Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Coraz mniejsze zainteresowanie pracą przy zbiorach. "Odzywki, zero poszanowania"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Coraz mniejsze zainteresowanie pracą przy zbiorach. "Odzywki, zero poszanowania"

zbiory
unsplash.com / fot. Timothy Meinberg

W ostatnich latach rolnicy coraz częściej mierzą się z trudnym do rozwiązania problemem, jakim jest brak chętnych do prac sezonowych. Osób, które odpowiadają na ogłoszenia jest bardzo niewiele, a zazwyczaj i tak chcą one otrzymywać większe stawki, niż te proponowane przez rolników. Wiele osób wskazuje na trudne warunki pracy i nieproporcjonalne do nich zarobki.

W internecie pojawiają się dodatkowo komentarze na temat niekorzystnej atmosfery w pracy. Czy to oznacza, że kryzys na rynku pracy w sektorze rolnym będzie się tylko pogłębiał?

Problem z brakiem pracowników do zbioru owoców

Truskawki, maliny, czereśnie, wiśnie, borówki, agrest - wszystkie te owoce są zbieranie siłą ludzkich mięśni. A tych do pracy potrzeba wiele, zwłaszcza w czasie, gdy rolnicy bezskutecznie próbują znaleźć pracowników na swoje pola.

Owoce czekają na zebranie, jednakże nic nie wskazuje na to, by kryzys na rolniczym rynku pracy miał minąć. Powód? Niewykluczone, że jest nim zbyt niska stawka godzinowa, która wielu osób już nie satysfakcjonuje.

Rolnicy w tym samym momencie wskazują, że nie mogą oferować zarobku rzędu 20 złotych netto za godzinę, gdyż w przeciwnym wypadku produkcja stałaby się dla nich kompletnie nieopłacalna.

Właściciele plantacji ubolewają, że pracownicy potrafią rezygnować z pracy bez uprzedzenia z dnia na dzień. Pojawiają się coraz częstsze głosy, że przy zbiorach pracuje coraz mniej Polaków, a na ich miejscach pojawiają się Ukraińcy.

Druga strona medalu

W sieci można znaleźć opinie na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy sezonowej nie tylko z punktu widzenia rolników, ale też ich byłych pracowników. Wspomnienia o pracy przy zbiorach nie zawsze należą do pozytywnych.

Jedna z internautek, wypowiadając się na jednej z popularnych witryn internetowych na temat swoich doświadczeń przy zbiorach owoców, powiedziała:

>

Kolejna osoba dodała:

>

Czy zatem kryzys pracowniczy w sektorze rolnym będzie się dalej utrwalał? Niestety, nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się w najbliższym czasie odwrócić.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: dzienniklodzki.pl