Czy Polakom nadal opłaca się zbierać szparagi? Niemieccy rolnicy mówią otwarcie
Na zaodrzańskich farmach coraz rzadziej można spotykać naszych rodaków, których najwidoczniej nie zadowala już minimalna pensja godzinowa w wysokości 9,50 euro brutto.
Coraz mniej Polaków przy zbiorze szparagów w Niemczech
Od wielu lat bardzo wielu Polaków wyjeżdżało do Niemiec na zbiory szparagów. Choć sezon jest krótki, to wiele osób mogło zarobić w tym czasie wystarczającą ilość pieniędzy, by móc podreperować domowy budżet na dłuższy czas.
Rosnące koszty życia w naszym kraju, a najprawdopodobniej również i pandemia koronawirusa wpłynęły na fakt, że w Niemczech coraz rzadziej pojawiają się Polacy chętni do zbioru szparagów. Jest to sytuacja zaskakująca i mocno niekorzystna - przede wszystkim dla samych Niemców.
Zamiast naszych rodaków, za Odrą pojawiają się teraz głównie Rumuni i Ukraińcy. Mimo to niemieccy rolnicy i tak są w dużych kłopotach, bo rąk do pracy jest jak na lekarstwo.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[ EMBED-5 ]
Ile tak naprawdę można zarobić przy pracy w gospodarstwie specjalizującym się w produkcji szparagów? Dane różnią się w zależności od gospodarstwa, choć wiadomo, że stawka godzinowa to 9,50 euro brutto, co jest minimalną kwotą na terenie Niemiec.
Dostępne są często również premie finansowe za szybkość i dokładność , więc niewykluczone, że tygodniowy zarobek może sięgnąć nawet 600 euro. Mimo to Polaków coraz rzadziej kuszą perspektywy ciężkiej pracy na polu.
Brakuje polskich pracowników
Jak podaje niemiecka gazeta Bild, w obecnym sezonie w Niemczech może braknąć aż 5 tysięcy pracowników do zbioru szparagów - jest to spowodowane niewielkim zainteresowaniem ze strony Polaków i surowymi kontrolami na granicach.
Niemieccy rolnicy mierzą się - podobnie jak ich polscy sąsiedzi - z gospodarczymi efektami pandemii koronawirusa, a także z niekorzystnymi warunkami pogodowymi , które destabilizują sytuację w gospodarstwach.
Co ciekawe, rolnicy zza naszej zachodniej granicy nie mogą znaleźć również pracowników wśród swoich rodaków - Niemcy wyraźnie nie wykazują zainteresowania zbiorami szparagów.
Czy za podobną tendencją stoi niski wskaźnik bezrobocia, dobre zarobki w innych branżach, czy też czynnik społeczny - trudno w tej kwestii wyrokować. Jedno jest pewne: rynek pracy sezonowej w rolnictwie przechodzi teraz głębokie zmiany, do których rolnicy będą musieli się z czasem przystosować.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
-
Kamery znowu w Laszkach. Co nowego u Emilki z "Rolnicy. Podlasie"?
-
Kobieta znalazła na polnej drodze porzucone szczenięta. Nie były to psy
-
7 ha zasiewów pszenicy zniszczonych przez jazdę anonimowego sprawcy po polu rolnika
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl
źródło: dw.com, farmer.pl