Mniej w portfelu po odejściu od kasy. Najbardziej podrożały owoce i warzywa
Raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito, jasno pokazuje podwyżki cenowe w sklepach detalicznych we wrześniu. Trend wzrostowy utrzymuje się od wielu miesięcy i nic nie wskazuje na to, by codzienne zakupy były tańsze. Wzrost cenowy o dziwo najbardziej uderzył w warzywa i owoce. Jaka jest skala drożyzny?
Ceny w sklepach stale rosną. Te produkty zdrożały najbardziej
Powiedzenie: taniej to już było, staje się codziennością wszystkich Polaków. Jak wynika z raportu UCE Research i uczelni WSB Merito, we wrześniu ceny w sklepach wzrosły średnio o 4,9 % w skali roku. Ceny wielu artykułów pierwszej potrzeby, rosną po trochu od kilku miesięcy. Na 17 monitorowanych kategorii aż 15 z nich było na plusie, dwie pozostałe znalazły się na minusie.
Raport branżowy pokazał, że najwięcej we wrześniu musieliśmy wydać na owoce i warzywa, średnio o 10,8% i aż 10,1 % w skali roku. Takie podwyżki w sezonie na warzywa i owoce mogą dziwić, jednak wytłumaczenie jest proste. Na wzrost cen wpłynęła wrześniowa powódź. W zalanych rejonach zniszczonych zostało około 25 tysięcy hektarów pól z roślinnością.
Nad morzem parawany, a w lasach rezerwacje. Grzybiarze wykręcają sobie takie numeryZakłócona została w pewnym stopniu podaż na rynku warzyw. W kolejnych miesiącach sytuacja powinna się ustabilizować. Jednak nie oznacza to, że ceny warzyw zaczną spadać. - podano w raporcie.
Za te produkty we wrześniu Polacy zapłacili więcej
Na pierwszym miejscu klasyfikacji najdroższych produktów w sklepach znalazły się ww. warzywa i owoce. Drugie miejsce zajmują napoje bezalkoholowe (wzrost rdr. o 9,6%), kolejne to słodycze i desery (wzrost cen o 8,6%), a także pieczywo (wzrost cen o 5,7%), ryby (5,3 %), chemia gospodarcza (4,9%) oraz nabiał (4,4%).
Ponadto, w minionym miesiącu wzrosły ceny tłuszczy zwierzęcych i roślinnych (o 3,8%), wędlin (3,1%) oraz mięs (2,9%.). Drożyznę odczuli także rodzice i właściciele zwierząt domowych. Artykuły dla dzieci zdrożały średnio o 2,8%, natomiast karmy dla zwierząt o 1,2% rok do roku. Niestety, obniżek cen nie widać na horyzoncie.
Prawdopodobnie do końca roku obserwowana tendencja nie ustąpi. Będzie dużo kategorii na plusie, gdyż w analogicznym okresie ub.r. ceny w poszczególnych kategoriach spadały – ocenia Rafał Koczkodaj z Uniwersytetu WSB Merito.
Co we wrześniu było tańsze?
W zestawieniu pojawiły się też i dobre wiadomości. We wrześniu według raportu tańsze były dodatki spożywcze (spadek o 0,1%) czy produkty sypkie typu mąka, cukier, sól (spadek o 3,8%).
Cykliczny raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Uniwersytety WSB Merito (kiedyś Wyższych Szkół Bankowych), to zestawienie i porównanie ze sobą niemal 79 tysięcy cen detalicznych z ponad 37 tysięcy sklepów należących do 60 sieci handlowych. Pod lupę wzięto hipermarkety, supermarkety, dyskonty, sieci convenience oraz cash&carry.