Biedronka przegrała w sądzie z UOKiK. Gigantyczna kara za nieuczciwe praktyki wobec rolników
Ponad pół miliona złotych, taką karę ustalił Sąd Okręgowy dla sieci Biedronka. Właściciel Jeronimo Martins Polska spotkał się w sądzie z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a sprawa dotyczyła stosowania nieuczciwych praktyk sklepu wobec dostawców produktów spożywczych.
UOKiK wygrywa w sądzie z Biedronką
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w czwartek 17 października, o wygranej sprawie w Sądzie Okręgowym z właścicielem sieci sklepów Biedronka. Sąd przyznał rację prezesowi UOKiK, który na podstawie zebranych informacji udowodnił, że w Jeronimo Martins Polska stosowane były nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych, głównie z sektora owoców i warzyw. Sąd Okręgowy nałożył na Biedronkę karę o łącznej wysokości 506 milionów złotych. Choć wyrok nie jest prawomocny, a Biedronka może złożyć apelację, to prezes UOKiK i tak ma powody do zadowolenia.
Wyrok to bardzo ważny sygnał dla rynku, zwłaszcza największych przedsiębiorców. Sieci handlowe powinny płacić dostawcom za produkty taką cenę, na jaką się umówiły - podkreślono w komunikacie UOKiK w serwisie X.
Co się działo w sklepach Biedronki? UOKiK musiało zareagować
Dzisiejsze orzeczenie w Sądzie Okręgowym, dotyczy grzywny nałożonej przez prezesa Urzędu pod koniec 2020 roku. Właśnie wtedy miały miejsce kontrole w biurach Jeronimo Martins Polska i z zebranych w trakcie postępowania informacji wynikało, że właściciel sieci Biedronka w perfidny sposób narzucał rabaty rolnikom dostarczającym owoce i warzywa.
Dostawcy o udzielonych rabatach mieli się dowiadywać dopiero po zrealizowaniu dostaw. Takie działanie sprawiało, że kontrahenci na "ślepo" zawierali umowę z Jeronimo Martins Polska i do samego końca nie wiedzieli, ile zarobią na dostawach.
Przyjąć warunki Biedronki czy zakończyć współpracę. Dostawcy wybrali mniejsze zło
Choć dostawcy wiedzieli, że Biedronka stawia ich pod ścianą i stosuje nieuczciwe praktyki, nie mogli zrezygnować ze współpracy z Jeronimo Martins Polska.
Spółka Jeronimo Martins Polska stosowała nieuczciwy mechanizm arbitralnego zmniejszania kontrahentom wynagrodzenia za już zrealizowane dostawy. Co istotne, dodatkowe rabaty uzyskiwane od dostawców żywności nie miały przełożenia na niższe ceny produktów dla klientów sieci Biedronka. To absolutnie niedopuszczalne wykorzystywanie siły rynkowej przez sieć handlową. Biorąc pod uwagę, że dla wielu firm dostawy do Biedronki to znaczny wolumen produkcji, ponosili oni ogromne koszty. Tego typu praktyki niszczą podstawy uczciwej konkurencji i odpowiedzialności za kontrahentów, są przejawem głębokiej nieuczciwości i braku szacunku dla innych przedsiębiorców - podkreślił komunikacie Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że w ciągu trzech lat Jeronimo Martins Polska zarobiło na takich praktykach ponad 600 mln zł. Niedozwolone działania dotknęły niemal 80% przypadków dostaw owoców i warzyw.