RolnikInfo.pl
chlewnia

unsplash.com / fot. Kameron Kincade

W Przechodzisku ma powstać chlewnia na 4600 świń. Mieszkańcy wsi protestują

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Chlewnia z miejscem na 4600 świń ma powstać we wsi Przechodziska - podaje lokalny portal podlasie24.pl. Pomysł nie spotkał się z przychylnym przyjęciem przez lokalną społeczność. Mieszkańcy utworzyli komitet protestacyjny, by zatrzymać rozwój inwestycji.

Chlewnia miałaby powstać w centrum miejscowości, czemu ostro sprzeciwiła się większość mieszkańców Przechodziska.

Chlewnia problemem w centrum wsi

Mieszkańcy wsi spotykają się niekiedy z krytyką na temat swoich codziennych zajęć rolniczych ze strony napływowej ludności z miast - zazwyczaj kością niezgody są żniwa o późnych porach nocnych, intensywny zapach zwierząt gospodarskich, czy nawet zbyt głośne pianie koguta.

Jak się jednak okazuje, wobec planu budowy chlewni sprzeciwiają się sami mieszkańcy wsi. Pomysł wybudowania takiego budynku wyszedł od gospodarza mieszkającego w tej samej okolicy. Pomysł zakłada, że chlew powstanie w centrum Przechodziska.

Jak podaje portal podlasie24.pl, większa część mieszkańców wsi nie chce, by w okolicy powstała chlewnia mieszcząca aż 4600 świń. Powodem może być hałas i zapach, a także zanieczyszczenie lokalnego ekosystemu.

Dalszy rozwój sytuacji

Mieszkańcy wzięli sprawę w swoje ręce i by w dostatecznie widoczny sposób pokazać swoją niezgodę na budowę chlewni, utworzyli specjalny komitet protestacyjny.

Później zwrócili się m.in. do wójta gminy Drelów z prośbą, by wydał negatywną decyzję dla budowy chlewni. Pod opisywanym wnioskiem swoje podpisy zostawiło 58 osób. Jedną z nich jest Andrzej Mironiuk z Międzyrzeca, który posiada działkę w Przechodzisku. Mężczyzna wypowiedział się dla portalu podlasie24.pl: 

- Nasz protest trafił do licznych instytucji z nadzieją, że przyczyni się do wzięcia pod uwagę naszego stanowiska. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydłużyła termin wydania opinii do 25 lutego bieżącego roku. Natomiast Wody Polskie w Lublinie wezwały do uzupełnienia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w zakresach zbieżnych z naszymi argumentami.

Pocieszający dla protestujących jest fakt, iż wójt gminy Drelów, w której mieści się Przechodzisko, zamierza wydać decyzję o budowie chlewni zgodną z wolą większości mieszkańców. Oni sami nie ustają w działaniach - zapowiedzieli, iż chcą się spotkać z inwestorem.

Niewykluczone, że obydwie strony osiągną zadowalający je konsensus. Na obecną chwilę sprawa nadal czeka na rozstrzygnięcie.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: podlasie24.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >