Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Kobieta znalazła na polnej drodze porzucone szczenięta. Nie były to psy
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:36

Kobieta znalazła na polnej drodze porzucone szczenięta. Nie były to psy

lis szczenięta
policja.pl

Niestety, matka szczeniąt w momencie znalezienia była martwa. Na miejsce przyjechał patrol policji oraz pan Wiesław Borkowski, lekarz weterynarii z Inowrocławia. 

Znalezione zwierzaki

Cała historia została opisana na internetowej stronie policji. Zwierzęca rodzina została znaleziona przez przypadkową kobietę na polnej drodze 11 kwietnia 2021 roku. Rzekoma suczka nie dawała oznak życia, a w okolicy było przestraszonych czworo szczeniąt.

Kobieta powiadomiła odpowiednie służby. Na miejsce przyjechała policja oraz lekarz weterynarii Wiesław Borkowski, który chętnie angażuje się w akcje pomocowe dla zwierząt. 

Zdziwienie było ogromne, gdy okazało się, że znalezione zwierzęta nie są psami, a lisami. Weterynarz ocenił, że mama małych zginęła śmiercią naturalną, a do jej zgonu nie przyczyniła się ingerencja człowieka. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-5]

Najpierw pochwycono pierwszych dwoje szczeniąt i - wedle zapewnień służb - kolejna dwójka miała być złapana tak szybko, jak to możliwe. Sprawa nie była łatwa, gdyż zwierzęta były przestraszone i nie ufały ludziom.

Z drugiej strony każda minuta była na wagę złota, ponieważ małe lisie organizmy pilnie potrzebowały pożywienia. Wiesław Borkowski znalazł miejsce dla lisiąt w ośrodku rehabilitacji, gdzie będą mogły przebywać do momentu, w którym staną się samodzielne.

"Zostaw w krzakach tego zwierzaka"

Idzie wiosna, a wraz z nią coraz częściej będziemy słyszeć o małych ptakach i ssakach znajdowanych w okolicach ludzkich siedlisk. Warto jednak pamiętać, że większość z tzw. porzuconych zwierzęcych dzieci nie jest wcale porzucona - osobnika takiego należy pozostawić i powstrzymać się od jego dotykania.

Bardzo często małe pozostają same, gdyż ich rodzice wyruszają na poszukiwanie pożywienia. W wielu sytuacjach, gdy człowiek pozostawi na zwierzęciu swój zapach (np. wskutek dotykania), rodzic małego może je porzucić

Sytuacja ta bardzo często powtarza się m.in. w przypadku młodych ptaków, tzw. podlotów, które nie są jeszcze wprawne w lataniu i z wyglądu przypominają duże pisklę. W przypadku bezpośredniego spotkania z dzikim zwierzęciem należy powstrzymać swoją ciekawość i postąpić zgodnie z hasłem przewodnim akcji: Zostaw w krzakach tego zwierzaka.

Akcja jest projektem edukacyjnym i promocyjnym, którego pomysłodawcami są m.in. lekarz weterynarii Wiesław Borkowski, Gdański Ogród Zoologiczny, Park Narodowy Bory Tucholskie, a także Ogród Zoologiczny w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek w Bydgoszczy. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

źródło: policja.pl