosennymi przymrozkami. 

Kto może liczyć na wsparcie ze strony ARiMR? Dofinansowanie przewidziane jest dla producentów rolnych, których gospodarstwa poniosły straty wynoszące co najmniej 70 proc. powierzchni sadów, upraw krzewów owocowych i truskawek w wyniku przymrozków, huraganów lub gradu. 

Jeśli szkody w gospodarstwie rolnika nie przekraczają 30 proc. średniej rocznej produkcji z trzech lub pięciu ubiegłych lat lub, ARiMR będzie wypłacał kwoty pomocowe w ramach de minimis. 

Dla kogo wsparcie z ARiMR?

O wsparcie finansowe mogą ubiegać się zarówno sadownicy, jak i plantatorzy truskawek i krzewów owocowych. Proces składania wniosków jest możliwy do 20 października 2023 r. i może odbywać się na różne sposoby: osobiście w biurach powiatowych ARiMR, za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel dostępnych na stronie gov.pl, a także tradycyjnie drogą pocztową.

 

Kalkulacja wysokości pomocy

Jak obliczyć wysokość dofinansowania? Powierzchnię upraw dotkniętych szkodą należy pomnożyć przez odpowiednią stawkę pomocy oferowaną przez ARiMR. 

Wysokość pomocy wynosi 2,5 tys. zł dla właścicieli upraw krzewów owocowych i truskawek oraz 5 tys. zł w przypadku właścicieli sadów. Warto jednak zauważyć, że jedno gospodarstwo nie może otrzymać wsparcia przekraczającego równowartość 15 tys. euro.

Istotnym elementem jest także kwestia ubezpieczeń. Rolnicy, którzy nie ubezpieczyli co najmniej połowy upraw rolnych, mogą liczyć na wsparcie, jednak kwota pomocy zostanie pomniejszona o 50 proc. Dopóki ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc, rolnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na wymienione kryteria, aby skorzystać w pełni z dostępnych środków.

 

źródło: ARiMR

Tagi: ARiMR
Powiązane
minister rolnictwa
Nowej minister rolnictwa szykuje wielkie zmiany. Dotkną rolników i nie tylko
kukurydza
Afera z listami importerów zboża z Ukrainy. Więcej pytań niż odpowiedzi
uprawa rzepaku
AMS - nowe narzędzie kontroli gospodarstw rolnych w rękach ARIMR