RolnikInfo.pl Uprawy Co się stało z polskim rolnictwem? Dane Eurostatu wskazują na niebezpieczne zjawisko
Fot. Peter Vercoelen/Pexels

Co się stało z polskim rolnictwem? Dane Eurostatu wskazują na niebezpieczne zjawisko

22 grudnia 2024
Autor tekstu: Maciej olanicki

Rok nieuchronnie zmierza ku końcowi, a to oznacza napływ pierwszych danych dot. rolnictwa w 2024 r. Eurostat opublikował już nawet wstępne zestawienie informacji dotyczących wydajności rolnictwa w Unii Europejskiej i jej poszczególnych państwach. Niestety, gorzej niż w Polsce było w mijającym roku tylko w dwóch europejskich państwach.

Nowe dane Eurostatu - niepokojący kierunek rolnictwa w Polsce

Eurostat podał nowe dane dot. polskiego rolnictwa, które trudno uznać za satysfakcjonujące. Po przeanalizowaniu informacji płynących z rachunków ekonomicznych rolnictwa poszczególnych państw Wspólnoty jasne stało się, że dynamika w Polsce odnotowała znaczący spadek . Plasuje nas to na szarym końcu europejskiego rankingu.

Choć wykaz na razie stanowi zestawienie pierwszych szacunków za rok 2024 r. i na bardziej szczegółowe i potwierdzone dane będzie trzeba poczekać, to Polska wyraźnie wyróżnia się na tle innych państw UE oraz Europy. Niestety, na niekorzyść.

Zmowa milczenia nad umową z Mercosur. Von der Leyen unika rozmów z rolnikami?
Unijna umowa z Mercosur zabije polską branżę. Producenci biją na alarm

Dwucyfrowy spadek wydajności polskiego rolnictwa w 2024 r.

Jak podaje bankier.pl, szacowana wydajność pracy polskiego rolnictwa spadła w 2024 r. w stosunku do roku 2023 aż o 12,5 proc. Szybciej spadała wydajność jedynie na Węgrzech i w Rumunii . Lista państw z ujemnym wzrostem wydajności jest co prawda dłuższa, znalazły się na niej także Niemcy czy Francja, jednak tylko w dwóch państwach było w mijającym roku gorzej niż w Polsce.

Polskie rolnictwo plasuje się także zdecydowanie poniżej średniej, która pozostaje dodatnia. Ogółem w UE wydajność rolnictwa w 2024 r. rosła średnio 1,6 proc . Dodatnią wydajność pracy odnotowano w aż 13 państwach, przy czym na końcową średnią złożył się także spadek wolumenu pracy w rolnictwie - ten wyniósł -0,9 proc. rok do roku.

Wystrzał wydajności na Łotwie i stabilny wzrost wartości dodanej brutto

Państwa, z których Polska może brać przykład to nieodległa Łotwa, gdzie rok do roku wydajność pracy w rolnictwie wzrosła aż o 46,9 proc. , Luksemburg, gdzie odnotowano 27,1-procentowy wzrost oraz Szwecja - 22,5 proc. wzrostu. To oczywiście państwa trudne do porównania z warunkami polskimi, niemniej znacznie lepsze wyniki niż Polska osiągnęły także Czechy, Litwa, a nawet Bułgaria.

Cieszą natomiast odczyty Eurostatu dotyczące wartości dodanej brutto (GVA) europejskiego rolnictwa. Wartość produkcji pomniejsza o zużycie pośrednie wg cen nabywców wzrosła w państwach UE w 2024 r. o 4,4 proc. w stosunku do roku 2023.

Żniwa już nie będą takie jak kiedyś. Ekspert: zmiany klimatu są nieubłagane
ARiMR sprawdzi prawdomówność rolników. Kontrole mogą pojawić się niespodziewanie
Obserwuj nas w
autor
Maciej olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski i money.pl. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś