Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Bohaterska akcja strażaków. Uratowali młodego łosia
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 13.09.2023 10:40

Bohaterska akcja strażaków. Uratowali młodego łosia

studnia
Domena publiczna

Stare studzienki melioracyjne są śmiertelną pułapką dla dzikich zwierząt. Na szczęście dzięki szybkiej interwencji strażaków z Izabelina wszystko dobrze się skończyło.

Studzienki melioracyjne

Głównym zadaniem studzienek melioracyjnych jest ochrona zasobów wodnych gleby oraz odprowadzanie nadmiaru wody z pola w przypadku intensywnych opadów deszczu tak, aby uniknąć zalania uprawy. Mają głębokość do ok. 150 cm, więc powinna ona być odpowiednio zabezpieczona w sposób uniemożliwiający wpadnięcie do środka.

Duża część studzienek obecnie znajdujących się na Polskich polach ma już po kilkadziesiąt lat, a ich pokrywy częstą są uszkodzone lub nie ma ich już w ogóle. Ponadto zdecydowana większość studzienek przez rosnące wokół zarośla jest praktycznie niewidoczna. Taka otwarta studzienka melioracyjna stanowi wtedy poważne, a nawet śmiertelne zagrożenie dla dzieci i dzikich zwierząt, ponieważ dorosły człowiek byłby jeszcze w stanie samodzielnie się z niej wydostać.

Nagłe wezwanie do uwięzionego zwierzęcia

W niedzielę 10 września ok. godz. 13 strażacy z Izabelina pod Warszawą otrzymali wezwanie do sarny uwięzionej w studzience melioracyjnej. Po przybyciu na miejsce okazało się jednak, że do studni nie wpadła sarna, tylko łoszak (młody łoś). W tym przypadku pomyłka jest jak najbardziej uzasadniona, ponieważ łoszak ma zbliżone wymiary i umaszczenie do dorosłej sarny.

Studzienka melioracyjna nie posiadała zabezpieczenia od góry, dlatego stanowiła niebezpieczną pułapkę dla młodego zwierzęcia. Strażacy niezwłocznie przystąpili do akcji. W ratowaniu łoszaka wzięli również udział mieszkańcy okolicznej wsi. Dzięki użyciu hydraulicznego dźwigu samochodowego szybko udało się wydostać zwierzę ze studni.

Na miejscu był również pracownik Kampinoskiego Parku Narodowego oraz lekarz weterynarii, który opatrzył łoszaka. Strażacy oznajmili, że po uwolnieniu łoszak oddalił się w kierunku lasu, gdzie niedaleko najprawdopodobniej czekała na niego mama.

Przestroga dla mieszkańców wsi

Należy pamiętać, że studnie melioracyjne bez osłon stanowią śmiertelną pułapkę dla zwierząt. Gdy w porę nikt nie znajdzie uwięzionego zwierzęcia, ten nie ma szans na samodzielną ucieczkę. Odsłonięte studzienki są również niebezpieczne dla bawiących się na polu dzieci. Takie studzienki powinny być zasłonięte i dodatkowo odpowiednio oznakowane.

Źródło: Ochotnicza Straż Pożarna w Izabelinie/facebook.com