RolnikInfo.pl Finanse i Prawo Czy rolnik może zabronić myśliwemu wejścia na pole? Wyjaśniamy wątpliwości
unsplash.com / fot. Erik Karits

Czy rolnik może zabronić myśliwemu wejścia na pole? Wyjaśniamy wątpliwości

19 marca 2022

Spory między rolnikami a myśliwymi nie należą do rzadkości - kością niezgody jest często wkraczanie członków kół łowieckich na pola rolników i dokonywanie niemałych zniszczeń, za które trudno uzyskać rekompensaty finansowe. Czy jednak właściciele ziem mogą zabronić wchodzenia na swoją posesję?

Zgodnie z obowiązującym prawem właściciel nieruchomości może zakazać wejścia na swoją ziemię. Problem w tym, że zakaz ten - zgodnie z prawem łowieckim - nie dotyczy myśliwych.

Czy rolnik może zakazać myśliwym wejścia na pole?

Sprawę możliwości wydania zakazu wkroczenia na teren nieruchomości przez jej właściciela reguluje kodeks cywilny. Przewiduje on, że taki zakaz może być wydany w ramach prawa ochrony własności.

Mówiąc językiem prawa, osobom postronnym nie wolno w sposób samowolny naruszyć czyjegoś posiadania poprzez wchodzenie np. na cudze pole. Czy jednak kwestia ta obowiązuje myśliwych, którzy polują na zwierzęta należące do Skarbu Państwa?

Ku niezadowoleniu rolników, członkowie kół łowieckich podczas polowań mają prawo bez ograniczeń wkraczać na prywatne pola i nie mogą być oskarżeni o samowolne naruszenie rolniczego posiadania.

Problem w tym, że rolnicy często wskazują na s zkody, jakie ponoszą wskutek aktywności kół łowieckich i trudności w wyegzekwowaniu odszkodowań - czy zatem producenci żywności pozostają bezsilni wobec myśliwych?

Uprzywilejowani właściciele lasów

Warto dodać, że zgodnie z artykułem 46. prawa łowieckiego myśliwi nie muszą pokrywać kosztów szkód finansowych, do jakich przyczynili się podczas polowania.

Co ciekawe, kompletnie inaczej traktowane są w tym aspekcie lasy prywatne. Artykuł 28. ustawy o lasach mówi, że właściciel terenu zalesionego (nienależącego do Skarbu Państwa) może zakazać myśliwym wstępu myśliwym. Wystarczy do tego tylko odpowiednia tabliczka przed prywatnym lasem.

Jakie możliwości ochrony swojego mienia pozostają do dyspozycji rolników? Na szczęście nie istnieją zapisy, które zabraniałyby im m.in. budowania ogrodzeń dookoła swoich posesji czy domagania się odszkodowań, lecz w wyniku postępowania cywilnego.

Warto również dbać o to, by pobierać od kół łowieckich czynsz za tworzenie urządzeń łowieckich na nieruchomości rolnej.

Rolnik może również naciskać na lokalne koła łowieckie, by budować specjalne ogrodzenia na granicy lasów i pól.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agrarlex.pl

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś