RolnikInfo.pl Biznes Czy Polakom nadal opłaca się zbierać szparagi? Niemieccy rolnicy mówią otwarcie
unsplash.com / fot. Danielle MacInnes

Czy Polakom nadal opłaca się zbierać szparagi? Niemieccy rolnicy mówią otwarcie

19 marca 2022

Na zaodrzańskich farmach coraz rzadziej można spotykać naszych rodaków, których najwidoczniej nie zadowala już minimalna pensja godzinowa w wysokości 9,50 euro brutto.

Coraz mniej Polaków przy zbiorze szparagów w Niemczech

Od wielu lat bardzo wielu Polaków wyjeżdżało do Niemiec na zbiory szparagów. Choć sezon jest krótki, to wiele osób mogło zarobić w tym czasie wystarczającą ilość pieniędzy, by móc podreperować domowy budżet na dłuższy czas.

Rosnące koszty życia w naszym kraju, a najprawdopodobniej również i pandemia koronawirusa wpłynęły na fakt, że w Niemczech coraz rzadziej pojawiają się Polacy chętni do zbioru szparagów. Jest to sytuacja zaskakująca i mocno niekorzystna - przede wszystkim dla samych Niemców.

Zamiast naszych rodaków, za Odrą pojawiają się teraz głównie Rumuni i Ukraińcy. Mimo to niemieccy rolnicy i tak są w dużych kłopotach, bo rąk do pracy jest jak na lekarstwo.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[ EMBED-5 ]

Ile tak naprawdę można zarobić przy pracy w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji szparagów? Dane różnią się w zależności od gospodarstwa, choć wiadomo, że stawka godzinowa to 9,50 euro brutto, co jest minimalną kwotą na terenie Niemiec.

Dostępne są często również premie finansowe za szybkość i dokładność , więc niewykluczone, że tygodniowy zarobek może sięgnąć nawet 600 euro. Mimo to Polaków coraz rzadziej kuszą perspektywy ciężkiej pracy na polu.

Brakuje polskich pracowników

Jak podaje niemiecka gazeta Bild, w obecnym sezonie w Niemczech może braknąć aż 5 tysięcy pracowników do zbioru szparagów - jest to spowodowane niewielkim zainteresowaniem ze strony Polaków i surowymi kontrolami na granicach.

Niemieccy rolnicy mierzą się - podobnie jak ich polscy sąsiedzi - z gospodarczymi efektami pandemii koronawirusa, a także z niekorzystnymi warunkami pogodowymi , które destabilizują sytuację w gospodarstwach.

Co ciekawe, rolnicy zza naszej zachodniej granicy nie mogą znaleźć również pracowników wśród swoich rodaków - Niemcy wyraźnie nie wykazują zainteresowania zbiorami szparagów.

Czy za podobną tendencją stoi niski wskaźnik bezrobocia, dobre zarobki w innych branżach, czy też czynnik społeczny - trudno w tej kwestii wyrokować. Jedno jest pewne: rynek pracy sezonowej w rolnictwie przechodzi teraz głębokie zmiany, do których rolnicy będą musieli się z czasem przystosować.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: dw.com, farmer.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś